Vrijdag nieuw gesprek om afsluiting gas en elektra te voorkomen
DEN HAAG (ANP) - Ministers Carola Schouten (Armoedebeleid) en Rob Jetten (Energie) bespreken eind deze week met de energieleveranciers de uitgewerkte ideeën om te voorkomen dat mensen deze winter van gas en elektra worden afgesloten, omdat zij de rekening niet meer kunnen betalen. Dat laat een woordvoerder van Jetten weten.
Beide ministers hebben vrijdagmiddag met energieleveranciers gesproken over manieren waarop afsluiting kan worden voorkomen. Vanuit zowel het kabinet als de leveranciers zijn diverse ideeën op tafel gelegd. Die worden nu uitgewerkt en van een advies voorzien. Vrijdag komen de ministers en leveranciers opnieuw bijeen om over het resultaat verder te praten, zegt de woordvoerder van Jetten.
Hij wil nog niet zeggen aan welke oplossingen wordt gedacht; wel dat die van beide kanten moeten komen. Zowel de overheid als energieleveranciers moeten bijdragen aan het gezamenlijke doel: voorkomen dat mensen worden afgesloten.
Betalingsregeling
Volgens ingewijden wordt onder meer gekeken of ook aan mensen die om een betalingsregeling hebben gevraagd, de garantie kan worden gegeven dat zij niet van gas en elektra worden afgesloten. Nu wordt deze afspraak alleen gemaakt als mensen al in een schuldhulpverleningstraject zitten. Het idee is om een stap daarvoor al maatregelen te treffen.
Een ander idee is om het 'shoppen' tussen energieleveranciers te ontmoedigen. Mensen sluiten nu vaak korte contracten af bij de leverancier die op dat moment de gunstigste tarieven heeft. Dat brengt risico's voor leveranciers mee, omdat ze niet weten hoeveel gas en elektra ze moeten inkopen. Om over te gaan op langere contracten is er voor hen meer zekerheid en hoeven zij een minder hoge risico-opslag in hun tarieven te verwerken. Dat is ook gunstig voor consumenten.
Bijspringen
Schouten zei vrijdag, voorafgaand aan het gesprek dat zij en Jetten met de energiemaatschappijen zouden hebben, dat het kabinet er alles aan wil doen om te voorkomen dat mensen worden afgesloten. Jetten zei toen dat het kabinet wil bijspringen als de leveranciers niet zelfstandig kunnen voorkomen dat mensen worden afgesloten. Eventuele maatregelen hoeven wat hem betreft niet te wachten tot Prinsjesdag.
De bewindslieden willen maatregelen die zo gericht mogelijk mensen helpen die het hardst worden geraakt door de huidige hoge energieprijzen. Extra aandacht heeft Schouten voor de mensen die nu al in de schulden zitten.
Meer uit Binnenland
ENSCHEDE (ANP) - Het fatbikeverbod in de binnenstad van Enschede dat sinds 11 maart geldt, lijkt goed te werken. Dat laat een woordvoerster van de gemeente weten. Woensdag start de rechtszaak die fatbikeverkoper La Souris tegen de gemeente heeft aangespannen vanwege het verbod. Dan krijgt de gemeente volgens een woordvoerster van de rechtbank Overijssel een brief over de termijn om op de aanklacht te reageren.
14 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Tegenstanders van een geplande noodopvang voor 240 asielzoekers in Apeldoorn, zetten hun protesten voort. Ook maandagavond gingen enkele betogers volgens de politie over de schreef. Het bleef bij vier aanhoudingen, het laagste aantal van de afgelopen dagen. Ook voor dinsdagavond "houden gemeente en politie rekening met een demonstratie", laten de instanties weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Studenten en docenten van Nederlandse universiteiten kunnen weer gebruikmaken van de onderwijssoftware Canvas. De instellingen schakelen het platform weer in, nu de makers ervan een akkoord hebben gesloten met de cybercriminelen die waren binnengedrongen in het systeem. De hackers beloven dat ze de gestolen gegevens teruggeven. De ontwikkelaar, Instructure, meldt niet hoeveel losgeld daarvoor is betaald.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht zijn dinsdag aan het einde van de ochtend de eerste asielzoekers in het gemeentehuis van Wijdemeren aangekomen, meldt de gemeente. Het is een noodopvanglocatie waar uiteindelijk zeventig mensen terecht kunnen. Demonstraties daartegen mondden de afgelopen weken uit in rellen. Zorgen om veiligheid is een van de redenen dat Wijdemeren de aankomst niet vooraf aankondigde.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft dj Tiësto dinsdag in hoger beroep in het gelijk gesteld in een rechtszaak die hij had aangespannen tegen een Amerikaans advocatenkantoor wegens onjuist fiscaal advies. Advocatenkantoor Greenberg Traurig moet de Nederlandse dj, die eigenlijk Tijs Verwest heet, daarom een schadevergoeding betalen van bijna 17 miljoen euro. Ook de proceskosten van in totaal bijna 35.000 euro zijn voor rekening van het advocatenkantoor.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft het afgelopen jaar een recordaantal van meer dan 2300 verboden wapens in beslag genomen bij minderjarige jongeren. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de politie, die eerder dinsdag gepubliceerd werden door Mick van Wely Crime Station. Het betrof in de meeste gevallen steekwapens, namelijk 947, maar ook vuurwapens of onderdelen daarvan, 442. De politie maakt zich zorgen over deze ontwikkeling. "Wapenbezit onder jongeren verdient volle aandacht", aldus Martin Sitalsing, portefeuillehouder Zorg en Veiligheid bij de politie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Stichting Reclame Code (SRC) ontving in 2025 de meeste klachten over een reclamespotje van pretpark Walibi voor hun jaarlijkse Fright Nights. Over het spotje kwamen 889 klachten binnen. In totaal kreeg de stichting vorig jaar 6611 klachten.
5 uur geleden