Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrij veel steun voor PVV in Haagse Schilderswijk, lage opkomst

Vrij veel steun voor PVV in Haagse Schilderswijk, lage opkomst

DEN HAAG (ANP) - In de Schilderswijk en Transvaal, twee achterstandswijken in Den Haag waar veel mensen met een migratie-achtergrond wonen, hebben relatief veel mensen op de PVV van Geert Wilders gestemd voor het Europees Parlement. De opkomst in de buurten was echter bijzonder laag, blijkt uit de uitslagen per stembureau, die de gemeente heeft vrijgegeven.

De beide wijken hebben in totaal achttien stembureaus, waar bijna 4800 geldige stemmen zijn uitgebracht. GroenLinks-PvdA werd er de grootste partij met bijna 1600 stemmen, oftewel 33,4 procent. De PVV kreeg iets meer dan duizend stemmen, goed voor 21,3 procent. Dat is vrijwel evenveel als de Partij voor de Dieren (derde), SP (vierde) en D66 (vijfde) bij elkaar.

Op twee stembureaus in de wijken was de PVV de grootste partij. Dit zijn de Bibliotheek Transvaal aan het Hobbemaplein en een buurthuis aan het Mandelaplein. Bij ontmoetingsplek Juliana Plaza in Transvaal was het verschil één stem: 55 voor GroenLinks-PvdA, 54 voor de PVV.

Opkomstcijfers

De PVV deed het in de Schilderswijk en Transvaal zelfs beter dan in sommige andere delen van Den Haag. In totaal kreeg de partij van Wilders namelijk 16,2 procent van de Haagse stemmen.

De opkomst in de beide buurten was ongeveer 14 procent. Bij buurtcentrum De Burcht kwam 8 procent van de opgeroepen kiezers opdagen en bij sporthal Oranjeplein zo'n 9 procent. In heel Den Haag stemde 40,5 procent van de kiezers. Dat is lager dan de landelijke opkomst van 46,1 procent.

DENK

Opkomstcijfers zeggen niet alles. Mensen mogen overal in hun eigen gemeente hun stem uitbrengen, ze hoeven dat niet in hun eigen wijk te doen. En de opkomst bij Europese verkiezingen is vaak heel laag. Maar bij de Tweede Kamerverkiezingen in november kwam bij dezelfde stembureaus zo'n 53 procent van de opgeroepen kiezers opdagen. Toen stemden veel inwoners van de twee wijken op DENK. Die partij deed niet mee aan de Europese verkiezingen.

In heel Nederland zijn juist relatief veel mensen die in november op de PVV hadden gestemd, thuisgebleven bij de Europese verkiezingen, kwam uit kiezersonderzoeken naar voren.

Meer uit Politiek

Becking: één landelijke doorstroomtoets vóór 2029 niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.

35 minuten geleden
Eerste gesprek met nieuwe informateur 'in goede sfeer' verlopen

DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.

3 uur geleden
Schoof: geen beslissing over Oekraïne zonder de Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.

4 uur geleden
Hermans ziet geen mogelijkheden om gaswinning Warffum te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.

4 uur geleden
Hoog opgelopen conflict in kabinet om mestregels

DEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.

4 uur geleden
Eerste overleg Letschert met leiders D66, CDA en VVD begonnen

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.

6 uur geleden
Kabinet besteedt 750.000 euro aan Holocaustles middelbare school

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.

7 uur geleden