Vreugde door heel Spanje bij trekking loterij El Gordo
MADRID (ANP/RTR) - In Spanje zijn donderdag veel mensen blij gemaakt tijdens de trekking van de jaarlijkse loterij El Gordo, de dikke. De loterij wordt zo genoemd vanwege de grote hoeveelheid prijzengeld die wordt verdeeld, dit jaar was dat 2,52 miljard euro. De trekking wordt in Spanje gezien als het begin van de feestdagen.
De trekking werd live uitgezonden vanuit een theater in Madrid, waar ook publiek bij aanwezig was. De winnende nummers werden van balletjes voorgelezen door schoolkinderen, die de resultaten zongen. Een van de mensen in het publiek had 400.000 euro, voor belasting, gewonnen.
Vanwege de inflatie en stijging van de gasprijs is het winnen van een geldprijs voor veel mensen nog belangrijker dan in voorgaande jaren. De winnares in het theater in Madrid was een werkloze vrouw uit Peru, die nu een nieuw huis wil kopen en haar kind een goede opleiding wil geven met het geld.
Spaanse familietraditie
Het is gebruikelijk in Spanje dat groepen vrienden, collega's, familieleden of buurtgenoten samen een potje maken om loten te kopen. Als een van de loten wint, wordt de geldprijs verdeeld. De meeste mensen kopen een tiende lot, zij kunnen 10 procent van de hoofdprijs winnen. Zo'n lot kost 20 euro. Gemiddeld hebben Spanjaarden 66 euro aan een lot uitgegeven.
El Gordo bestaat sinds 1812, toen Spanje onder controle stond van het Frankrijk van Napoleon. De loterij werd in het leven geroepen om geld op te halen voor de oorlogen die Napoleon voerde.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
38 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Iran alleen een deal sluiten als het land zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat schrijft Trump in een bericht op Truth Social, waarin hij het land ook een "geweldige toekomst" in het vooruitzicht stelt.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney beloofde vrijdag de defensiesamenwerking en economische veiligheid met Tokio te versterken. Dat deed hij tijdens het Japanse deel van zijn rondreis door meerdere landen, die erop gericht is de afhankelijkheid van de Verenigde Staten te verminderen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De ondergrondse bunker van de voormalige Iraanse opperste leider ayatollah Ali Khamenei is vrijdagochtend door de Israëlische luchtmacht vernietigd, meldt het leger volgens The Times of Israel.
4 uur geleden