
Vreugde bij AfD na goedkeuring motie over asielbeleid
BERLIJN (ANP/DPA) - Alternative für Deutschland (AfD) spreekt van een "historisch moment" en "het begin van een nieuw tijdperk", omdat de Duitse oppositie een motie heeft aangenomen met hulp van de radicaal-rechtse partij. Politieke partijen sloten de AfD tot dusver altijd buiten bij het maken van beslissingen.
"Dit is werkelijk een historisch moment", zei AfD-lid Bernd Baumann na de stemming tegen de Bondsdag. Hij zei dat de stemming "voor eens en altijd" een einde maakt aan de rood-groene dominantie in de Duitse politiek. Daarmee verwees de politicus naar de sociaaldemocraten (SPD) en de Groenen. Die vormen een minderheidsregering sinds het vertrek van de liberale partij FDP vorig jaar.
De niet-bindende motie voor een strenger migratiebeleid komt van de christendemocratische leider Friedrich Merz, die voor de stemming al liet weten dat hij de motie wilde laten aannemen door steun van de AfD. De motie werd ook gesteund door de FDP en een aantal onafhankelijke parlementariërs. Parlementariërs van de AfD juichten bij de bekendmaking van de uitslag.
Nieuwe gesprekken
AfD-kopstuk Alice Weidel reageert op X eveneens verheugd. "Een historische dag voor Duitsland, een overwinning voor de democratie!", aldus de bondskanselierskandidaat van de partij.
Merz verklaarde eerder dat de situatie rond migratie zo ernstig is, dat hij de steun van AfD zou accepteren. De partijleider zei na de stemming te betreuren dat de motie is aangenomen met steun van de AfD. Hij bood aan nieuwe gesprekken te houden met de regeringspartijen. Het parlement stemt vrijdag over een wet van zijn partij over onder meer het beëindigen van gezinshereniging.
Verbolgen
De SPD van bondskanselier Olaf Scholz reageerde verbolgen. SPD-fractieleider Rolf Mützenich vroeg na de stemming de zitting in de Bondsdag te pauzeren. Hij verklaarde dat het onmogelijk was om "simpelweg terug te keren naar de normale gang van zaken", omdat het conservatieve blok "uit het politieke midden was gestapt".
Scholz uitte zijn kritiek voorafgaand aan de stemming. "Sinds de oprichting van de Bondsrepubliek Duitsland ruim 75 jaar geleden, is er altijd een duidelijke consensus geweest onder alle democraten in onze parlementen: we werken niet samen met uiterst rechts", zei hij. Merz haalde uit door te verwijzen naar een reeks dodelijke aanvallen door asielzoekers. "Wat moet er nog meer gebeuren in Duitsland?", zei hij onder meer.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-chef António Guterres stelt dat Israël helemaal niet openstaat voor een vrede of staakt-het-vuren in de Gazastrook. "Israël is vastbesloten om door te gaan tot het einde", aldus Guterres. "Met dramatische consequenties."
1 uur geledenWASHINGTON (AFP) - Er zijn geen tastbare bewijzen dat de van sekshandel verdachte Jeffrey Epstein jonge vrouwen toespeelde aan anderen. Dat antwoordde FBI-directeur Kash Patel dinsdag op vragen van de juridische commissie van de Amerikaanse Senaat. Patel wordt daar gehoord over zijn handelen als FBI-baas in diverse zaken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas spreekt haar afschuw uit over het grondoffensief dat Israël in Gaza is gestart. Dat offensief "maakt de toch al wanhopige situatie nog erger. Het zal meer dood, meer vernietiging en meer ontheemding betekenen", schrijft zij op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft gezegd dat Hamas "in grote problemen" komt als de militante organisatie gijzelaars inzet als menselijk schild. De Amerikaanse president reageerde op vragen van journalisten over het grondoffensief dat Israël dinsdag is begonnen in Gaza-Stad. "We zullen zien wat er gaat gebeuren", zei Trump, "want ik heb gehoord dat Hamas probeert die aloude truc te gebruiken."
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft in Qatar zijn "sterke steun" aan de veiligheid en soevereiniteit van het land uitgesproken. Zijn bliksembezoek volgt een week na de Israëlische aanval op onderhandelaars van Hamas in Doha.
5 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Acteur Robert Redford is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat bericht de krant The New York Times. Redford maakte onder meer naam met de verfilming van The Great Gatsby (1974) en All The President's Men (1976) over het Watergateschandaal. Hij zou dinsdagochtend vroeg in zijn slaap zijn gestorven in zijn huis in Utah. Een doodsoorzaak is niet bekendgemaakt.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Volker Türk, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN, ziet een "opeenstapeling van bewijs" voor genocide in Gaza, zei hij tegen journalisten van persbureaus AFP en Reuters. "We zien oorlogsmisdaad op oorlogsmisdaad, misdaden tegen de menselijkheid, en mogelijk zelfs meer", aldus de VN-functionaris.
6 uur geleden