Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vreugde bij AfD na goedkeuring motie over asielbeleid

Vreugde bij AfD na goedkeuring motie over asielbeleid

BERLIJN (ANP/DPA) - Alternative für Deutschland (AfD) spreekt van een "historisch moment" en "het begin van een nieuw tijdperk", omdat de Duitse oppositie een motie heeft aangenomen met hulp van de radicaal-rechtse partij. Politieke partijen sloten de AfD tot dusver altijd buiten bij het maken van beslissingen.

"Dit is werkelijk een historisch moment", zei AfD-lid Bernd Baumann na de stemming tegen de Bondsdag. Hij zei dat de stemming "voor eens en altijd" een einde maakt aan de rood-groene dominantie in de Duitse politiek. Daarmee verwees de politicus naar de sociaaldemocraten (SPD) en de Groenen. Die vormen een minderheidsregering sinds het vertrek van de liberale partij FDP vorig jaar.

De niet-bindende motie voor een strenger migratiebeleid komt van de christendemocratische leider Friedrich Merz, die voor de stemming al liet weten dat hij de motie wilde laten aannemen door steun van de AfD. De motie werd ook gesteund door de FDP en een aantal onafhankelijke parlementariërs. Parlementariërs van de AfD juichten bij de bekendmaking van de uitslag.

Nieuwe gesprekken

AfD-kopstuk Alice Weidel reageert op X eveneens verheugd. "Een historische dag voor Duitsland, een overwinning voor de democratie!", aldus de bondskanselierskandidaat van de partij.

Merz verklaarde eerder dat de situatie rond migratie zo ernstig is, dat hij de steun van AfD zou accepteren. De partijleider zei na de stemming te betreuren dat de motie is aangenomen met steun van de AfD. Hij bood aan nieuwe gesprekken te houden met de regeringspartijen. Het parlement stemt vrijdag over een wet van zijn partij over onder meer het beëindigen van gezinshereniging.

Verbolgen

De SPD van bondskanselier Olaf Scholz reageerde verbolgen. SPD-fractieleider Rolf Mützenich vroeg na de stemming de zitting in de Bondsdag te pauzeren. Hij verklaarde dat het onmogelijk was om "simpelweg terug te keren naar de normale gang van zaken", omdat het conservatieve blok "uit het politieke midden was gestapt".

Scholz uitte zijn kritiek voorafgaand aan de stemming. "Sinds de oprichting van de Bondsrepubliek Duitsland ruim 75 jaar geleden, is er altijd een duidelijke consensus geweest onder alle democraten in onze parlementen: we werken niet samen met uiterst rechts", zei hij. Merz haalde uit door te verwijzen naar een reeks dodelijke aanvallen door asielzoekers. "Wat moet er nog meer gebeuren in Duitsland?", zei hij onder meer.

Meer uit Buitenland

Rellen bij protest in Milaan tegen Olympische Winterspelen

MILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.

2 uur geleden
Eerste formele bijeenkomst Raad van Vrede gepland op 19 februari

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump wil de eerste formele zitting van zijn Raad van Vrede op 19 februari in Washington houden, volgens een Amerikaanse functionaris. De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zaterdag gezegd dat hij ook is uitgenodigd en binnen twee weken naar Washington gaat.

4 uur geleden
Britse ex-premier beschuldigt 'bedrieger' Mandelson van verraad

LONDEN (ANP) - De voormalige Britse premier Gordon Brown vindt dat de ooit prominente Labour-politicus en ex-minister Peter Mandelson "het land heeft verraden". Naar verluidt zou Mandelson vertrouwelijke informatie van de regering hebben gelekt aan de Amerikaanse investeerder en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mandelson was onder Brown minister van Handel en had goede relaties met de inmiddels overleden Epstein, zowel op persoonlijk als zakelijk vlak. Dat blijkt uit onlangs door de VS geopenbaarde mailwisselingen.

7 uur geleden
Zelensky: VS willen nog voor de zomer einde aan oorlog

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten willen dat er tegen juni een vredesakkoord ligt tussen Rusland en Oekraïne en hebben voorgesteld om komende week nieuwe besprekingen te houden in Miami. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is volgens het staatshoofd voor het eerst dat de strijdende partijen elkaar daar zullen treffen. Eerder werd daar al overlegd via de bemiddelende partij, de VS. Kyiv heeft ingestemd met het voorstel.

10 uur geleden
Clintons pleiten voor publieke getuigenis over Epstein-banden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton en zijn vrouw en oud-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton willen dat hun verklaring over hun banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein niet achter gesloten deuren plaatsvindt. Op X schrijft het voormalige staatshoofd (1993-2001) dat een niet-publieke verklaring, zoals nu het plan is, zou neerkomen op een schijnproces en "pure politiek". "Laten we stoppen met deze spelletjes en dit op de juiste manier doen: middels een publieke verklaring."

10 uur geleden
NAVO-centra in Nederland maken zich op voor vertrek Amerikanen

UTRECHT (ANP) - De Verenigde Staten trekken Amerikaanse medewerkers terug uit NAVO-kenniscentra in Nederland. De twee zogeheten Centres of Excellence (COE's) in Utrecht en Den Haag maken zich op voor een "herijking" van de Amerikaanse aanwezigheid, meldt een van de centra. Hoeveel Amerikanen er precies vertrekken en welke weerslag dat heeft op de centra kunnen ze nog niet inschatten.

11 uur geleden
Oekraïne meldt opnieuw aanvallen op stroomvoorziening

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw grootschalige aanvallen uitgevoerd op de Oekraïense energie-infrastructuur, meldt minister van Energie Denys Sjmyhal. Daardoor is in veel regio's van het land de stroom uitgeschakeld, schrijft netbeheerder Ukrenergo op Facebook. Ook zijn de geplande stroomonderbrekingen per regio, bedoeld om te kunnen voldoen aan de stroomvraag, tijdelijk onderbroken.

12 uur geleden