Vreugde bij AfD na goedkeuring motie over asielbeleid
BERLIJN (ANP/DPA) - Alternative für Deutschland (AfD) spreekt van een "historisch moment" en "het begin van een nieuw tijdperk", omdat de Duitse oppositie een motie heeft aangenomen met hulp van de radicaal-rechtse partij. Politieke partijen sloten de AfD tot dusver altijd buiten bij het maken van beslissingen.
"Dit is werkelijk een historisch moment", zei AfD-lid Bernd Baumann na de stemming tegen de Bondsdag. Hij zei dat de stemming "voor eens en altijd" een einde maakt aan de rood-groene dominantie in de Duitse politiek. Daarmee verwees de politicus naar de sociaaldemocraten (SPD) en de Groenen. Die vormen een minderheidsregering sinds het vertrek van de liberale partij FDP vorig jaar.
De niet-bindende motie voor een strenger migratiebeleid komt van de christendemocratische leider Friedrich Merz, die voor de stemming al liet weten dat hij de motie wilde laten aannemen door steun van de AfD. De motie werd ook gesteund door de FDP en een aantal onafhankelijke parlementariërs. Parlementariërs van de AfD juichten bij de bekendmaking van de uitslag.
Nieuwe gesprekken
AfD-kopstuk Alice Weidel reageert op X eveneens verheugd. "Een historische dag voor Duitsland, een overwinning voor de democratie!", aldus de bondskanselierskandidaat van de partij.
Merz verklaarde eerder dat de situatie rond migratie zo ernstig is, dat hij de steun van AfD zou accepteren. De partijleider zei na de stemming te betreuren dat de motie is aangenomen met steun van de AfD. Hij bood aan nieuwe gesprekken te houden met de regeringspartijen. Het parlement stemt vrijdag over een wet van zijn partij over onder meer het beëindigen van gezinshereniging.
Verbolgen
De SPD van bondskanselier Olaf Scholz reageerde verbolgen. SPD-fractieleider Rolf Mützenich vroeg na de stemming de zitting in de Bondsdag te pauzeren. Hij verklaarde dat het onmogelijk was om "simpelweg terug te keren naar de normale gang van zaken", omdat het conservatieve blok "uit het politieke midden was gestapt".
Scholz uitte zijn kritiek voorafgaand aan de stemming. "Sinds de oprichting van de Bondsrepubliek Duitsland ruim 75 jaar geleden, is er altijd een duidelijke consensus geweest onder alle democraten in onze parlementen: we werken niet samen met uiterst rechts", zei hij. Merz haalde uit door te verwijzen naar een reeks dodelijke aanvallen door asielzoekers. "Wat moet er nog meer gebeuren in Duitsland?", zei hij onder meer.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.
45 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
1 uur geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
6 uur geleden