Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vreugde bij AfD na goedkeuring motie over asielbeleid

Vreugde bij AfD na goedkeuring motie over asielbeleid

BERLIJN (ANP/DPA) - Alternative für Deutschland (AfD) spreekt van een "historisch moment" en "het begin van een nieuw tijdperk", omdat de Duitse oppositie een motie heeft aangenomen met hulp van de radicaal-rechtse partij. Politieke partijen sloten de AfD tot dusver altijd buiten bij het maken van beslissingen.

"Dit is werkelijk een historisch moment", zei AfD-lid Bernd Baumann na de stemming tegen de Bondsdag. Hij zei dat de stemming "voor eens en altijd" een einde maakt aan de rood-groene dominantie in de Duitse politiek. Daarmee verwees de politicus naar de sociaaldemocraten (SPD) en de Groenen. Die vormen een minderheidsregering sinds het vertrek van de liberale partij FDP vorig jaar.

De niet-bindende motie voor een strenger migratiebeleid komt van de christendemocratische leider Friedrich Merz, die voor de stemming al liet weten dat hij de motie wilde laten aannemen door steun van de AfD. De motie werd ook gesteund door de FDP en een aantal onafhankelijke parlementariërs. Parlementariërs van de AfD juichten bij de bekendmaking van de uitslag.

Nieuwe gesprekken

AfD-kopstuk Alice Weidel reageert op X eveneens verheugd. "Een historische dag voor Duitsland, een overwinning voor de democratie!", aldus de bondskanselierskandidaat van de partij.

Merz verklaarde eerder dat de situatie rond migratie zo ernstig is, dat hij de steun van AfD zou accepteren. De partijleider zei na de stemming te betreuren dat de motie is aangenomen met steun van de AfD. Hij bood aan nieuwe gesprekken te houden met de regeringspartijen. Het parlement stemt vrijdag over een wet van zijn partij over onder meer het beëindigen van gezinshereniging.

Verbolgen

De SPD van bondskanselier Olaf Scholz reageerde verbolgen. SPD-fractieleider Rolf Mützenich vroeg na de stemming de zitting in de Bondsdag te pauzeren. Hij verklaarde dat het onmogelijk was om "simpelweg terug te keren naar de normale gang van zaken", omdat het conservatieve blok "uit het politieke midden was gestapt".

Scholz uitte zijn kritiek voorafgaand aan de stemming. "Sinds de oprichting van de Bondsrepubliek Duitsland ruim 75 jaar geleden, is er altijd een duidelijke consensus geweest onder alle democraten in onze parlementen: we werken niet samen met uiterst rechts", zei hij. Merz haalde uit door te verwijzen naar een reeks dodelijke aanvallen door asielzoekers. "Wat moet er nog meer gebeuren in Duitsland?", zei hij onder meer.

Meer uit Buitenland

Oegandese oppositieleider Bobi Wine ontvlucht land

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.

7 uur geleden
Trump wil dat meer landen oorlogsschepen naar Golfregio sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.

8 uur geleden
Meer dan zestig doden bij aanhoudende overstromingen in Kenia

NAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.

8 uur geleden
Haaretz: Israël en Libanon praten komende dagen over aanvallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.

10 uur geleden
Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas (96) overleden

STARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.

11 uur geleden
Veel doden bij Israëlische aanval op medisch centrum in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.

12 uur geleden
Israël: golf van antisemitisme overspoelt Nederland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.

13 uur geleden