Vrees voor escalatie in Midden-Oosten duwt beurzen in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag overwegend met verliezen het weekend ingegaan door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. De vrees voor een escalatie van het conflict daar laaide weer op na berichten over een mogelijke aanval van Israël op Iran.
De buitenlandministers van de G7-landen hebben bij alle partijen aangedrongen om zo'n escalatie te voorkomen. Daarbij hebben ze Iran opgeroepen af te zien van steun aan Hamas en "verdere destabiliserende acties". Ook veroordeelden ze tijdens een overleg vrijdag op het Italiaanse eiland Capri de Iraanse drone- en raketaanval op Israël van vorige week.
Beleggers hielden de berichten rond het conflict nauwlettend in de gaten. Op de beursvloeren zorgde dat voor een voorzichtige stemming. De AEX-index op de beurs in Amsterdam sloot 0,6 procent lager op 860,01 punten. De MidKap zakte ook 0,6 procent, tot 921,43 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,6 procent. In Londen ging de belangrijkste graadmeter wel licht omhoog.
KLM
In de loop van de dag nam de nervositeit bij beleggers duidelijk wat af. In de MidKap zakte Air France-KLM begin van de dag nog dik 2 procent, maar aan het einde van de sessie was sprake van een koerswinst van bijna 1 procent. KLM zou vrijdag weer dagelijks naar Tel Aviv gaan vliegen, maar schortte de vluchten naar de Israëlische stad op tot en met maandag. In Duitsland boog Lufthansa eveneens een koersverlies om in een plus op de beurs.
De olieprijzen schoten aanvankelijk 3 procent omhoog, maar liepen snel weer terug. Een vat Amerikaanse olie werd uiteindelijk 0,4 procent duurder op 83,00 dollar en Brentolie kostte 0,2 procent meer op 87,27 dollar per vat.
Chipbedrijven
Aan het Damrak moesten vooral de chipbedrijven het ontgelden. ASMI, Besi en ASML zakten tot 4 procent in de lijst met hoofdfondsen, nadat het grote chipconcern TSMC in Azië eerder op de dag ook al flink aan beurswaarde inleverde. De Nederlandse fondsen leveren al een paar dagen flink in. Eerder deze week kwam ASML met een tegenvallend kwartaalbericht. Sindsdien lijken beleggers hun belangen in de chipsector opnieuw te bekijken.
De euro was 1,0657 dollar waard, tegen 1,0660 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel Fonq is door de rechter failliet verklaard. Dat hebben de curatoren van het bedrijf vrijdag laten weten. Zij kijken momenteel nog of er een doorstart in zit voor Fonq of andere delen van het bedrijf, waaronder ook woonwinkel Naduvi. Zeker circa honderd medewerkers vrezen voor hun baan.
18 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China is een tweetal onderzoeken gestart naar handelspraktijken van de Verenigde Staten. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekendgemaakt.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het aantal huishoudens met een tv-abonnement is vorig jaar gedaald als gevolg van concurrentie met streaming- en videodiensten. Dat meldt marktonderzoeker Telecompaper, die voorziet dat het aantal tv-abonnementen de komende jaren verder daalt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland laten deze week de sterkste stijging zien sinds maart vorig jaar. Dat constateert hypotheekadviesketen De Hypotheekshop. Sinds de VS en Israël een kleine maand geleden Iran aanvielen lopen de rentes duidelijk op.
1 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse mededingingsautoriteit AGCM onderzoekt cosmeticaverkopers Sephora en Benefit Cosmetics, beide eigendom van het Franse luxeconcern LVMH, om mogelijke oneerlijke handelspraktijken. Het onderzoek is gericht op de marketing van producten voor volwassenen aan kinderen en tieners.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse marktwaakhond CMA start een onderzoek naar Just Eat, onderdeel van het concern achter het Nederlandse Thuisbezorgd, en vier andere bedrijven omdat zij mogelijk "neppe en misleidende" reviews op hun sites plaatsten. De toezichthouder onderzoekt onder meer of de bedrijven lage beoordelingen expres niet publiceerden, personeel vroegen om positieve reviews te schrijven, of kortingen aanboden in ruil voor positieve reviews.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag licht lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran en verlopen de onderhandelingen met het land "zeer goed".
4 uur geleden