Vrees voor escalatie in Midden-Oosten duwt beurzen in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag overwegend met verliezen het weekend ingegaan door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. De vrees voor een escalatie van het conflict daar laaide weer op na berichten over een mogelijke aanval van Israël op Iran.
De buitenlandministers van de G7-landen hebben bij alle partijen aangedrongen om zo'n escalatie te voorkomen. Daarbij hebben ze Iran opgeroepen af te zien van steun aan Hamas en "verdere destabiliserende acties". Ook veroordeelden ze tijdens een overleg vrijdag op het Italiaanse eiland Capri de Iraanse drone- en raketaanval op Israël van vorige week.
Beleggers hielden de berichten rond het conflict nauwlettend in de gaten. Op de beursvloeren zorgde dat voor een voorzichtige stemming. De AEX-index op de beurs in Amsterdam sloot 0,6 procent lager op 860,01 punten. De MidKap zakte ook 0,6 procent, tot 921,43 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,6 procent. In Londen ging de belangrijkste graadmeter wel licht omhoog.
KLM
In de loop van de dag nam de nervositeit bij beleggers duidelijk wat af. In de MidKap zakte Air France-KLM begin van de dag nog dik 2 procent, maar aan het einde van de sessie was sprake van een koerswinst van bijna 1 procent. KLM zou vrijdag weer dagelijks naar Tel Aviv gaan vliegen, maar schortte de vluchten naar de Israëlische stad op tot en met maandag. In Duitsland boog Lufthansa eveneens een koersverlies om in een plus op de beurs.
De olieprijzen schoten aanvankelijk 3 procent omhoog, maar liepen snel weer terug. Een vat Amerikaanse olie werd uiteindelijk 0,4 procent duurder op 83,00 dollar en Brentolie kostte 0,2 procent meer op 87,27 dollar per vat.
Chipbedrijven
Aan het Damrak moesten vooral de chipbedrijven het ontgelden. ASMI, Besi en ASML zakten tot 4 procent in de lijst met hoofdfondsen, nadat het grote chipconcern TSMC in Azië eerder op de dag ook al flink aan beurswaarde inleverde. De Nederlandse fondsen leveren al een paar dagen flink in. Eerder deze week kwam ASML met een tegenvallend kwartaalbericht. Sindsdien lijken beleggers hun belangen in de chipsector opnieuw te bekijken.
De euro was 1,0657 dollar waard, tegen 1,0660 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse milieuminister Carsten Schneider pleit voor een verbod op wegwerp-e-sigaretten in het land. "Dat is mijn zeer duidelijke voorkeur", vertelde de SPD-politicus aan het Duitse persbureau dpa. "Ik ben er sterk voor."
28 minuten geledenKEULEN (ANP/RTR) - Veel brancheorganisaties voor het Duitse bedrijfsleven verwachten komend jaar banenverlies in hun sectoren door de aanhoudende zwakte van de Duitse economie. Dat meldt het economische onderzoeksinstituut IW uit Keulen, dat een peiling hield onder 46 brancheorganisaties.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het beursjaar 2025 stond in heel Europa in het teken van de kunstmatige intelligentie (AI), waarbij de aandacht van beleggers vooral uitging naar de grote Amerikaanse techconcerns. Hoewel AI ook bij Nederlandse beleggers een rol speelde, blijkt uit analyse van meer dan 1 miljoen Nederlandse beleggersrekeningen bij broker DeGiro dat er in Nederland geen sprake was van een overweldigende dominantie van Amerikaanse techgiganten.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij vuurwerkwinkels is het maandag al een grote drukte met mensen die bestellingen komen afhalen nu het dit jaar waarschijnlijk voor het laatst is dat Nederlanders consumentenvuurwerk mogen afsteken. Lange rijen met afhalers staan voor de winkels. Vooral de zogenoemde compounds, een cakebox met een enkele lont, doen het uitstekend. Vuurwerkverkopers zien dat mensen vaker in groepen gezamenlijk vuurwerk inkopen, bijvoorbeeld als vriendenclubs of in familieverband.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna alle gemeenten zijn er in 2025 net zoveel vuurwerkwinkels als een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers over het aantal vuurwerkverkooppunten in Nederland die het ANP heeft opgevraagd bij de omgevingsdiensten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers deden het rustig aan na het lange kerstweekeinde. Met nog twee volle handelsdagen en een halve handelsdag te gaan, stevent de Amsterdamse hoofdindex af op een winst van ruim 7 procent in 2025. Op oudejaarsdag kennen de beurzen in Amsterdam, Brussel, Parijs en Londen een verkorte handelssessie en zijn de markten in Frankfurt, Zürich en Milaan gesloten. Op 1 januari blijven alle beurzen dicht. Op vrijdag 2 januari wordt de handel weer hervat.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Verzekeraar Allianz Direct verwacht een forse stijging van het aantal schadeclaims rond de jaarwisseling door het naderende vuurwerkverbod. Volgens het bedrijf zorgt dat er waarschijnlijk voor dat veel mensen deze jaarwisseling nog extra vuurwerk zullen afsteken.
4 uur geleden