Vrees voor escalatie in Midden-Oosten duwt beurzen in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag overwegend met verliezen het weekend ingegaan door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. De vrees voor een escalatie van het conflict daar laaide weer op na berichten over een mogelijke aanval van Israël op Iran.
De buitenlandministers van de G7-landen hebben bij alle partijen aangedrongen om zo'n escalatie te voorkomen. Daarbij hebben ze Iran opgeroepen af te zien van steun aan Hamas en "verdere destabiliserende acties". Ook veroordeelden ze tijdens een overleg vrijdag op het Italiaanse eiland Capri de Iraanse drone- en raketaanval op Israël van vorige week.
Beleggers hielden de berichten rond het conflict nauwlettend in de gaten. Op de beursvloeren zorgde dat voor een voorzichtige stemming. De AEX-index op de beurs in Amsterdam sloot 0,6 procent lager op 860,01 punten. De MidKap zakte ook 0,6 procent, tot 921,43 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,6 procent. In Londen ging de belangrijkste graadmeter wel licht omhoog.
KLM
In de loop van de dag nam de nervositeit bij beleggers duidelijk wat af. In de MidKap zakte Air France-KLM begin van de dag nog dik 2 procent, maar aan het einde van de sessie was sprake van een koerswinst van bijna 1 procent. KLM zou vrijdag weer dagelijks naar Tel Aviv gaan vliegen, maar schortte de vluchten naar de Israëlische stad op tot en met maandag. In Duitsland boog Lufthansa eveneens een koersverlies om in een plus op de beurs.
De olieprijzen schoten aanvankelijk 3 procent omhoog, maar liepen snel weer terug. Een vat Amerikaanse olie werd uiteindelijk 0,4 procent duurder op 83,00 dollar en Brentolie kostte 0,2 procent meer op 87,27 dollar per vat.
Chipbedrijven
Aan het Damrak moesten vooral de chipbedrijven het ontgelden. ASMI, Besi en ASML zakten tot 4 procent in de lijst met hoofdfondsen, nadat het grote chipconcern TSMC in Azië eerder op de dag ook al flink aan beurswaarde inleverde. De Nederlandse fondsen leveren al een paar dagen flink in. Eerder deze week kwam ASML met een tegenvallend kwartaalbericht. Sindsdien lijken beleggers hun belangen in de chipsector opnieuw te bekijken.
De euro was 1,0657 dollar waard, tegen 1,0660 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Door de toenemende onzekerheid in de wereldhandel moet de Europese economie het steeds meer van de binnenlandse vraag hebben als groeimotor, staat in een rapport van KPMG. Volgens het advies- en accountantskantoor zwakt de economie van de eurozone dit jaar af tot een magere 1,1 procent, van 1,5 procent vorig jaar. Voor volgend jaar wordt weer een plus van 1,5 procent voorzien.
48 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het Duitse spoorbedrijf Deutsche Bahn (DB) is onlangs doelwit geworden van een cyberaanval, die leidde tot storingen in de informatie- en boekingssystemen. Inmiddels zijn de systemen weer beschikbaar, zo liet de spoorwegmaatschappij woensdag weten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen het Internationaal Energieagentschap (IEA) te verlaten als geldschieter omdat het bureau zich te veel zou inlaten met klimaatactivisme. Dat heeft de Amerikaanse energieminister Chris Wright gezegd in aanloop naar een ministersvergadering van het in Parijs gevestigde IEA woensdag.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina gaat weinig merken van de Chinese importheffingen op zuivel die sinds vorige week van kracht zijn. Dat zei topman Jan Derck van Karnebeek woensdag tijdens de presentatie van de jaarcijfers. De tarieven raken een klein deel van de activiteiten van het zuivelconcern in het Aziatische land. Op babyvoeding, het belangrijkste product van het bedrijf in China, zit geen heffing.
2 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Fietsenfabrikant Accell, bekend van merken als Batavus, Sparta en Babboe, heeft nieuwe afspraken gemaakt met schuldeisers om zijn toekomst veilig te stellen. Volgens het bedrijf heeft een meerderheid van de kredietverstrekkers ingestemd met een deal waardoor de schuld aanzienlijk vermindert. Daarbij draagt durfinvesteerder KKR "na constructief overleg" zijn aandelen over aan schuldeisers.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - De Franse supermarkt Carrefour sluit een vertrek uit België niet uit. Het concern heeft laten weten "alle strategische opties" open te houden voor markten die niet tot de kernlanden behoren. Dat gaat "van groei tot volledig of gedeeltelijk te gelde maken", kondigde Carrefour aan in een nieuw strategisch plan. De keten wil zich voortaan concentreren op Frankrijk, Spanje en Brazilië en wil tegen 2030 jaarlijks 1 miljard euro gaan besparen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht hoger geopend. Verzekeraar ASR en chemicaliëndistributeur IMCD kwamen met cijfers bij de AEX-bedrijven. De resultaten van IMCD vielen daarbij niet in de smaak bij beleggers op het Damrak want het aandeel ging in de vroege handel ruim 10 procent omlaag.
4 uur geleden