Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vredesindex: hoogste dodental door oorlog sinds genocide Rwanda

Vredesindex: hoogste dodental door oorlog sinds genocide Rwanda

LONDEN (ANP) - Gewapende conflicten hebben wereldwijd aan ruim 238.000 mensen het leven gekost in 2022. Dat is het hoogste aantal sinds de Rwandese genocide in 1994, meldt het Instituut voor Economie en Vrede (IEP) bij de publicatie van de jaarlijkse Global Peace Index.

Het instituut berekent voor de Global Peace Index hoe vreedzaam landen zijn. IJsland voert de lijst aan, Nederland staat op plaats 16 van de 163. Er wordt onder meer gekeken naar het veiligheidsgevoel onder de bevolking, terrorisme, politieke stabiliteit, wapenhandel en conflicten met buurlanden. Hekkensluiters zijn Afghanistan, Jemen en Syrië. Oekraïne en Rusland staan respectievelijk op plaatsen 157 en 158.

Sommige zeer vreedzame landen scoren wel hoog op het gebied van wapenexport. Het IEP noemt onder meer Nederland, Zweden en Zwitserland. "Acht van de tien grootste exporteurs per hoofd van de bevolking zijn westerse democratieën", aldus het rapport. Als wordt gekeken naar de totale exportwaarde, zijn alleen de VS al goed voor 40 procent van de internationale wapenexport.

Het is het negende jaar op rij dat de wereld als geheel minder vreedzaam is geworden, concludeert het IEP. Ook vorig jaar was sprake van grootschalige gewapende conflicten. Zo verloren meer dan 104.000 mensen het leven door het conflict in de Ethiopische regio Tigray. De Russische invasie van Oekraïne zou in 2022 hebben geleid tot zeker 82.000 doden, al is het werkelijke dodental volgens het IEP waarschijnlijk veel hoger.

Meer uit Buitenland

Deense premier in Groenland voor steun in 'moeilijke tijd'

NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.

1 uur geleden
Spaanse aanklager seponeert misbruikzaak Julio Iglesias

MADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.

1 uur geleden
Britse premier laakt Trumps uitspraken over NAVO in Afghanistan

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.

1 uur geleden
Iraakse premier: Europa moet IS-gevangenen terughalen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.

4 uur geleden
VN-missie: dodelijkste geweld in Iran sinds Iraanse Revolutie

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.

4 uur geleden
Deense troepen waren 'gevechtsklaar' in Groenland

NUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.

6 uur geleden
Onderzoekers: spoorscheur bij Adamuz zat er al vóór treinbotsing

MADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.

6 uur geleden