Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vredesindex: hoogste dodental door oorlog sinds genocide Rwanda

Vredesindex: hoogste dodental door oorlog sinds genocide Rwanda

LONDEN (ANP) - Gewapende conflicten hebben wereldwijd aan ruim 238.000 mensen het leven gekost in 2022. Dat is het hoogste aantal sinds de Rwandese genocide in 1994, meldt het Instituut voor Economie en Vrede (IEP) bij de publicatie van de jaarlijkse Global Peace Index.

Het instituut berekent voor de Global Peace Index hoe vreedzaam landen zijn. IJsland voert de lijst aan, Nederland staat op plaats 16 van de 163. Er wordt onder meer gekeken naar het veiligheidsgevoel onder de bevolking, terrorisme, politieke stabiliteit, wapenhandel en conflicten met buurlanden. Hekkensluiters zijn Afghanistan, Jemen en Syrië. Oekraïne en Rusland staan respectievelijk op plaatsen 157 en 158.

Sommige zeer vreedzame landen scoren wel hoog op het gebied van wapenexport. Het IEP noemt onder meer Nederland, Zweden en Zwitserland. "Acht van de tien grootste exporteurs per hoofd van de bevolking zijn westerse democratieën", aldus het rapport. Als wordt gekeken naar de totale exportwaarde, zijn alleen de VS al goed voor 40 procent van de internationale wapenexport.

Het is het negende jaar op rij dat de wereld als geheel minder vreedzaam is geworden, concludeert het IEP. Ook vorig jaar was sprake van grootschalige gewapende conflicten. Zo verloren meer dan 104.000 mensen het leven door het conflict in de Ethiopische regio Tigray. De Russische invasie van Oekraïne zou in 2022 hebben geleid tot zeker 82.000 doden, al is het werkelijke dodental volgens het IEP waarschijnlijk veel hoger.

Meer uit Buitenland

Groeiende bezorgdheid over losgekomen bultrug Timmy

WISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.

11 minuten geleden
Brussel noemt gesprek met komende regering Hongarije constructief

BRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."

26 minuten geleden
Iran: VS nemen onderhandelingen niet serieus

ISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.

1 uur geleden
Tsunami in noorden van Japan aan land gekomen na zware aardbeving

KUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.

1 uur geleden
Twee mannen opgepakt voor brandstichting synagoge Londen

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.

2 uur geleden
Waarschuwing voor tsunami in Japan na zware aardbeving

HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.

3 uur geleden
Bultrug Timmy weet op eigen kracht los te komen voor Duitse kust

WISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.

5 uur geleden