Vredesindex: hoogste dodental door oorlog sinds genocide Rwanda
LONDEN (ANP) - Gewapende conflicten hebben wereldwijd aan ruim 238.000 mensen het leven gekost in 2022. Dat is het hoogste aantal sinds de Rwandese genocide in 1994, meldt het Instituut voor Economie en Vrede (IEP) bij de publicatie van de jaarlijkse Global Peace Index.
Het instituut berekent voor de Global Peace Index hoe vreedzaam landen zijn. IJsland voert de lijst aan, Nederland staat op plaats 16 van de 163. Er wordt onder meer gekeken naar het veiligheidsgevoel onder de bevolking, terrorisme, politieke stabiliteit, wapenhandel en conflicten met buurlanden. Hekkensluiters zijn Afghanistan, Jemen en Syrië. Oekraïne en Rusland staan respectievelijk op plaatsen 157 en 158.
Sommige zeer vreedzame landen scoren wel hoog op het gebied van wapenexport. Het IEP noemt onder meer Nederland, Zweden en Zwitserland. "Acht van de tien grootste exporteurs per hoofd van de bevolking zijn westerse democratieën", aldus het rapport. Als wordt gekeken naar de totale exportwaarde, zijn alleen de VS al goed voor 40 procent van de internationale wapenexport.
Het is het negende jaar op rij dat de wereld als geheel minder vreedzaam is geworden, concludeert het IEP. Ook vorig jaar was sprake van grootschalige gewapende conflicten. Zo verloren meer dan 104.000 mensen het leven door het conflict in de Ethiopische regio Tigray. De Russische invasie van Oekraïne zou in 2022 hebben geleid tot zeker 82.000 doden, al is het werkelijke dodental volgens het IEP waarschijnlijk veel hoger.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.
2 uur geledenBARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
3 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
7 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
7 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
11 uur geleden