Vrachtwagens met hulp rijden vanuit Egypte Gaza binnen
RAFAH (ANP/RTR) - De eerste vrachtwagens met humanitaire hulp zijn vanuit Egypte Gaza binnengereden. Dat is te zien op livebeelden op de Egyptische televisie. Het is voor het eerst sinds de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak op 7 oktober dat humanitaire goederen worden geleverd aan de inwoners van Gaza.
Volgens een bericht van Hamas, de groepering die de Gazastrook controleert, "omvat het konvooi dat vandaag de grens oversteekt twintig vrachtwagens". Die hebben "medicijnen, medische benodigdheden en een beperkte hoeveelheid voedselvoorraden" aan boord.
Al sinds kort na het uitbreken van de oorlog tussen Hamas en Israël vragen hulporganisaties om de grens bij Rafah te openen, zodat humanitaire goederen het gebied binnen kunnen. De grensovergangen tussen Gaza en Israël zijn gesloten, en die met Egypte is daarom het enige alternatief.
Joe Biden
Israël kantte zich ook tegen de opening van de grens, uit angst dat via die route nieuwe wapens voor Hamas het gebied binnen zouden komen. Egypte vreesde voor een toestroom van vluchtelingen die weg willen uit de Gazastrook.
De Amerikaanse minister voor Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, startte onderhandelingen met het oog op de opening van de grensovergang. Hij sprak met de Egyptische president Abdul Fatah al-Sisi in Caïro en andere leiders in de regio. Ook president Joe Biden maakte een punt van de snelle opening van de grensovergang tijdens zijn bezoek aan Israël op woensdag.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
1 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
9 uur geleden