Vrachtwagens met hulp rijden vanuit Egypte Gaza binnen
RAFAH (ANP/RTR) - De eerste vrachtwagens met humanitaire hulp zijn vanuit Egypte Gaza binnengereden. Dat is te zien op livebeelden op de Egyptische televisie. Het is voor het eerst sinds de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak op 7 oktober dat humanitaire goederen worden geleverd aan de inwoners van Gaza.
Volgens een bericht van Hamas, de groepering die de Gazastrook controleert, "omvat het konvooi dat vandaag de grens oversteekt twintig vrachtwagens". Die hebben "medicijnen, medische benodigdheden en een beperkte hoeveelheid voedselvoorraden" aan boord.
Al sinds kort na het uitbreken van de oorlog tussen Hamas en Israël vragen hulporganisaties om de grens bij Rafah te openen, zodat humanitaire goederen het gebied binnen kunnen. De grensovergangen tussen Gaza en Israël zijn gesloten, en die met Egypte is daarom het enige alternatief.
Joe Biden
Israël kantte zich ook tegen de opening van de grens, uit angst dat via die route nieuwe wapens voor Hamas het gebied binnen zouden komen. Egypte vreesde voor een toestroom van vluchtelingen die weg willen uit de Gazastrook.
De Amerikaanse minister voor Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, startte onderhandelingen met het oog op de opening van de grensovergang. Hij sprak met de Egyptische president Abdul Fatah al-Sisi in Caïro en andere leiders in de regio. Ook president Joe Biden maakte een punt van de snelle opening van de grensovergang tijdens zijn bezoek aan Israël op woensdag.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
27 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
2 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.
4 uur geledenPALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.
5 uur geleden