Vraagtekens bij 'regelen' volmachtstemmen door Baudet
DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet heeft mogelijk opgeroepen tot het ronselen van stemmen voor zijn partij. Op internet circuleert een fragment uit een livestream van de partij, waarin Baudet uitlegt dat FVD-leden volmachten kunnen "regelen" voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. De minister die hierover gaat, Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken), zegt dat het regelen van stemmen op deze manier niet mag. Ze kent het filmpje niet, maar gaat na of regels overtreden zijn.
"Als je niet stemt, dan telt je stem niet mee en daarom is het zo belangrijk dat mensen die FVD een warm hart toedragen in hun omgeving mensen enthousiasmeren om volmachten aan hen af te geven", aldus Baudet in het fragment. "Mensen die misschien niet zo politiek betrokken zijn, die willen misschien wel een volmacht geven en dan kun je dus toch meermaals stemmen. Dus één persoon kan vier keer stemmen eigenlijk, als je maar die volmachten kunt regelen."
Kiezers actief benaderen met de vraag een volmacht af te geven heet ronselen en is strafbaar. FVD ontkent vrijdag dat Baudet in het fragment oproept tot ronselen. Een woordvoerster laat weten dat FVD-leden zich "uitsluitend mogen richten tot mensen die zelf al van plan waren om bij volmacht te stemmen, maar moeite hebben een gevolmachtigde te vinden. In dat geval is uitdrukkelijk geen sprake van ronselen."
Misverstanden
De livestream, die donderdag werd uitgezonden, is nog steeds op YouTube terug te zien. Wel is het bewuste fragment eruit geknipt, omdat direct na de uitzending "misverstanden ontstonden" over Baudets uitspraken, aldus de woordvoerster. "Om verwarring te voorkomen hebben we er daarom voor gekozen de desbetreffende fragmenten offline te halen."
Vanwege de pandemie kunnen kiezers dit jaar niet voor twee, maar voor drie mensen een volmachtstem uitbrengen. Ollongren zegt dat bij het afgeven van een volmacht het initiatief inderdaad alleen bij degene mag liggen die de volmacht weggeeft. Het kan bijvoorbeeld zijn dat hij of zij niet zelf naar het stemlokaal kan en een bekende vraagt op een bepaalde partij te stemmen middels een volmacht. "Het is niet zo dat jij aan iemand een volmacht mag vragen. Dat is een praktijk die gewoon illegaal is", aldus Ollongren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De kabinetsformatie wordt zondag en maandag voortgezet op het landgoed De Zwaluwenberg bij Hilversum. Het is de bedoeling om daar "meters te maken", laat een ingewijde weten na berichtgeving in De Telegraaf. De Zwaluwenberg is in het verleden al vaker gebruikt voor kabinetsformaties.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil meer passende woningen realiseren voor mensen met verward gedrag, maar zegt niet hoe. Dat blijkt uit een brief van ministers Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB), Foort van Oosten (Justitie en Veiligheid, VVD) en staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD) aan de Tweede Kamer. Hoeveel woningen erbij moeten komen, waar deze moeten komen of wanneer ze gebouwd kunnen worden, is onduidelijk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet sluit een nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza niet uit. Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) geeft de Tweede Kamer daar volgende maand duidelijkheid over. Verder wilde hij geen toezeggingen doen, ondanks aandringen van Kamerleden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21-Kamerlid Ranjith Clemminck kwam onder vuur te liggen in een debat over de aardbevingsproblematiek in Groningen. Het nieuwe Kamerlid zei dat "emo-populisme het debat gegijzeld houdt". Die woorden leidden tot verbazing en boosheid bij andere partijen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.
19 uur geleden