Vraag naar woningen stuwt bouwconcern BAM naar winst
BUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM heeft in de eerste helft van dit jaar geprofiteerd van de sterke vraag naar huizen in Nederland. Ook in landen als België, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Ierland gingen de zaken goed. Buitenbeentje is de Nederlandse infrastructuurtak. Door oplopende kosten van grote projecten was dat het enige onderdeel waar de zaken er niet beter voor stonden dan een jaar geleden.
De vraag naar nieuwe woningen in Nederland blijft sterk en dat komt BAM goed uit. Het bouwconcern leverde in de eerste zes maanden 1446 woningen op. In andere landen, als het Verenigd Koninkrijk en Ierland, sleepte BAM enkele grote projecten in de wacht. Daarbij gaat het niet alleen om woningen, maar ook bijvoorbeeld kantoren, scholen en ziekenhuizen.
De infrastructuurtak groeide ook hard, maar dat kwam met name door het Verenigd Koninkrijk waar de overheid veel geld in projecten stak om zo de economie te helpen uit de coronacrisis te komen. Het Nederlandse onderdeel leed een operationeel verlies. De kosten bij grote projecten stegen waardoor die niet meer goed werden gemaakt vanwege de afgesproken prijzen. BAM wil niet ingaan op welke projecten dat zijn.
Concurrentie
Nieuwe infrastructuuropdrachten binnenhalen in Nederland is verder moeilijk, waarschuwt het bedrijf. Er is veel concurrentie. Bovendien zorgt het uitblijven van een nieuwe regering er ook voor dat investeringsbeslissingen worden uitgesteld.
In totaal kwam de omzet uit op 3,6 miljard euro tegen net geen 3 miljard in de eerste zes maanden van coronajaar 2020. Het orderboek zit ook nog erg vol. Met 13,8 miljard euro aan nieuwe opdrachten heeft BAM nog net zo veel waarde aan opdrachten als eind vorig jaar.
Vertrouwen en risico's
De aangepaste operationele winst, waarbij zaken als belastingen, eenmalige lasten en baten en wisselkoersverschillen niet meetellen, kwam uit op 157,1 miljoen euro. Onder de streep bleef een winst van 20 miljoen euro over. Een jaar eerder was nog een verlies van 234,5 miljoen euro de boeken in gegaan.
BAM kijkt met vertrouwen vooruit naar de rest van het jaar, maar ziet ook risico's. Zo blijft de coronasituatie onduidelijk en heeft het bouwbedrijf last van leveringsproblemen van materialen, maar ook hogere personeelskosten door krapte. Ook praat het bedrijf nog over de timing van het betalen van een aantal "aanzienlijke" schadevergoedingen waardoor die nog in de tweede jaarhelft op de resultaten kunnen komen te drukken. Het bedrijf wil hierover verder niet in detail treden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
4 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
9 uur geleden