Vraag naar woningen stuwt bouwconcern BAM naar winst
BUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM heeft in de eerste helft van dit jaar geprofiteerd van de sterke vraag naar huizen in Nederland. Ook in landen als België, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Ierland gingen de zaken goed. Buitenbeentje is de Nederlandse infrastructuurtak. Door oplopende kosten van grote projecten was dat het enige onderdeel waar de zaken er niet beter voor stonden dan een jaar geleden.
De vraag naar nieuwe woningen in Nederland blijft sterk en dat komt BAM goed uit. Het bouwconcern leverde in de eerste zes maanden 1446 woningen op. In andere landen, als het Verenigd Koninkrijk en Ierland, sleepte BAM enkele grote projecten in de wacht. Daarbij gaat het niet alleen om woningen, maar ook bijvoorbeeld kantoren, scholen en ziekenhuizen.
De infrastructuurtak groeide ook hard, maar dat kwam met name door het Verenigd Koninkrijk waar de overheid veel geld in projecten stak om zo de economie te helpen uit de coronacrisis te komen. Het Nederlandse onderdeel leed een operationeel verlies. De kosten bij grote projecten stegen waardoor die niet meer goed werden gemaakt vanwege de afgesproken prijzen. BAM wil niet ingaan op welke projecten dat zijn.
Concurrentie
Nieuwe infrastructuuropdrachten binnenhalen in Nederland is verder moeilijk, waarschuwt het bedrijf. Er is veel concurrentie. Bovendien zorgt het uitblijven van een nieuwe regering er ook voor dat investeringsbeslissingen worden uitgesteld.
In totaal kwam de omzet uit op 3,6 miljard euro tegen net geen 3 miljard in de eerste zes maanden van coronajaar 2020. Het orderboek zit ook nog erg vol. Met 13,8 miljard euro aan nieuwe opdrachten heeft BAM nog net zo veel waarde aan opdrachten als eind vorig jaar.
Vertrouwen en risico's
De aangepaste operationele winst, waarbij zaken als belastingen, eenmalige lasten en baten en wisselkoersverschillen niet meetellen, kwam uit op 157,1 miljoen euro. Onder de streep bleef een winst van 20 miljoen euro over. Een jaar eerder was nog een verlies van 234,5 miljoen euro de boeken in gegaan.
BAM kijkt met vertrouwen vooruit naar de rest van het jaar, maar ziet ook risico's. Zo blijft de coronasituatie onduidelijk en heeft het bouwbedrijf last van leveringsproblemen van materialen, maar ook hogere personeelskosten door krapte. Ook praat het bedrijf nog over de timing van het betalen van een aantal "aanzienlijke" schadevergoedingen waardoor die nog in de tweede jaarhelft op de resultaten kunnen komen te drukken. Het bedrijf wil hierover verder niet in detail treden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Vertrekkend TenneT-topvrouw Manon van Beek pleit in De Telegraaf voor nieuwe industrie aan de kust. Hoewel het stroomnet in Nederland overvol is, ziet ze op plekken waar veel windstroom van de Noordzee aan land komt juist te weinig stroomvraag.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De openhuizendag van makelaarsorganisatie NVM heeft zaterdag meer belangstellenden getrokken. Bij de deelnemende huizen kwamen ongeveer 66.000 huizenzoekers over de vloer. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in maart. Toen trok de NVM Open Huizen Dag 52.000 bezoekers.
5 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een Nederlands binnenvaartschip dat op een zandbank in de haven van Düsseldorf was vastgelopen door het aanhoudend lage waterpeil van de Rijn, ligt weer vlot en vaart vijf dagen te laat alsnog richting Nederland. Het schip heeft inmiddels de haven van Düsseldorf verlaten, heeft een woordvoerder van het logistieke bedrijf Mosolf gezegd tegen het Duitse persbureau dpa.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat praten met de twee grootste kanshebbers voor de opvolging van president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB), meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met Klaas Knot praat hij naar verluidt ergens de komende dagen. Het gesprek met zijn grootste rivaal, voormalig president van de Spaanse centrale bank Pablo Hernández de Cos, moet in de komende weken plaatsvinden.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering praat met Rusland over een oliedeal waarmee miljarden dollars gemoeid zijn, meldt The New York Times zaterdag op basis van ingewijden. Volgens de Amerikaanse krant is zo'n mogelijke deal onderdeel van de Amerikaanse onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heropent het strafrechtelijk onderzoek naar oud-voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve niet. Onlangs werd het voormalige centralebankhoofd in een rapport grotendeels vrijgepleit van beschuldigingen rond kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van het Fed-gebouw in Washington. President Donald Trump drong er echter op aan dat justitie opnieuw naar de zaak zou kijken.
12 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat "een klein aantal" Amerikaanse klanten met de nieuwe iPhone 18 Pro Max hun toestel moet laten vervangen. Door een bug verloren deze klanten met een abonnement bij telecombedrijf AT&T hun mobiele verbinding.
13 uur geleden