Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vraag naar hypotheken hard gedaald door oplopende rente

Vraag naar hypotheken hard gedaald door oplopende rente

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Veel minder mensen hebben in het derde kwartaal een hypotheek aangevraagd, nu de rentes voor die kredieten hard oplopen. Vooral naar het oversluiten van bestaande hypotheken was minder vraag, maar er waren ook minder huizenkopers die voor een hypotheek bij de bank aanklopten. Dat meldt De Hypotheker op basis van eigen cijfers, die erop wijzen dat de huizenmarkt verder afkoelt.

Volgens de keten van hypotheekadviseurs daalde het totale aantal aanvragen met 20 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Kredietverstrekkers kregen driekwart minder verzoeken om een hypotheek over te sluiten. Het aantal aanvragen van een hypotheek voor de aankoop van een huis daalde met 7 procent.

Door de gestegen rentes kunnen huizenkopers doorgaans minder geld lenen. Dat is ook terug te zien in het gemiddelde hypotheekbedrag voor een woning. Dat lag in juli, augustus en september op 309.000 euro bij De Hypotheker. Een jaar eerder was dat nog 324.000 euro.

Positieve ontwikkeling

Volgens commercieel directeur Menno Luiten steeg de vraag naar hypotheken aan het einde van het derde kwartaal wel weer, maar was dat niet genoeg om de forse afname in de voorgaande maanden teniet te doen. "In augustus bedroeg deze daling 15 procent en in september is het omslagpunt bereikt en zien we een lichte stijging van zo’n 3 procent. Dat is een positieve ontwikkeling."

Volgens De Hypotheker valt op dat jonge huizenkopers juist vaker een hypotheek aanvroegen voor de aankoop van een woning. Bij de groep woningkopers tot een leeftijd van 35 jaar steeg het aantal aanvragen met 13 procent. Daarnaast steeg het aantal aanvragen van een lening voor het verduurzamen van de woning met 9 procent, een veel minder sterke stijging dan in het tweede kwartaal. Toen nam het aantal aanvragen van een verduurzamingshypotheek met bijna de helft toe op jaarbasis.

Meer uit Financieel

België wil Eurogroep niet in ruil voor gebruik Russische tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister Vincent Van Peteghem (Begroting) of de Griekse minister van Financiën Kyriakos Pierrakakis wordt donderdag gekozen als nieuwe voorzitter van de Eurogroep. België is niet bereid in ruil voor het voorzitterschap akkoord te gaan met het gebruik van de bevroren Russische tegoeden, benadrukte Van Peteghem.

32 minuten geleden
Disney laat fans zelf video's maken met iconische personages

BURBANK (ANP) - Het entertainmentconcern Walt Disney gaat 1 miljard dollar investeren in het AI-bedrijf OpenAI, zo werd donderdag bekend. Hiermee mogen gebruikers via de AI-videodienst Sora-filmpjes maken met Disney's auteursrechtelijk beschermde personages.

37 minuten geleden
Oracle hard onderuit op negatief Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Oracle ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De grote producent van bedrijfssoftware kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Oracle is een belangrijke speler met clouddiensten voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en doet ook omvangrijke investeringen in AI-infrastructuur. Het bedrijf gaf daarbij aan dat de jaarlijkse uitgaven aan AI met 15 miljard dollar zullen stijgen ten opzichte van eerdere verwachtingen.

44 minuten geleden
OM: Damen wil proces zo lang mogelijk rekken

ZWOLLE (ANP) - Damen is eropuit om het strafproces dat speelt rond de scheepsbouwer "zo lang mogelijk te rekken". Dat zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Zwolle in reactie op de onderzoekswensen van Damen, dat onder meer ruim honderd getuigen van over de hele wereld wil laten ondervragen.

48 minuten geleden
Betaalbedrijf Mollie koopt Britse branchegenoot voor 1,1 miljard

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse betaaldienstverlener Mollie koopt zijn Britse branchegenoot GoCardless voor een bedrag van 1,1 miljard euro. Na de overname, die wordt afgehandeld in aandelen en contanten, ontstaat een fintechbedrijf dat samen zo'n 350.000 bedrijven als klant heeft.

49 minuten geleden
EU wil medicijnmakers belonen die nieuwe antibiotica maken

BRUSSEL (ANP) - De EU wil medicijnmakers die nieuwe soorten antibiotica ontwikkelen belonen. Daarvoor hebben vertegenwoordigers van het Europees Parlement en de lidstaten een voorlopig akkoord bereikt, naar aanleiding van een voorstel van de Europese Commissie.

1 uur geleden
Time kiest 'Architecten van AI' tot Personen van het Jaar

NEW YORK (ANP) - Time Magazine benoemt de "Architecten van AI" tot Personen van het Jaar. Het Amerikaanse tijdschrift koos Jensen Huang van Nvidia, Sam Altman van OpenAI en Elon Musk van xAI vanwege hun "baanbrekende werk" dat de toekomst van technologie en samenleving vormgeeft.

1 uur geleden