Vraag naar chips voor thuiswerkspullen geeft ASML goede moed
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML profiteert van de grote vraag naar apparatuur voor thuiswerk tijdens de coronapandemie, zoals smartphones en laptops. Dat stuwt de vraag naar chips die in die producten zitten. Het bedrijf verwacht dat ook dit jaar grote klanten als TSMC, Intel en Samsung daarom meer behoefte zullen hebben aan de geavanceerde machines van ASML om die chips te kunnen maken.
"In 2021 verwachten we opnieuw een jaar van groei door een sterke vraag naar processoren en aanhoudend herstel bij geheugenchips. De uitrol van digitale infrastructuur en de doorgaande technologische innovatie in de consumentenmarkt, de autosector en de industrie jaagt de vraag naar al onze producten aan", zegt ASML-topman Peter Wennink.
Wennink heeft eerder gezegd te hopen dat onder de nieuwe Amerikaanse president Joe Biden wat meer internationaal overlegd zal worden. Op een grotere omslag in het Amerikaanse beleid richting China durfde hij nog niet te rekenen.
EUV-machines
Eerder bleek namelijk dat de Amerikanen liever niet hebben dat ASML zijn hypermoderne EUV-machines naar China exporteert. Voor de uitvoer van die apparaten naar China kreeg ASML geen Nederlandse exportvergunning. Met die zeer gespecialiseerde machines kunnen veel kleinere en krachtigere halfgeleiders worden gemaakt. ASML verkocht vorig jaar 31 EUV-systemen. Inmiddels heeft het bedrijf de mijlpaal van 100 verscheepte EUV-machines bereikt.
Vorig jaar werd door ASML een omzet behaald van 14 miljard euro. Dat was in 2019 nog 11,8 miljard euro. De nettowinst bedroeg bijna 3,6 miljard euro, tegen 2,6 miljard euro in 2019. Wennink spreekt van een jaar met sterke groei bij de omzet en winstgevendheid.
In het vierde kwartaal werd voor 4,3 miljard euro aan opbrengsten in de boeken gezet, wat hoger is dan ASML zelf had verwacht. De onderneming uit Veldhoven verwacht dat in het lopende kwartaal een omzet wordt behaald van 3,9 miljard tot 4,1 miljard euro.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland vindt het besluit van het Openbaar Ministerie om Tata Steel strafrechtelijk te vervolgen een zaak tussen het OM en het staalconcern. Volgens het OM heeft het in Noord-Holland gevestigde bedrijf onder meer opzettelijk schadelijke stoffen in de lucht gebracht. De provincie laat in een reactie weten hier kennis van te hebben genomen.
37 minuten geledenLUXEMBURG (ANP/RTR) - Ryanair heeft een nederlaag geleden in zijn rechtszaak tegen de Europese Commissie rond Italiaanse coronasteun. Het Gerecht van de Europese Unie heeft woensdag het verweer van de Ierse luchtvaartmaatschappij verworpen.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Luchtvaartmaatschappijen moeten het luchtruim boven Iran, Irak en Libanon langer blijven mijden door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. Dat meldt de Europese luchtvaartautoriteit EASA. Die waarschuwing wordt nu verlengd tot 31 augustus. In de Golfregio is het geweld weer opgelaaid met Amerikaanse aanvallen op Iran en Iraanse aanvallen op Amerikaanse bases in de regio.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn woensdagochtend verder opgelopen na nieuwe uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij stelde dat de voorlopige vredesovereenkomst met Iran voorbij is en noemde het "tijdverspilling" om met dat "stelletje leugenaars" te praten.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Milieuorganisaties spreken van een belangrijke stap nu het Openbaar Ministerie (OM) Tata Steel strafrechtelijk gaat vervolgen. Volgens Greenpeace en Milieudefensie is het besluit een erkenning dat de gezondheid van omwonenden zwaarder moet wegen dan de economische belangen van het staalbedrijf.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Cosmeticaconcern L'Oréal mag de komende decennia parfums en cosmetica produceren onder de naam van het luxe Italiaanse modemerk Gucci. Het moederbedrijf van Gucci, Kering, meldt dat het merk en het concern een licentieovereenkomst voor vijftig jaar hebben gesloten.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Actiegroep Frisse Wind, die in 2021 werd opgericht voor de massa-aangifte tegen Tata Steel, hoopt dat de aangekondigde strafrechtelijke vervolging van het bedrijf ertoe leidt dat "de vervuiling onmiddellijk stopt". Dat laat bestuurder en medeoprichter Jaap Venniker weten.
2 uur geleden