Vraag naar chips voor thuiswerkspullen geeft ASML goede moed
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML profiteert van de grote vraag naar apparatuur voor thuiswerk tijdens de coronapandemie, zoals smartphones en laptops. Dat stuwt de vraag naar chips die in die producten zitten. Het bedrijf verwacht dat ook dit jaar grote klanten als TSMC, Intel en Samsung daarom meer behoefte zullen hebben aan de geavanceerde machines van ASML om die chips te kunnen maken.
"In 2021 verwachten we opnieuw een jaar van groei door een sterke vraag naar processoren en aanhoudend herstel bij geheugenchips. De uitrol van digitale infrastructuur en de doorgaande technologische innovatie in de consumentenmarkt, de autosector en de industrie jaagt de vraag naar al onze producten aan", zegt ASML-topman Peter Wennink.
Wennink heeft eerder gezegd te hopen dat onder de nieuwe Amerikaanse president Joe Biden wat meer internationaal overlegd zal worden. Op een grotere omslag in het Amerikaanse beleid richting China durfde hij nog niet te rekenen.
EUV-machines
Eerder bleek namelijk dat de Amerikanen liever niet hebben dat ASML zijn hypermoderne EUV-machines naar China exporteert. Voor de uitvoer van die apparaten naar China kreeg ASML geen Nederlandse exportvergunning. Met die zeer gespecialiseerde machines kunnen veel kleinere en krachtigere halfgeleiders worden gemaakt. ASML verkocht vorig jaar 31 EUV-systemen. Inmiddels heeft het bedrijf de mijlpaal van 100 verscheepte EUV-machines bereikt.
Vorig jaar werd door ASML een omzet behaald van 14 miljard euro. Dat was in 2019 nog 11,8 miljard euro. De nettowinst bedroeg bijna 3,6 miljard euro, tegen 2,6 miljard euro in 2019. Wennink spreekt van een jaar met sterke groei bij de omzet en winstgevendheid.
In het vierde kwartaal werd voor 4,3 miljard euro aan opbrengsten in de boeken gezet, wat hoger is dan ASML zelf had verwacht. De onderneming uit Veldhoven verwacht dat in het lopende kwartaal een omzet wordt behaald van 3,9 miljard tot 4,1 miljard euro.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Starbucks sluit 250 slecht presterende vestigingen in de Verenigde Staten en Canada. Dat komt neer op ongeveer 1 procent van het totale aantal koffiebars in Noord-Amerika. Volgens het bedrijf kan daardoor de omzet en winst worden verhoogd en is uiteindelijk het doel om op langere termijn het netwerk weer uit te breiden.
13 minuten geledenTALLINN (ANP) - De Baltische staten leggen nationale sancties op aan twee Russische oligarchen die dinsdag van de EU-sanctielijst zijn gehaald. Estland, Letland en Litouwen doen dit in reactie op het besluit van de EU-lidstaten. Het gaat om de Russisch-Oezbeekse miljardairs Alisjer Oesmanov en Michaïl Fridman.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Unie heeft donderdag kritiek geuit op een mogelijk Amerikaans exportverbod op diesel, dat wordt gesteund door president Donald Trump. Volgens de EU is dat "een slecht idee" dat beide partijen zou schaden.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Franse zakenbank Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (CIB) opent een kantoor in Amsterdam. Volgens het dochterbedrijf van de grote bank Crédit Agricole worden aanzienlijke mogelijkheden gezien op de Nederlandse markt door de ontwikkelingen op het gebied van energie, infrastructuur en technologie.
47 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente voor de tweede keer dit jaar verhoogd om de inflatie in het land te bestrijden. Volgens de Norges Bank zijn verdere verhogingen mogelijk nodig om de stijging van de consumentenprijzen onder controle te krijgen.
1 uur geledenDIEMEN (ANP) - De vraag naar starters en junioren op de Nederlandse arbeidsmarkt neemt bovengemiddeld af, signaleert uitzendbureau Randstad. Hoewel die afname door sommigen aan de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wordt toegeschreven, heeft dit meer te maken met schommelingen in de economie, zei arbeidsmarktanalist Bart van Krimpen van Randstad tijdens een onlinepresentatie.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De gemiddelde dieselprijs aan de pomp in de Europese Unie heeft een recordhoogte bereikt van 2,23 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van gegevens van de Europese Commissie. In Frankrijk en ook in Nederland bereikten de dieselprijzen afgelopen weekend al nieuwe recordniveaus op respectievelijk 2,41 euro en 2,82 euro per liter.
2 uur geleden