Vorige week meer dan 100.000 euro naar verkiezingscampagne online
DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen hebben vorige week voor het eerst in de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen meer dan 100.000 euro besteed aan internetadvertenties. Dat blijkt uit een analyse van gegevens van Google en Meta, het bedrijf achter Facebook en Instagram. PvdA en GroenLinks steken hier het meeste geld in.
In de periode van 20 tot en met 26 februari gaven politieke partijen samen ruim 140.000 euro uit aan advertenties op Google, YouTube, Facebook en Instagram. Daarbij is gekeken naar uitgaven van landelijke en regionale afdelingen, lokale partijen en individuele kandidaten. Een week eerder ging het nog om zo'n 85.000 euro.
Tijdens de Tweede Kamerverkiezingen van 2021 gaven politieke partijen rond deze tijd veel meer uit om online op te vallen. In dezelfde week gaven ze meer dan het dubbele uit. Ook in de weken hiervoor waren de uitgaven niet zo hoog als tijdens de landelijke verkiezingen.
Minder uitgaven
Vooral CDA, D66, Forum voor Democratie en SP houden vergeleken met de vorige verkiezingen de hand op de knip. CDA gaf in 2021 in deze week zo'n 130.000 euro uit aan internetadvertenties en nu rond de 13.000 euro. Ook D66 heeft vorige week ruim tien keer minder uitgegeven, ongeveer 6400 euro. Forum geeft zes keer minder uit en SP drie keer minder.
PvdA heeft vorige week meer dan 24.000 euro uitgegeven aan internetreclames, het meest van alle partijen en iets meer dan tijdens dezelfde week in de campagne voor de landelijke verkiezingen. GroenLinks volgt met meer dan 20.000 euro. Alle regionale partijen gaven samen naar schatting 26.000 euro uit. PVV gaf als gebruikelijk bijna niets uit aan reclames online.
Internetadvertenties
De vorige campagne leert dat politieke partijen pas als de verkiezingen naderen flink gaan uitgeven aan internetadvertenties. In de laatste week voor de Tweede Kamerverkiezingen gaven zij samen meer dan een miljoen euro hieraan uit, in de weken daarvoor vele tonnen.
De genoemde bedragen betreffen een schatting. Meta noemt namelijk geen precieze bedragen als partijen of afdelingen minder dan 100 euro uitgeven aan internetadvertenties. In zo'n geval zijn de uitgaven ingeschat op 50 euro.
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vier mensen die betrokken zouden zijn bij de explosie in de nacht van donderdag op vrijdag bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in de Rotterdamse wijk Blijdorp, werden aangehouden bij een andere Rotterdamse synagoge, in de wijk Hillegersberg. Die synagoge ligt op zo'n 6 kilometer afstand van de Nederlands-Israëlitische Gemeente Rotterdam, waar de explosie plaatsvond.
2 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De democratische rechtsorde staat onder druk en het wordt tijd om te "waarschuwen voor groot gevaar". Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in Vlaardingen bij de uitreiking van de Geuzenpenning aan haar collega uit Boedapest, Gergely Karácsony. "Wij zien hoe populistische leiders democratische instituties afbreken. (...) Tientallen jaren stonden rechtsstatelijke principes niet ter discussie. Die consensus is weg. Daardoor belanden ook wij op een hellend vlak, en ik maak me zorgen dat we verder naar beneden glijden."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil vaart maken met plannen voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. Het wetsvoorstel dat dit regelt, wordt ondanks forse kritiek van onder meer de Raad van State ingediend bij de Tweede Kamer. Dat meldde minister Thierry Aartsen (Werk, VVD) na afloop van de ministerraad.
4 uur geleden