Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vorige week meer dan 100.000 euro naar verkiezingscampagne online

Vorige week meer dan 100.000 euro naar verkiezingscampagne online

DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen hebben vorige week voor het eerst in de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen meer dan 100.000 euro besteed aan internetadvertenties. Dat blijkt uit een analyse van gegevens van Google en Meta, het bedrijf achter Facebook en Instagram. PvdA en GroenLinks steken hier het meeste geld in.

In de periode van 20 tot en met 26 februari gaven politieke partijen samen ruim 140.000 euro uit aan advertenties op Google, YouTube, Facebook en Instagram. Daarbij is gekeken naar uitgaven van landelijke en regionale afdelingen, lokale partijen en individuele kandidaten. Een week eerder ging het nog om zo'n 85.000 euro.

Tijdens de Tweede Kamerverkiezingen van 2021 gaven politieke partijen rond deze tijd veel meer uit om online op te vallen. In dezelfde week gaven ze meer dan het dubbele uit. Ook in de weken hiervoor waren de uitgaven niet zo hoog als tijdens de landelijke verkiezingen.

Minder uitgaven

Vooral CDA, D66, Forum voor Democratie en SP houden vergeleken met de vorige verkiezingen de hand op de knip. CDA gaf in 2021 in deze week zo'n 130.000 euro uit aan internetadvertenties en nu rond de 13.000 euro. Ook D66 heeft vorige week ruim tien keer minder uitgegeven, ongeveer 6400 euro. Forum geeft zes keer minder uit en SP drie keer minder.

PvdA heeft vorige week meer dan 24.000 euro uitgegeven aan internetreclames, het meest van alle partijen en iets meer dan tijdens dezelfde week in de campagne voor de landelijke verkiezingen. GroenLinks volgt met meer dan 20.000 euro. Alle regionale partijen gaven samen naar schatting 26.000 euro uit. PVV gaf als gebruikelijk bijna niets uit aan reclames online.

Internetadvertenties

De vorige campagne leert dat politieke partijen pas als de verkiezingen naderen flink gaan uitgeven aan internetadvertenties. In de laatste week voor de Tweede Kamerverkiezingen gaven zij samen meer dan een miljoen euro hieraan uit, in de weken daarvoor vele tonnen.

De genoemde bedragen betreffen een schatting. Meta noemt namelijk geen precieze bedragen als partijen of afdelingen minder dan 100 euro uitgeven aan internetadvertenties. In zo'n geval zijn de uitgaven ingeschat op 50 euro.

Meer uit Binnenland

Rode Kruis ziet steeds meer Oekraïners in schrijnende situaties

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis ziet dat het tekort aan opvangplekken voor Oekraïners tot steeds meer schrijnende situaties leidt. Steeds meer Oekraïners melden dat ze op straat of in een auto hebben geslapen. De hulporganisatie roept de overheid op om te zorgen voor genoeg opvangplekken. "Wat moet er nog gebeuren voordat de overheid in actie komt?", vraagt Suzanne Segaar, hoofd Nationale Hulp van het Rode Kruis, zich af.

3 uur geleden
Vrouwen verbergen hormonale klachten vaak op het werk

DEN HAAG (ANP) - Vrouwelijke werknemers verbergen hormoongerelateerde klachten vaker op het werk dan andere gezondheidsklachten. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS.

8 uur geleden
Nederlandse boot vertrokken om aan te sluiten bij vloot naar Gaza

MILOS (ANP) - Een Nederlandse boot is woensdag samen met vijf andere boten vanaf het Griekse eiland Milos vertrokken om zich aan te sluiten bij de Global Sumud Flotilla (GSF). Dat is een vloot met hulpgoederen die onderweg is naar Gaza. De ongeveer twintig boten worden bemand door pro-Palestijnse activisten, onder wie Greta Thunberg.

14 uur geleden
Doden in Alkmaar niet door toedoen derden om het leven gekomen

ALKMAAR (ANP) - De drie doden die woensdag werden aangetroffen in een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn niet door toedoen van derden om het leven gekomen, meldt de politie op basis van onderzoek. "Er zijn geen aanwijzingen dat er anderen bij betrokken waren." Waardoor de drie dan wel zijn overleden, is niet bekendgemaakt.

14 uur geleden
OM eist werkstraffen en geldboete tegen klimaatactivisten

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag vijf werkstraffen en een geldboete geëist tegen klimaatactivisten, voor uiteenlopende vergrijpen die volgens de officier van justitie niet vallen onder hun demonstratierecht. De hoogste werkstraf die de officier van de rechtbank verlangt, is 120 uur voor een activist die twee keer werd betrapt op het bekladden van een muur langs de A12 in Den Haag en op het blokkeren van het verkeer op diezelfde weg.

14 uur geleden
Lading cocaïne gevonden bij controle in haven Vlissingen

VLISSINGEN (ANP) - Bij een controle in de haven van Vlissingen heeft de douane vorige week donderdag 1001 kilo cocaïne gevonden. De drugs zaten in een lading fruit vanuit Ecuador, meldt het Openbaar Ministerie.

15 uur geleden
Woningen Heerlen ontruimd om vondst mogelijk explosief

HEERLEN (ANP) - Vanwege de vondst van een mogelijk explosief in een woning aan de Corneliuslaan in Heerlen worden enkele woningen in die straat ontruimd. Dat melden de hulpdiensten.

16 uur geleden