Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vorige week duizend asielaanvragen, meer dan een jaar geleden

Vorige week duizend asielaanvragen, meer dan een jaar geleden

DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe asielzoekers ligt nog altijd hoger dan een jaar geleden. Ongeveer duizend mensen hebben vorige week asiel aangevraagd in Nederland, tegen ongeveer zevenhonderd in dezelfde week in 2023. De Eerste Kamer debatteert maandag en dinsdag over de zogenoemde spreidingswet, waarmee de overheid de asielzoekers wil verdelen over het land, desnoods door gemeenten te dwingen tot opvang. De Tweede Kamer heeft de voorgestelde wet al goedgekeurd.

Bij de wekelijkse cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid over de asielinstroom gaat het niet alleen om nieuwe aanvragen, maar bijvoorbeeld ook om nareizigers. Dit zijn mensen die naar Nederland mogen komen om zich aan te sluiten bij een familielid dat asiel heeft gekregen. Het gaat om afgeronde cijfers, dus de werkelijke aantallen kunnen iets afwijken.

Voor de vijftiende week op rij ligt de instroom hoger dan in dezelfde week een jaar eerder. Dat begon in oktober. In die vijftien weken kwamen ruim 18.000 asielzoekers naar Nederland, tegen bijna 14.000 in diezelfde weken een jaar eerder.

Ter Apel

Nederland heeft te weinig opvangplekken voor de nieuwe asielzoekers en de mensen die er al waren. Dat komt niet alleen door een gebrek aan tijdelijke en langdurige locaties, maar ook doordat duizenden statushouders noodgedwongen nog in asielzoekerscentra verblijven. Zij zijn erkend als vluchteling en mogen dus in Nederland blijven, maar door de woningnood is er geen woning voor ze.

De aantallen leiden tot problemen bij het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel, waar asielzoekers zich moeten registreren voordat hun aanvraag in behandeling wordt genomen. Op die locatie zitten al tijden meer asielzoekers dan de 2000 die de gemeente en de overheid jaren geleden hadden afgesproken. De gemeente heeft een kort geding aangespannen om het aantal bewoners terug te brengen. Die zaak diende vorige week, de rechtbank in Groningen doet volgende week uitspraak.

Meer uit Binnenland

Kunstroofverdachte vraagt rechtbank om akkoord procesafspraken

ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.

3 uur geleden
Gestolen helm volgende week weer te zien in Roemeens museum

BOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemeniƫ. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.

3 uur geleden
Toch natuurvergunning nodig voor luchthavens Rotterdam, Eindhoven

DEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.

4 uur geleden
RWS roept op tijdens werk aan A2: rijd niet binnendoor

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.

5 uur geleden
Tientallen websites met designerdrugs offline gehaald om gevaren

DEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.

5 uur geleden
Advocaten: verdachte Z. was tijdens roof niet in Drents Museum

ASSEN (ANP) - Het bewijs tegen vermeende kunstrover Bernhard Z. (35) is minder overweldigend dan het Openbaar Ministerie heeft betoogd, zo hebben zijn advocaten donderdag in hun pleidooi gezegd. Ze hebben gepleit voor vrijspraak.

5 uur geleden
Vrouw doodgestoken in Hoofddorp, man aangehouden

HOOFDDORP (ANP) - Het slachtoffer van de dodelijke steekpartij in een woning in Hoofddorp woensdagavond is een vrouw, meldt de politie donderdag. De persoon die werd aangehouden is een 34-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats.

5 uur geleden