Vorige paus over seksueel misbruik: excuses en ontkenning
ROME/MÜNCHEN (ANP/DPA) - De vorige paus Benedictus XVI vraagt slachtoffers van seksueel misbruik in de katholieke kerk om vergeving. Tegelijkertijd ontkent hij dat hij misstanden verdoezeld heeft. Hij zegt geen leugenaar te zijn.
De Duitse voorganger van de huidige paus verwerpt "resoluut" alle beschuldigingen tegen hemzelf, blijkt uit een verklaring die door het Vaticaan is gepubliceerd. Hij wijst daarin op de grote verantwoordelijkheid die hij droeg. "Des te groter is mijn pijn over de overtredingen en fouten die zijn gemaakt tijdens mijn ambtstermijnen." Hij biedt uit diepe schaamte en grote pijn zijn "oprechte excuses" aan alle slachtoffers van seksueel misbruik aan.
Benedictus was eerder fel aangevallen omdat hij vroeger, als kardinaal Joseph Ratzinger, gevallen van misbruik onder het tapijt zou hebben geveegd. In een rapport over massaal misbruik in het Zuid-Duitse aartsbisdom München en Freising wordt hij van wangedrag beschuldigd. Ratzinger zou priesters die kinderen hadden misbruikt, de hand boven het hoofd hebben gehouden.
Doofpotaffaire
Deze beschuldigingen worden nu niet alleen door Ratzinger ontkend, maar ook door de advocaten en adviseurs van Ratzinger. Het onderzoeksrapport bevat geen bewijs van wangedrag of hulp bij een doofpotaffaire, melden de verdedigers van de hoge geestelijke. Als aartsbisschop was Ratzinger niet betrokken bij het verdoezelen van misbruik, is hun stelling.
Ratzinger zegt dat hij een vergissing heeft gemaakt omdat zijn naam ontbrak op een lijst aanwezigen bij een bijeenkomst over de overplaatsing van een in opspraak geraakte priester. Dat was niet opzettelijk, aldus de vorige paus. "Het feit dat de fout werd gebruikt om aan mijn waarheidsgetrouwheid te twijfelen, om mij als leugenaar af te schilderen, raakte me diep."
Meer uit Buitenland
OXFORD (ANP/AFP) - Het eerste shot van een vaccin dat is ontwikkeld tegen de bundibugyavariant van het ebolavirus, is gezet bij een vrijwilliger. Dat meldt de Universiteit van Oxford. Het gaat om de eerste toediening bij een mens in de zogenoemde fase 1-testen, de testfase waarin medicatie voor het eerst wordt getest op mensen.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat bij Rusland protesteren na nieuwe aanvallen op Oekraïne. Op meerdere plekken in het land kwamen mensen om het leven en in Slovjansk liep een ereconsulaat van EU-lid Letland schade op.
37 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland meldt dat het in Oekraïne een aanval heeft uitgevoerd op een dronedemonstratie. Het Russische ministerie van Defensie stelt dat bij de Oekraïense hoofdstad Kyiv zowel Oekraïense als buitenlandse modellen werden getoond.
1 uur geledenBORDEAUX (ANP) - Bij grote bosbranden ten westen en zuidwesten van Bordeaux zijn al 67.000 mensen geëvacueerd of hebben de opdracht gekregen te vertrekken. Het gaat om bewoners en toeristen. De grootste brand is in het departement Gironde waar Bordeaux de hoofdstad van is. Daar is al 12.500 hectare bos verbrand in de omgeving van Lège-Cap-Ferret, niet ver van de kust.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De dood van de 69-jarige modellenscout en mode-ondernemer Daniel Siad in zijn woning aan de noordwestrand van Parijs is volgens justitie niet door geweld veroorzaakt. Er wordt nog gekeken naar de precieze doodsoorzaak. Eerder zei de advocaat van de Frans-Zweedse Siad dat hij 20 juli aan een hartaanval overleed.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump treft komende week naar verwachting de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en het Oekraïense staatshoofd Volodymyr Zelensky. Zij worden verwacht in hoofdstad Washington, waar afscheid wordt genomen van een overleden senator.
2 uur geledenDERA ISMAIL KHAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een zelfmoordaanslag in het noordwesten van Pakistan zijn zeker vijftien mensen omgekomen. Dat meldt de Pakistaanse strijdmacht. Onder de doden zijn twaalf militairen. De aanval zou direct zijn vergolden door twaalf rebellen te doden.
2 uur geleden