Vorig jaar meer fietsen gestolen, schadebedrag boven half miljard
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders waren in 2023 vaker het slachtoffer van vermogensdelicten, zoals diefstal, vernieling of aankoopfraude. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de tweejaarlijkse Veiligheidsmonitor over 2023. De daarbij gerapporteerde schade was 3,2 miljard euro, 13 procent meer dan in 2021.
Opvallend is onder meer dat er veel meer fietsen werden gestolen. Het ging vorig jaar om 928.000 exemplaren, 30 procent meer dan in 2021. Dat leverde ook een fors hogere schadepost op, van in totaal 698 miljoen euro. Dat is ruim 230 miljoen euro meer dan twee jaar daarvoor. Volgens het CBS was de helft van de gestolen fietsen minder dan 350 euro waard, bij een kwart was de waarde meer dan 800 euro.
Verzekeraars keerden in 2023 271 miljoen euro uit voor fietsdiefstal, bijna een verdubbeling ten opzichte van 2021. Veel mensen zijn echter niet verzekerd voor hun fiets. In 13 procent van de gevallen werd de diefstal (gedeeltelijk) vergoed, zo blijkt uit de gegevens.
In totaal werden volgens het CBS in 2023 4,7 miljoen delicten gepleegd die leidden tot financiële schade. Dat is een half miljoen meer dan in 2021. In meer dan driekwart van de gevallen ging het om diefstal van geld of spullen, de rest was vernieling. Fraude bij onlineaankopen kwam met 1,3 miljoen delicten het vaakst voor. Dat was niet vaker dan in 2021.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
7 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
1 uur geledenZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.
4 uur geledenUITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.
5 uur geleden