Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vorig jaar in Nederland 120 mensen vermoord, 5 minder dan in 2023

Vorig jaar in Nederland 120 mensen vermoord, 5 minder dan in 2023

DEN HAAG (ANP) - Er zijn vorig jaar in Nederland 120 mensen om het leven gekomen door moord of doodslag. Dat zijn er vijf minder dan in 2023. Het gaat om 76 mannen en 44 vrouwen. Bijna de helft van de vrouwelijke slachtoffers is in 2024 door een (ex-)partner gedood, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat deze cijfers jaarlijks publiceert.

Van 2020 tot en met 2024 had de politie bij 97 procent van alle vrouwelijke slachtoffers een (vermoedelijke) dader in beeld. Bij 52 procent van de vrouwen was dat een (ex-)partner. 20 procent van de vrouwen werd door een familielid om het leven gebracht. De meeste vrouwen werden in hun eigen woning gedood, meestal met een steekwapen of door wurging.

Bij vermoorde mannen had de politie in 86 procent van de gevallen een (vermoedelijke) dader in beeld. 32 procent werd door een kennis vermoord. 11 procent kwam om het leven door een afrekening in het criminele circuit. Ruim 70 procent van de mannen werd gedood met een vuur- of steekwapen, aldus het CBS.

Grote steden

Van 2020 tot en met 2024 werden 30 kinderen jonger dan 10 jaar oud vermoord: 16 jongens en 14 meisjes. 26 van deze kinderen werden vermoord door een ouder.

Het aantal slachtoffers van moord en doodslag is ruim de helft minder dan het begin van deze eeuw. Van 2000 tot en met 2004 kwamen er gemiddeld 163 mannen en 74 vrouwen om het leven door moord of doodslag. Het aantal vermoorde mannen nam af tot 2016. Ook het aantal vermoorde vrouwen werd minder, maar nam minder sterk af dan bij mannen. In de afgelopen 10 jaar is het aantal stabiel. Het ging gemiddeld om 43 vrouwen per jaar. 73 procent was tussen de 20 en 60 jaar oud, 10 procent was jonger dan 20 jaar en de overige 17 procent ouder dan 60.

De helft van alle moorden is gepleegd in een gemeente met meer dan 100.000 inwoners. De meeste slachtoffers vielen in Amsterdam (18), Rotterdam (11) en Den Haag (8). Volgens het CBS behoort Nederland tot de landen waar relatief weinig moorden worden gepleegd. Alleen in Ierland, Zwitserland, Italië en Slovenië zijn het er nog minder.

Meer uit Binnenland

Buitenlandse Zaken: verhoogd risico op nieuwe aardbevingen Japan

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlandse reizigers voor nieuwe, zware aardbevingen in Japan. Het gaat met name om de regio's Tohoku en Hokkaido, meldt het departement in het reisadvies voor het Aziatische land. Hierdoor kunnen er in het vlieg- en treinverkeer problemen ontstaan.

18 minuten geleden
Zo'n zeventig demonstranten proberen asielwetten tegen te houden

DEN HAAG (ANP) - Zo'n zeventig betogers hebben buiten voor de Eerste Kamer in Den Haag geprobeerd senatoren te overtuigen tegen de asielwetten te stemmen. "Senatoren, laat je horen", riepen ze, gevolgd door "uitvoering niet effectief" en "voor niemand biedt dit perspectief".

30 minuten geleden
ON! moet Karskens 100.000 euro betalen, ontslag blijft in stand

DEN HAAG (ANP) - Omroep Ongehoord Nederland! (ON!) moet oud-hoofdredacteur Arnold Karskens 100.000 euro betalen. Dat heeft het gerechtshof Den Haag dinsdag bepaald. Zijn ontslag blijft wel in stand.

1 uur geleden
Nederlander gewond door schietpartij bij piramides in Mexico

TEOTIHUACÁN (ANP) - Door de schietpartij in de Mexicaanse stad Teotihuacán is maandag een Nederlander gewond geraakt, meldt het Duitse persbureau dpa op basis van de Mexicaanse autoriteiten.

1 uur geleden
Inspectie onderzoekt Yes We Can Clinics na BOOS-uitzending

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) doet onderzoek naar Yes We Can Clinics. De kliniek voor hulp aan jonge mensen met psychische problemen of verslaving was onderwerp van een kritische aflevering van het programma BOOS begin deze maand.

4 uur geleden
Studentenbond aan gemeenten: versoepel regels rond kamerverhuur

UTRECHT (ANP) - Veel studentensteden hebben regels die het realiseren van meer studentenkamers belemmeren. Dat meldt de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) na onderzoek onder vijftien gemeenten, waaronder Amsterdam, Leiden, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De studentenbond hoopt dat gemeenten het beleid rond woningdeelregels versoepelen, zodat er meer studentenkamers bijkomen en de tekorten worden verminderd.

5 uur geleden
Rode Kruis ziet meer mensen in de knel komen door energiekosten

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat ondanks maatregelen van het kabinet meer mensen om hulp komen vragen doordat ze door stijgende brandstof- en energieprijzen in geldnood komen. De organisatie krijgt al signalen van mensen die zeggen hun boodschappen niet meer te kunnen betalen.

6 uur geleden