Vorig jaar 130.000 nieuwe kankerdiagnoses
UTRECHT (ANP) - In het afgelopen jaar werd bij 130.000 nieuwe patiënten kanker vastgesteld, aldus het Integraal Kankercentrum Nederland IKNL. Dat waren 3000 mensen meer dan in het jaar ervoor. De stijging in de cijfers is te verklaren uit de groei en de vergrijzing van de bevolking.
Bijna 70.000 mannen en ruim 60.000 vrouwen moesten in 2024 vernemen dat ze door kanker waren getroffen. Prostaatkanker wordt vaker gezien. "Met 15.212 nieuwe diagnoses in 2024 wordt deze diagnose bijna even vaak gesteld als borstkanker bij vrouwen, dat afgelopen jaar bij 15.407 nieuwe patiënten werd vastgesteld", zegt IKNL. De toename van de prostaatkankerdiagnoses komt door genoemde bevolkingsontwikkelingen en door eerdere vaststelling door bijvoorbeeld de PSA-test.
Borstkanker bij vrouwen en prostaatkanker zijn de meest voorkomende vormen van kanker. Prostaatkanker wordt op de 'doorsneeleeftijd' van 72 jaar geconstateerd, borstkanker door de bank genomen bij 63 jaar.
Uitgezaaide prostaatkanker wordt drie keer zo vaak pas bij de diagnose vastgesteld (3000 keer in 2024) als borstkanker (1000 keer in 2024). Het aantal sterfgevallen door beide ziekten was in 2023 nog echter vrijwel gelijk, ze eisten allebei ruim 3000 levens. "De afgelopen decennia is het aantal sterfgevallen door borstkanker licht gedaald, terwijl dat van prostaatkanker is gestegen", meldt IKNL.
"De cijfers onderstrepen het belang van verdere bewustwording en onderzoek naar prostaatkanker. Het verschil in aantal patiënten met uitzaaiingen bij diagnose toont aan dat er nog veel te winnen valt in vroege opsporing en toegankelijke zorg," aldus Harm van Melick, uroloog Sint Antonius Ziekenhuis Nieuwegein.
Huidkanker komt na genoemde ziekten het meest voor bij zowel mannen (13.600 vorig jaar) als vrouwen (11.600 in 2024).
Volgens IKNL leven op dit moment meer dan 937.000 mensen in ons land die in de voorgaande twintig jaar de diagnose kanker kregen.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De politie onderzoekt een schietincident dat in de nacht van woensdag op donderdag zou hebben plaatsgevonden op de Breeakkers in de wijk Empel in Den Bosch. Dat zei de politie op X.
1 uur geledenHAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.
6 uur geledenROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
11 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
14 uur geleden