Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vorig jaar 130.000 nieuwe kankerdiagnoses

Vorig jaar 130.000 nieuwe kankerdiagnoses

UTRECHT (ANP) - In het afgelopen jaar werd bij 130.000 nieuwe patiënten kanker vastgesteld, aldus het Integraal Kankercentrum Nederland IKNL. Dat waren 3000 mensen meer dan in het jaar ervoor. De stijging in de cijfers is te verklaren uit de groei en de vergrijzing van de bevolking.

Bijna 70.000 mannen en ruim 60.000 vrouwen moesten in 2024 vernemen dat ze door kanker waren getroffen. Prostaatkanker wordt vaker gezien. "Met 15.212 nieuwe diagnoses in 2024 wordt deze diagnose bijna even vaak gesteld als borstkanker bij vrouwen, dat afgelopen jaar bij 15.407 nieuwe patiënten werd vastgesteld", zegt IKNL. De toename van de prostaatkankerdiagnoses komt door genoemde bevolkingsontwikkelingen en door eerdere vaststelling door bijvoorbeeld de PSA-test.

Borstkanker bij vrouwen en prostaatkanker zijn de meest voorkomende vormen van kanker. Prostaatkanker wordt op de 'doorsneeleeftijd' van 72 jaar geconstateerd, borstkanker door de bank genomen bij 63 jaar.

Uitgezaaide prostaatkanker wordt drie keer zo vaak pas bij de diagnose vastgesteld (3000 keer in 2024) als borstkanker (1000 keer in 2024). Het aantal sterfgevallen door beide ziekten was in 2023 nog echter vrijwel gelijk, ze eisten allebei ruim 3000 levens. "De afgelopen decennia is het aantal sterfgevallen door borstkanker licht gedaald, terwijl dat van prostaatkanker is gestegen", meldt IKNL.

"De cijfers onderstrepen het belang van verdere bewustwording en onderzoek naar prostaatkanker. Het verschil in aantal patiënten met uitzaaiingen bij diagnose toont aan dat er nog veel te winnen valt in vroege opsporing en toegankelijke zorg," aldus Harm van Melick, uroloog Sint Antonius Ziekenhuis Nieuwegein.

Huidkanker komt na genoemde ziekten het meest voor bij zowel mannen (13.600 vorig jaar) als vrouwen (11.600 in 2024).

Volgens IKNL leven op dit moment meer dan 937.000 mensen in ons land die in de voorgaande twintig jaar de diagnose kanker kregen.

Meer uit Binnenland

Leden ON! komen in opstand tegen omroep-top om vermeend wanbeleid

HILVERSUM (ANP) - Leden van Ongehoord Nederland (ON!) hebben een sommatie gestuurd naar het bestuur, de ledenraad en de raad van toezicht van de omroep wegens het in hun ogen gevoerde wanbeleid. Ook hebben de leden minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap verzocht om in te grijpen. Dat meldt Gerard van Erp, die namens de kritische leden van Ongehoord Nederland het aanspreekpunt is.

5 uur geleden
OM Suriname publiceert signalement verdachte vermissing Leysner

PARAMARIBO (ANP) - In Suriname heeft het Openbaar Ministerie woensdagmiddag (lokale tijd) een opsporingsbericht gepubliceerd van de voortvluchtige verdachte Ryan T. in de verdwijning van de Nederlandse filmproducent, dj en ondernemer Rodney Leysner (52). Die verdween zaterdagavond 15 augustus en is nog altijd vermist.

6 uur geleden
Politie Suriname laat weinig los over vermiste filmproducent

PARAMARIBO (ANP) - In de vermissingszaak van de Nederlandse dj, filmproducent en ondernemer Rodney Leysner is de voortvluchtige verdachte Ryan T. gehoord, maar hij had toen nog niet de status van verdachte. Dat bevestigde de politie tijdens een persconferentie woensdag in Paramaribo. T. werd op 21 augustus als verdachte aangemerkt door de politie. Verder liet het korps weinig nieuws los over de vermiste Leysner.

9 uur geleden
OM eist werkstraffen tegen klimaatactivisten voor snelwegblokkade

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag werkstraffen van 120 uur geëist tegen zes klimaatactivisten van Extinction Rebellion voor het versperren van de snelweg A12 op 25 april in Utrecht. Daarnaast eiste de officier van justitie voorwaardelijke celstraffen van een maand.

10 uur geleden
Boeren mogen door droogte langer mest uitrijden op grasland

DEN HAAG (ANP) - Boeren mogen door de aanhoudende droogte deze zomer twee weken langer mest uitrijden op grasland. Normaal mag dat tot eind augustus, maar landbouwminister Jaimi van Essen heeft dit verlengd tot 15 september.

10 uur geleden
BuZa: nog niet bekend of er Nederlandse vermisten zijn in Nepal

DEN HAAG (ANP) - Het is nog te vroeg om een volledig beeld te geven over mogelijke Nederlandse slachtoffers en vermisten bij de overstromingen in Nepal. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken is er enkel gebeld door mensen die hun naasten in Nepal niet meteen konden bereiken. In sommige gevallen is dat contact inmiddels weer hersteld.

10 uur geleden
Importeur vecht verbod op handel met nederzettingen Israël aan

DEN HAAG (ANP) - Het Israël Producten Centrum (IPC) wordt volgens directeur Pieter van Oordt "onevenredig" geraakt door het importverbod op goederen uit Israëlische nederzettingen in bezette gebieden. De Nederlandse importeur van Israëlische producten probeerde woensdag in de rechtbank in Den Haag het verbod van tafel te krijgen.

10 uur geleden