Vorig jaar 130.000 nieuwe kankerdiagnoses
UTRECHT (ANP) - In het afgelopen jaar werd bij 130.000 nieuwe patiënten kanker vastgesteld, aldus het Integraal Kankercentrum Nederland IKNL. Dat waren 3000 mensen meer dan in het jaar ervoor. De stijging in de cijfers is te verklaren uit de groei en de vergrijzing van de bevolking.
Bijna 70.000 mannen en ruim 60.000 vrouwen moesten in 2024 vernemen dat ze door kanker waren getroffen. Prostaatkanker wordt vaker gezien. "Met 15.212 nieuwe diagnoses in 2024 wordt deze diagnose bijna even vaak gesteld als borstkanker bij vrouwen, dat afgelopen jaar bij 15.407 nieuwe patiënten werd vastgesteld", zegt IKNL. De toename van de prostaatkankerdiagnoses komt door genoemde bevolkingsontwikkelingen en door eerdere vaststelling door bijvoorbeeld de PSA-test.
Borstkanker bij vrouwen en prostaatkanker zijn de meest voorkomende vormen van kanker. Prostaatkanker wordt op de 'doorsneeleeftijd' van 72 jaar geconstateerd, borstkanker door de bank genomen bij 63 jaar.
Uitgezaaide prostaatkanker wordt drie keer zo vaak pas bij de diagnose vastgesteld (3000 keer in 2024) als borstkanker (1000 keer in 2024). Het aantal sterfgevallen door beide ziekten was in 2023 nog echter vrijwel gelijk, ze eisten allebei ruim 3000 levens. "De afgelopen decennia is het aantal sterfgevallen door borstkanker licht gedaald, terwijl dat van prostaatkanker is gestegen", meldt IKNL.
"De cijfers onderstrepen het belang van verdere bewustwording en onderzoek naar prostaatkanker. Het verschil in aantal patiënten met uitzaaiingen bij diagnose toont aan dat er nog veel te winnen valt in vroege opsporing en toegankelijke zorg," aldus Harm van Melick, uroloog Sint Antonius Ziekenhuis Nieuwegein.
Huidkanker komt na genoemde ziekten het meest voor bij zowel mannen (13.600 vorig jaar) als vrouwen (11.600 in 2024).
Volgens IKNL leven op dit moment meer dan 937.000 mensen in ons land die in de voorgaande twintig jaar de diagnose kanker kregen.
Meer uit Binnenland
DÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.
57 minuten geledenUSHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.
1 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Op internationaal niveau wil asielminister Bart van den Brink vooral benadrukken dat "terugkeer een essentieel onderdeel moet zijn" van migratiebeleid. Die boodschap heeft hij naar eigen zeggen naar voren kunnen brengen op een VN-migratiebijeenkomst in New York.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
2 uur geleden