Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vorig jaar 130.000 nieuwe kankerdiagnoses

Vorig jaar 130.000 nieuwe kankerdiagnoses

UTRECHT (ANP) - In het afgelopen jaar werd bij 130.000 nieuwe patiënten kanker vastgesteld, aldus het Integraal Kankercentrum Nederland IKNL. Dat waren 3000 mensen meer dan in het jaar ervoor. De stijging in de cijfers is te verklaren uit de groei en de vergrijzing van de bevolking.

Bijna 70.000 mannen en ruim 60.000 vrouwen moesten in 2024 vernemen dat ze door kanker waren getroffen. Prostaatkanker wordt vaker gezien. "Met 15.212 nieuwe diagnoses in 2024 wordt deze diagnose bijna even vaak gesteld als borstkanker bij vrouwen, dat afgelopen jaar bij 15.407 nieuwe patiënten werd vastgesteld", zegt IKNL. De toename van de prostaatkankerdiagnoses komt door genoemde bevolkingsontwikkelingen en door eerdere vaststelling door bijvoorbeeld de PSA-test.

Borstkanker bij vrouwen en prostaatkanker zijn de meest voorkomende vormen van kanker. Prostaatkanker wordt op de 'doorsneeleeftijd' van 72 jaar geconstateerd, borstkanker door de bank genomen bij 63 jaar.

Uitgezaaide prostaatkanker wordt drie keer zo vaak pas bij de diagnose vastgesteld (3000 keer in 2024) als borstkanker (1000 keer in 2024). Het aantal sterfgevallen door beide ziekten was in 2023 nog echter vrijwel gelijk, ze eisten allebei ruim 3000 levens. "De afgelopen decennia is het aantal sterfgevallen door borstkanker licht gedaald, terwijl dat van prostaatkanker is gestegen", meldt IKNL.

"De cijfers onderstrepen het belang van verdere bewustwording en onderzoek naar prostaatkanker. Het verschil in aantal patiënten met uitzaaiingen bij diagnose toont aan dat er nog veel te winnen valt in vroege opsporing en toegankelijke zorg," aldus Harm van Melick, uroloog Sint Antonius Ziekenhuis Nieuwegein.

Huidkanker komt na genoemde ziekten het meest voor bij zowel mannen (13.600 vorig jaar) als vrouwen (11.600 in 2024).

Volgens IKNL leven op dit moment meer dan 937.000 mensen in ons land die in de voorgaande twintig jaar de diagnose kanker kregen.

Meer uit Binnenland

Roemeense jongen (14) dwong Nederlands meisje zichzelf te snijden

AMSTERDAM (ANP) - Een 14-jarige jongen uit Roemenië heeft een Nederlands minderjarig meisje gedwongen zichzelf te snijden en teksten met haar eigen bloed op een muur te schrijven, zogeheten bloodwalls. Ook dwong hij haar zijn naam te kerven in haar lichaam en haar eigen huisdier te doden. De rechtbank Amsterdam heeft de Roemeense jongen vrijdag veroordeeld tot een jaar jeugddetentie, waarvan zes maanden voorwaardelijk.

28 minuten geleden
Vrouw veroordeeld voor dreigen met bom in Utrechts politiebureau

UTRECHT (ANP) - Een 46-jarige vrouw is veroordeeld tot een jaar cel voor het dreigen met een bom bij het politiebureau in Utrecht. Zeven maanden daarvan zijn haar voorwaardelijk opgelegd, zodat ze niet meer terug de cel in hoeft.

1 uur geleden
Wetgeving om Russische vloot aan te pakken eindelijk klaar

DEN HAAG (ANP) - Er werd al lang door de Tweede Kamer om gevraagd, maar nu is de wetgeving om de Russische schaduwvloot beter te kunnen aanpakken eindelijk klaar. Door het wetsvoorstel, waarmee de ministerraad vrijdag akkoord ging, komen er meer mogelijkheden om schepen die onder valse vlag of zonder vlag varen aan te pakken.

1 uur geleden
Kabinet wil afstand van 500 meter tussen huizen en geitenbedrijf

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat nieuwe huizen minstens 500 meter van een geitenhouderij vandaan gebouwd worden. Andersom mogen er geen nieuwe geitenboerderijen komen binnen 500 meter van een woonwijk. Dat besluit het kabinet nadat de Gezondheidsraad eerder adviseerde om een norm van 1000 meter in te stellen om gezondheidsrisico's in de buurt van geiten te beperken.

1 uur geleden
COA over opvanglocatie Den Haag: eenzijdig opzeggen kan niet

DEN HAAG (ANP) - Het eenzijdig opzeggen van de overeenkomst over de opvanglocatie voor 440 asielzoekers aan de Sportlaan in Den Haag kan niet. Dat zegt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op het voornemen van het nieuwe stadsbestuur van Den Haag om de geplande opvang niet door te laten gaan.

1 uur geleden
Timmermans, Remkes en De Graaf benoemd tot minister van Staat

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans, Johan Remkes en Thom de Graaf zijn door de koning benoemd tot minister van Staat. Daarmee spreekt de regering "haar waardering uit voor hun langdurige en bijzondere verdiensten voor het openbaar bestuur en de Nederlandse samenleving".

2 uur geleden
Nederlandse politie helpt opnieuw Belgische collega's in Knokke

KNOKKE-HEIST (ANP/BELGA) - Sinds afgelopen weekend is de Nederlandse politie opnieuw aanwezig in de Belgische badplaats Knokke. Daar helpt zij de Belgische politie de overlast van vakantievierende Nederlandse jongeren te bestrijden.

2 uur geleden