Voorzitter zuivelcoöperatie FrieslandCampina vertrekt om onrust
AMERSFOORT (ANP) - Zuivelcoöperatie FrieslandCampina moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. Erwin Wunnekink maakte een paar maanden na zijn aantreden bekend alweer af te treden vanwege de onrust binnen de samenwerking. Het vertrek van de voorzitter moet onder meer bijdragen aan het verbeteren van het draagvlak en het herstel van het vertrouwen in het bestuur, zo valt te lezen.
In een summiere verklaring meldt Wunnekink terug te treden in het belang van de coöperatie. "Er is veel onrust in onze coöperatie en in de sector. Juist in deze tijd hebben we eenheid en daadkracht nodig." Wat die onrust precies is, werd niet benoemd. Naar verluidt is met de aanstelling van Wunnekink onvoldoende gebroken met het verleden en was hij niet de "frisse blik en nieuw leiderschap" die nodig was volgens zijn voorganger Frans Keurentjes, die in juni zijn functie neerlegde. Wunnekink was sinds december 2009 lid van het coöperatiebestuur en de raad van commissarissen.
De zuivelcoöperatie bestaat uit ruim 11.000 aangesloten melkveebedrijven en bijna 17.000 leden-melkveehouders. De samenwerking is weer 100 procent eigenaar van het gelijknamige zuivelbedrijf FrieslandCampina.
Reorganisatie
Bekend is dat binnen FrieslandCampina er ook veel beroering is over onder andere de eerder ingezette reorganisatie waarbij duizend banen bij de coöperatie werden geschrapt. Het vertrek van Wunnekink heeft volgens een woordvoerder niets met deze onrust te maken, omdat de leden eerder al instemden met de plannen.
Voormalig bestuurder van FrieslandCampina Frans van den Hurk gaf bij zijn vertrek eerder deze maand aan zich te weinig te herkennen in het gevoerde beleid. Ook zou hij in de acht maanden dat hij bestuurder was onvoldoende invloed hebben kunnen uitoefenen om het beleid te veranderen.
Vertrekpremie
Eerder was er ook al gedoe over de vertrekpremie van financieel directeur Jaska de Bakker. Over de vergoeding van 1,1 miljoen euro ontstond ophef omdat FrieslandCampina kort daarvoor had bekendgemaakt dat er voor de leden-melkveehouders geen winstdeling in zit. Door de coronacrisis kon het zuivelconcern niet zoals gebruikelijk een jaarlijkse nabetaling uitkeren aan de aangesloten melkveehouders. De boeren die lid zijn van de coöperatie liepen daardoor tussen de 10.000 en 20.000 euro mis.
Vicevoorzitter Sandra Addink-Berendsen zal tijdelijk de taken van de voorzitter waarnemen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.
1 uur geledenVUGHT (ANP) - Energieleverancier Gulf heeft ruim 1500 klanten een onterechte of te hoge opzegvergoeding laten betalen als zij overstapten naar een andere leverancier. Dat concludeert Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek naar aanleiding van klachten. In totaal werd er 1,6 miljoen euro verkeerd gerekend.
2 uur geledenATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - Delta Air Lines gaat voor het eerst Boeing 787 Dreamliners kopen om in te zetten op lange routes. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een order geplaatst voor dertig toestellen van het type 787-10 en een optie genomen voor nog eens dertig stuks.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock gaat nog meer banen schrappen om kosten te besparen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg gaat het in de nieuwe ontslagronde om ongeveer 250 arbeidsplaatsen, wat neerkomt op circa 1 procent van het totaal. Vorig jaar werden volgens Bloomberg al twee vergelijkbare ontslagrondes doorgevoerd door 's werelds grootste vermogensbeheerder.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Meerdere Europese vliegvelden zijn dinsdagochtend tijdelijk gesloten vanwege winterse weeromstandigheden. Luchthavens in Boedapest, Bratislava en Wenen lagen plat, terwijl in Praag veel minder vluchten zijn. De temperatuur is ver onder nul op veel plekken in Centraal-Europa.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) steunt de solidariteitsverklaring van centrale banken wereldwijd aan voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve, na de dagvaarding van de centrale bank door het Amerikaanse ministerie van Justitie.
5 uur geleden