Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter wil op tijd klimaattop afronden: 'zou eerste ooit zijn'

Voorzitter wil op tijd klimaattop afronden: 'zou eerste ooit zijn'

DUBAI (ANP) - Als het aan de voorzitter van de klimaattop in Dubai ligt, is de COP dit jaar écht op de laatste dag afgelopen. "Dat zou de eerste ooit zijn", lacht Hilde Stroot van Oxfam Novib, die de onderhandelingen nauw in de gaten houdt. Toch zijn partijen deze top ook verrast door de vaart van de Verenigde Arabische Emiraten.

Bronnen vanuit de Europese Unie zijn hoopvol dat teksten de goede kant op gaan. Zo ligt bij COP28 voor het eerst de mogelijkheid op tafel dat landen met elkaar afspreken om op termijn te stoppen met fossiele brandstoffen. En de top ging ook al positief van start. De agenda werd zonder te veel moeite aangenomen en het klimaatschadefonds werd goedgekeurd door alle landen.

Maar het is nog geen gelopen race. Voorzitter Sultan Al Jaber riep landen zondag nogmaals op om zich flexibel op te stellen. Hij heeft de politici bij elkaar geroepen, zodat ze allemaal "gehoord" kunnen worden. Zelf is hij in elk geval erg tevreden met zijn eigen voorzitterschap. "We hebben ongekende vooruitgang en resultaten gezien tot nu toe."

Laser focused

Mogelijk komt die vooruitgang door zijn instelling, iets wat hij elke persconferentie laat horen: we moeten "laser focused" zijn op het doel om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad. Dat doel is leidend, herhaalt hij vaak. Europarlementariër Bas Eickhout van GroenLinks vraagt zich sterk af of deze voorzitter daadwerkelijk voor een goede uitkomst gaat zorgen.

Mogelijk komt in het eindakkoord dat landen energie gaan besparen en hun hernieuwbare energie gaan verdriedubbelen, verwacht Eickhout. "Dan komt in het nieuws dat Al-Jaber dat heeft geregeld. Voor de voorzitter is dit de ideale situatie. Als er niets over uitfasering van fossiele brandstoffen in komt, dan doet dat hem geen pijn." Als de top hiermee is afgelopen, zou dat voor de voorzitter niet erg zijn, zegt Eickhout. "Hij heeft zijn successen al behaald."

Lastig

Volgens de Europarlementariër is het nu aan de EU om de uitfasering van fossiele brandstoffen daadwerkelijk in de eindverklaring te krijgen. Maar dat is erg lastig, ziet ook Stroot van Oxfam Novib. Oliestaten willen er nog absoluut niets van weten. En armere landen wijzen erop dat ze fossiel wel willen uitfaseren en naar hernieuwbaar willen overstappen - maar dan moet daar wel geld voor komen. "En onder meer de EU wil tot nu toe nog geen boter bij de vis doen en lijkt nog niet te willen bijdragen", zegt ze.

Uiteindelijk moeten álle landen het eens worden op de klimaattop. Partijen moeten dus echt nog over hun schaduw heen stappen, zegt Stroot. Zij zou erg verbaasd zijn als de onderhandelaars dinsdag al hun koffer kunnen pakken om naar huis te gaan.

Meer uit Buitenland

Ook VK bekritiseert Israël over vergroting controle Westoever

LONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.

1 uur geleden
Franse oud-minister krijgt politiebescherming om banden Epstein

PARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.

3 uur geleden
Buckingham Palace steunt politie in onderzoek naar Andrew

LONDEN (ANP) - Buckingham Palace is bereid de politie te helpen in de zaak rond de beschuldigingen aan het adres van Andrew Mountbatten-Windsor. Dat heeft het paleis maandagavond bekendgemaakt in een verklaring namens de Britse koning Charles.

4 uur geleden
VS en Armenië sluiten deal voor nucleaire samenwerking

TBILISI (ANP/RTR) - Armenië en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken in de civiele nucleaire sector. Washington probeert hiermee de banden met de voormalige bondgenoot van Rusland aan te halen, enkele maanden nadat de Amerikanen hebben bemiddeld bij een vredesakkoord tussen Armenië en buurland Azerbeidzjan.

5 uur geleden
Mexico stuurt geen olie meer naar Cuba, maar wel humanitaire hulp

MEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft olieleveringen aan Cuba stopgezet vanwege de dreiging met sancties door Donald Trump. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag. Ze beloofde wel door te gaan met het sturen van humanitaire hulp naar het met een brandstoftekort kampende Caribische eiland.

5 uur geleden
Starmer heeft weer lucht na steun van kabinetsleden

LONDEN (ANP) - De kabinetsleden van de Britse premier Keir Starmer hebben hun steun voor hem uitgesproken. Dat geeft de premier weer lucht, nadat de leider van de Labour-partij in Schotland, Anas Sarwar, tot zijn aftreden had opgeroepen. Dat melden Britse media zoals de BBC.

6 uur geleden
Maxwell weigert te antwoorden op vragen van Amerikaans parlement

WASHINGTON (ANP) - Ghislaine Maxwell, die jarenlang de vertrouwelinge was van de veroordeelde Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft maandag geweigerd te antwoorden op de vragen van een commissie in het Amerikaanse Congres. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.

7 uur geleden