Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter rechtspraak: OM wil strafrechter buitenspel zetten

Voorzitter rechtspraak: OM wil strafrechter buitenspel zetten

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak noemt het plan van het Openbaar Ministerie om verdachten vaker zonder tussenkomst van een rechter zelf te bestraffen "maatschappelijk niet uit te leggen" en meent dat het zelfs het vertrouwen in de rechtsstaat kan schaden. Hiermee wordt de strafrechter "buitenspel gezet" en de "rechtsstaat ondergraven", zegt de voorzitter van de Raad voor de rechtspraak Henk Naves woensdag.

Het OM liet eerder deze week weten dat het verdachten van delicten waarop maximaal zes jaar celstraf staat, vaker een boete of taakstraf wil opleggen. Dit gebeurt dan dus zonder de zaak aan de rechter voor te leggen. Het gaat bijvoorbeeld om zaken als diefstal, vandalisme of mishandeling. Bij zaken die door het OM worden behandeld, kan de verdachte geen celstraf krijgen, want alleen een rechter mag die opleggen. "Het betekent dat een celstraf bij tienduizenden zaken feitelijk wordt afgeschaft", zegt voorzitter Naves.

Met de nieuwe maatregel denkt justitie dat rechtbanken meer tijd krijgen voor zwaardere zaken. Naves vindt dat het OM met hun plan "eenzijdig het strafbeleid aanpast". Hij is er bepaald niet over te spreken en wil daarom zo snel mogelijk een gesprek hierover. "Dit past niet binnen de rechtsstaat. Zo'n ingrijpende beleidswijziging kun je alleen nemen in overleg met de Rechtspraak, en bijvoorbeeld ook de politie en andere organisaties in de strafrechtketen."

Daarbij heeft het plan ook gevolgen voor de openbaarheid van de rechtspraak ziet Naves. "De samenleving kan dan niet zien wat er achter de schermen wordt besproken."

Meer uit Binnenland

Nieuwe satellieten maken preciezere weerwaarschuwingen mogelijk

DE BILT (ANP) - Dankzij twee geavanceerde Europese satellieten kunnen meteorologen extreem weer straks nog beter zien aankomen dan nu. Meetapparatuur die aan de nieuwe satellieten vastzit, geeft onder meer extra gedetailleerde informatie over de temperatuur en vocht in de atmosfeer. Ook over klimaatverandering, luchtvervuiling en stikstofuitstoot leveren de meetinstrumenten hoogwaardige nieuwe informatie op.

4 uur geleden
Nederlands vliegtuig gereedgemaakt voor droppings boven Gaza

EINDHOVEN (ANP) - Op Eindhoven Airport wordt dinsdag een Nederlands militair transportvliegtuig gereedgemaakt voor vertrek naar Jordanië. Het toestel van het type C-130 vertrekt woensdagochtend en gaat vanaf vrijdag twee weken lang dagelijks een dropping met hulpgoederen uitvoeren boven de Gazastrook.

7 uur geleden
Negen verdachten aangehouden voor geweld rond kampioenschap PSV

EINDHOVEN (ANP) - De politie heeft dinsdag negen verdachten aangehouden voor openlijke geweldpleging rondom het kampioenschap van PSV, op 18 mei rond het Philips Stadion in Eindhoven. Een grote groep keerde zich die zondag met "extreem geweld" tegen de mobiele eenheid. Die dag raakten veertien agenten gewond.

7 uur geleden
Flevoland mag van rechter edelherten in Oostvaardersplassen doden

ALMERE (ANP) - De provincie Flevoland mag edelherten in de Oostvaardersplassen voorlopig laten afschieten, maar de Raad van State stelt daar wel een voorwaarde aan. Staatsbosbeheer, de eigenaar en beheerder van het natuurgebied, moet de genetische diversiteit van de roedel goed in de gaten houden en indien nodig mannelijke herten bijplaatsen. Dat heeft de bestuursrechter besloten in een kort geding dat was aangespannen door de Stichting Aanpak Misstanden Natuurbeheer (Stamina).

8 uur geleden
Tientallen organisaties aan Eerste Kamer: stem tegen asielwetten

UTRECHT (ANP) - Tientallen organisaties roepen de Eerste Kamer op niet in te stemmen met de twee asielwetten van het demissionaire kabinet. Onder de noemer Stop de Asielwetten voeren onder meer mensenrechtenorganisaties, hulporganisaties en advocatenkantoren vanaf dinsdag campagne tegen de wetten.

10 uur geleden
Voor tweede keer ruit van nieuwe moskee in Assen ingegooid

ASSEN (ANP) - Voor de tweede keer in korte tijd is een ruit van de As-Soennah Moskee in aanbouw in Assen ingegooid. Dat bevestigt voorzitter Mohamed El Mourabit na berichtgeving van RTV Drenthe. Hij weet niet wie erachter zit. "Laten we hopen dat het niet erger wordt dan het kapot maken van een raam."

11 uur geleden
Mensenrechtencollege roept regering op tot meer actie voor Gaza

UTRECHT (ANP) - Het College voor de Rechten van de Mens roept de Nederlandse regering op de druk op Israël te verhogen vanwege de situatie in Gaza. De schendingen van de mensenrechten zijn volgens het college "ongeëvenaard".

12 uur geleden