Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter rechtspraak: OM wil strafrechter buitenspel zetten

Voorzitter rechtspraak: OM wil strafrechter buitenspel zetten

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak noemt het plan van het Openbaar Ministerie om verdachten vaker zonder tussenkomst van een rechter zelf te bestraffen "maatschappelijk niet uit te leggen" en meent dat het zelfs het vertrouwen in de rechtsstaat kan schaden. Hiermee wordt de strafrechter "buitenspel gezet" en de "rechtsstaat ondergraven", zegt de voorzitter van de Raad voor de rechtspraak Henk Naves woensdag.

Het OM liet eerder deze week weten dat het verdachten van delicten waarop maximaal zes jaar celstraf staat, vaker een boete of taakstraf wil opleggen. Dit gebeurt dan dus zonder de zaak aan de rechter voor te leggen. Het gaat bijvoorbeeld om zaken als diefstal, vandalisme of mishandeling. Bij zaken die door het OM worden behandeld, kan de verdachte geen celstraf krijgen, want alleen een rechter mag die opleggen. "Het betekent dat een celstraf bij tienduizenden zaken feitelijk wordt afgeschaft", zegt voorzitter Naves.

Met de nieuwe maatregel denkt justitie dat rechtbanken meer tijd krijgen voor zwaardere zaken. Naves vindt dat het OM met hun plan "eenzijdig het strafbeleid aanpast". Hij is er bepaald niet over te spreken en wil daarom zo snel mogelijk een gesprek hierover. "Dit past niet binnen de rechtsstaat. Zo'n ingrijpende beleidswijziging kun je alleen nemen in overleg met de Rechtspraak, en bijvoorbeeld ook de politie en andere organisaties in de strafrechtketen."

Daarbij heeft het plan ook gevolgen voor de openbaarheid van de rechtspraak ziet Naves. "De samenleving kan dan niet zien wat er achter de schermen wordt besproken."

Meer uit Binnenland

Dode en gewonde na schietpartij Wanroij

WANROIJ (ANP) - Bij een schietincident in Wanroij (Noord-Brabant) is een persoon overleden en iemand gewond geraakt. De gewonde is naar het ziekenhuis gebracht. Het incident gebeurde in een woning op de Lamperen, meldt de politie. Het is nog onduidelijk wat zich daar heeft afgespeeld.

8 minuten geleden
Donald Tusk aangekomen in Wageningen voor vrijheidsviering

WAGENINGEN (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk is maandagochtend aangekomen op het 5 Mei Plein in Wageningen voor de Nationale Viering van de Bevrijding. Hij werd daar ontvangen door onder anderen premier Dick Schoof en de Wageningse burgemeester Floor Vermeulen.

22 minuten geleden
Problemen met treinverkeer in de Randstad

UTRECHT (ANP) - Op meerdere trajecten in de Randstad rijden maandagochtend geen of minder treinen. Tussen Gouda en Zoetermeer Oost rijden door een wisselstoring geen treinen, reizigers tussen Utrecht en Den Haag hebben daar last van. Een defecte bovenleiding zorgt ervoor dat er tussen Zaandam en Purmerend Overwhere geen treinen rijden. Dat zorgt voor problemen op het traject tussen Amsterdam Sloterdijk en Hoorn Kersenboogerd.

1 uur geleden
Veel rook door brand bij autobedrijf in Alphen aan den Rijn

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Bij een autobedrijf aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn is in de nacht van zondag op maandag een grote brand uitgebroken. Bij de brand komt erg veel rook vrij, meldt de Veiligheidsregio Hollands Midden.

3 uur geleden
Woningen ontruimd om grote brand in flat Amersfoort

AMERSFOORT (ANP) - In een flatgebouw aan de Vreeland in Amersfoort heeft in de nacht van zondag op maandag een grote uitslaande brand gewoed. De Veiligheidsregio Utrecht meldt dat meerdere woningen in de flat moesten worden ontruimd. Een persoon is naar het ziekenhuis gebracht. De brand is inmiddels geblust.

3 uur geleden
WO II-veteranen (100 en 101) ontsteken bevrijdingsvuur Wageningen

WAGENINGEN (ANP) - In Wageningen hebben de oorlogsveteranen Mervyn Kersh en Nick Janicki rond middernacht het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken om de overgang van 4 naar 5 mei te markeren. De 100-jarige Kersh uit het Verenigd Koninkrijk en de 101-jarige Janicki uit Canada deden dat samen met burgemeester Floor Vermeulen van Wageningen op het plein voor Hotel De Wereld, waar tachtig jaar geleden werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.

9 uur geleden
Uitslaande brand in bedrijfspand Dongen

DONGEN (ANP) - In een bedrijfspand in Dongen (Noord-Brabant) is zondagavond een zeer grote brand uitgebroken. Het gaat om een productiebedrijf waar onder meer textiel- en leertoepassingen worden verwerkt, meldt de Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant. Het volledige gebouw staat in brand. De brandweer laat om 02.30 uur weten dat zij het gebouw gecontroleerd zal laten uitbranden.

11 uur geleden