Voorzitter presidium Amsterdamse gemeenteraad weg om 'MeToo-grap'
AMSTERDAM (ANP) - VVD'er Daan Wijnants legt zijn rol als voorzitter van het presidium van de gemeenteraad in Amsterdam neer vanwege een 'MeToo-grap' die hij naar eigen zeggen vier jaar geleden gemaakt heeft. "Ik merk dat er minder draagvlak is ontstaan voor mijn rol als voorzitter van het presidium", zo laat hij weten in een verklaring. Wijnants blijft wel raadslid.
Vorige week publiceerde NRC een artikel over een opmerking die Wijnants in 2019 gemaakt zou hebben tegen zijn VVD-stadsdeelcollega Ellis Mulder: of ze "een MeToo'tje zou kunnen verzinnen" om zo een D66-stadsdeelvoorzitter politiek in het nauw te brengen. Toen Mulder dit binnen haar partij aankaartte, kreeg ze te maken met "ondoorzichtigheid en politieke druk" en "ze wacht nog altijd op een - in haar ogen - fatsoenlijke reactie van de partij", aldus de krant.
"In 2019 heb ik in een intern overleg een foute en misplaatste grap gemaakt, waar ik direct al spijt van had. Er is vanzelfsprekend nooit sprake geweest van een serieuze opzet of bedoeling. Het spijt me dat ik daar, vier jaar geleden, mensen mee gekwetst heb", zo zegt Wijnants nu. "Hoewel ik vind dat deze discussie niet in de juiste context gevoerd wordt, wil ik niet dat er licht zit tussen deze rol en het vertrouwen van andere fracties."
Raadslid
De VVD'er blijft wel raadslid. "De komende periode ga ik mij dan ook weer volledig inzetten om in mijn rol als raadslid Amsterdam iedere dag weer een stukje mooier te maken."
Het presidium is het dagelijks bestuur van de gemeenteraad. Het houdt zich voornamelijk bezig met het functioneren van de raad in algemene zin en bereidt bijvoorbeeld de agenda voor. Ook zat Wijnants bij afwezigheid van burgemeester Femke Halsema, de voorzitter van de gemeenteraad, vergaderingen in de raad voor.
Meer uit Binnenland
GORSSEL (ANP) - In Gorssel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen bij een ernstig eenzijdig ongeval. De politie kreeg rond 00.45 uur een melding van het ongeval op de N348 (Deventerweg) in de Gelderse plaats. Een derde inzittende is gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet duidelijk of er nog meer mensen in de auto zaten.
1 uur geledenKESSEL (ANP) - Bij een verkeersongeval in Kessel, tussen Venlo en Roermond in de provincie Limburg, is vrijdagavond een persoon om het leven gekomen. Een andere inzittende is gewond geraakt en met spoed naar het ziekenhuis gebracht.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vrouwen die betrokken waren bij het incident in Utrecht waarbij een politieagent geweld gebruikte, onderschrijven de conclusie dat er toen "deels disproportioneel geweld" tegen hen is gebruikt. Dat laat hun advocaat vrijdag weten. "Cliƫnten zijn ook verheugd om te horen dat de politie daar haar verantwoordelijkheid voor wil nemen en lering uit wil trekken", stelt hij.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hack bij de Raad voor de rechtspraak is onhandig voor medewerkers, maar verder niet ontregelend. Dat laat een woordvoerster weten. Volgens haar kunnen medewerkers een app nu niet meer gebruiken waardoor bijvoorbeeld e-mails niet meer op de telefoon bekeken kunnen worden. Via de laptop kan alles wel gewoon gebruikt worden.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het geweld dat een politieagent in Utrecht eind januari gebruikte bij de aanhouding van een vrouw onder het bollendak bij Utrecht Centraal, voldeed deels niet aan de instructies. Dat concludeert politiechef Yvonne Hondema vrijdagavond in een bericht over het incident. Een politiewoordvoerder laat weten dat er voor de agent geen consequenties volgen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit (VU) is "aangedaan" door ervaringen die meerdere studenten beschrijven te hebben meegemaakt met een andere student, die zich zou hebben misdragen. Het Parool bericht hier vrijdag over. Inhoudelijk zegt de universiteit om privacyredenen niet in te kunnen gaan op "meldingen die bij ons bekend zijn", meldt de onderwijsinstelling in een verklaring.
10 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tijdens de eerste inschrijfperiode van de Vierdaagse zijn er 44.638 tickets verkocht voor het Nijmeegse wandelevenement in juli. Dat betekent dat er nog 2362 startbewijzen te vergeven zijn. Die gaan komende maandag in de verkoop, laat de organisatie weten.
11 uur geleden