Voorzitter MORES: kaarsenverhaal Derksen nieuw dieptepunt MeToo
HILVERSUM (ANP) - Het kaarsenverhaal van Johan Derksen in Vandaag Inside was "een verbijsterend nieuw dieptepunt" als het gaat om het MeToo-dossier in Hilversum. Dat stelt voorzitter Janke Dekker van MORES, het meldpunt voor seksueel ongepast gedrag in de entertainmentsector, in een reactie over de uitlating van Derksen. Die vertelde dinsdagavond in de jaren zeventig een dronken, bewusteloze vrouw met een kaars te hebben gepenetreerd.
"Ik dacht eerst dat het satire was", vertelt Dekker. "Natuurlijk mag humor schuren, en je kan van een grap houden of niet. Maar dit was misplaatst, respectloos en walgelijk." Zij stoorde zich er enorm aan dat de gasten aan tafel heel hard mee lachten met Derksen. "We zitten in Hilversum in een transitiefase waarin de omgangsvormen die jarenlang door mannen zijn genormeerd ter discussie worden gesteld. Nieuwe groepen eisen hun plek en positie op in de maatschappij: vrouwen, mensen van kleur, queer personen. En zij benadrukken dat er méér is dan die ene mannelijke witte heteronorm."
Dit leidt op sommige plekken tot een rigide tegenreactie, merkt Dekker. "Mannen voelen zich opeens aangevallen in hun zijn en hun bestaan en bagatelliseren daarom maar alle aanklachten die boven tafel komen. 'Het was de tijdgeest', riep Derksen - alsof je in de jaren zestig en zeventig wél mensen mocht verkrachten."
Toch wil de voorzitter van MORES niet alleen de uitspraken van Derksen veroordelen. "We moeten waken dat we in de samenleving niet ook in dit dossier alleen maar lijnrecht tegenover elkaar komen te staan", zegt ze met klem. "We moeten met elkaar een nieuwe manier vinden om hiermee om te gaan, met als uitgangspunt wederzijds respect naar elkaar toe. Dat was wat in elk geval in dit fragment in Vandaag Inside op alle fronten ontbrak. Hier werden alleen maar mensen kapot gemaakt: de vrouw die het toen is overkomen, en alle andere slachtoffers van wangedrag die zich niet gehoord of begrepen voelen."
Meer uit Binnenland
BOEKAREST (ANP/RTR) - Nog twee vluchten zijn donderdag doelwit geweest van een bommelding, waaronder een KLM-vlucht richting Tel Aviv. Dat meldt de Roemeense veiligheidsdienst en wordt desgevraagd door KLM bevestigd aan het ANP. Het toestel maakte een geplande tussenstop in Boekarest, nadat het was vertrokken van Schiphol.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers in het openbaar vervoer gebruiken inmiddels voor ruim een kwart van de ritten OVpay. Om precies te zijn ging het half oktober om 28 procent van alle ov-reizen, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in antwoorden op Kamervragen. Onder reizigers die zonder korting reizen, is 64 procent van de reizen met het nieuwe inchecksysteem.
8 uur geledenCADZAND (ANP) - De migrantenboot met 38 opvarenden die afgelopen zaterdag aan land werd gebracht in het Zeeuwse Cadzand, is vanaf Nederlands grondgebied het water op gegaan. Dat meldt het Openbaar Ministerie donderdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank heeft op dag twee van het omvangrijke proces tegen vier verdachten van de explosie aan de Tarwekamp verklaringen voorgelezen van de familie van de dodelijke slachtoffers. Door de explosie in de bruidswinkel en de instorting op 7 december 2024 vielen zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. Ook werd geciteerd uit verklaringen van personen die gered zijn en de ramp overleefden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".
12 uur geleden