Voorzitter moet Kamer helpen regering scherp te controleren
DEN HAAG (ANP) - Wie het ook wordt, de persoon die de komende jaren Kamervoorzitter is, moet ervoor zorgen dat de Tweede Kamer haar taak als controleur van de regering goed kan uitvoeren. De voorzitter moet de onafhankelijkheid van de Kamer, dus ook de coalitiepartijen "bevorderen", en ervoor zorgen dat het parlement de mogelijkheid krijgt wetsvoorstellen "zorgvuldig en gedegen te behandelen", heeft een ruime meerderheid van de partijen voorgesteld.
SP-Kamerlid Renske Leijten diende het voorstel in, mede namens vrijwel alle middelgrote partijen uit de oude Kamer. Aan de 'profielschets' voor een nieuwe voorzitter, wordt deze opdracht toegevoegd. Partijen hopen er zo voor te zorgen dat Kamerleden van coalitiepartijen gewoon hun taak kunnen doen, en niet vastzitten aan een regeerakkoord of andere afspraak in de coalitie. De voorzitter moet Kamerleden hier "desnoods op wijzen", zegt Leijten.
Ook is het belangrijk dat de Kamer niet zomaar onder tijdsdruk een wet erdoorheen drukt, omdat de coalitie dat graag wil. Rammelende wetten waren onderdeel van het probleem in het schandaal met de kinderopvangtoeslag. Dit is belangrijk nu er in de Tweede Kamer veel middelgrote en kleine partijen zijn, in plaats van enkele grotere partijen. Ook eenmansfracties of partijen die een groot aantal onderwerpen onder enkele Kamerleden moeten verdelen, moeten wetsvoorstellen goed kunnen bestuderen en beoordelen.
De huidige Kamervoorzitter Khadija Arib (PvdA) wil ook de komende regeerperiode op de stoel van de voorzitter blijven zitten. Onduidelijk is nog of er veel andere kandidaten zijn.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeenteraad van Utrecht heeft Sharon Dijksma aanbevolen voor herbenoeming als burgemeester van de stad. De raad heeft dat donderdagochtend besloten. Dijksma (PvdA) is sinds december 2020 burgemeester van Utrecht. De raad laat weten haar graag nog eens zes jaar in die functie te willen zien, meldt de gemeente Utrecht.
1 uur geledenROSMALEN (ANP) - Het Armoedefonds en de VNG roepen de Staat op om mensen die in armoede leven van een noodpakket te voorzien. De overheid adviseert mensen om onder meer een noodradio en contant geld in huis te halen, maar een groot deel van de mensen met geldzorgen kan dat niet betalen, meldt het fonds op basis van eerder eigen onderzoek.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dit jaar moeten er 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten bijkomen. Het UWV heeft de behoefte aan nieuwe mensen samen met Defensie in kaart gebracht. Bij 8 van de 10 vacatures gaat het dan niet om een gevechtsfunctie, maar om een ondersteunende baan in een specifiek vakgebied. Gezien de ontwikkelingen in de wereld wil Defensie de krijgsmacht uitbreiden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het winterweer zorgt voor een drukkere ochtendspits dan gewoonlijk op donderdag. ANWB ziet rond 08.30 uur een "iets drukkere donderdagochtendspits dan normaal", met 800 kilometer file. Vooral in Noord-Holland is het drukker, maar het verkeer past zich aan, zegt een woordvoerster. Er hebben zich volgens de verkeersdienst geen noemenswaardige incidenten door de gladheid voorgedaan.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.
13 uur geleden