Voorzitter moet Kamer helpen regering scherp te controleren
DEN HAAG (ANP) - Wie het ook wordt, de persoon die de komende jaren Kamervoorzitter is, moet ervoor zorgen dat de Tweede Kamer haar taak als controleur van de regering goed kan uitvoeren. De voorzitter moet de onafhankelijkheid van de Kamer, dus ook de coalitiepartijen "bevorderen", en ervoor zorgen dat het parlement de mogelijkheid krijgt wetsvoorstellen "zorgvuldig en gedegen te behandelen", heeft een ruime meerderheid van de partijen voorgesteld.
SP-Kamerlid Renske Leijten diende het voorstel in, mede namens vrijwel alle middelgrote partijen uit de oude Kamer. Aan de 'profielschets' voor een nieuwe voorzitter, wordt deze opdracht toegevoegd. Partijen hopen er zo voor te zorgen dat Kamerleden van coalitiepartijen gewoon hun taak kunnen doen, en niet vastzitten aan een regeerakkoord of andere afspraak in de coalitie. De voorzitter moet Kamerleden hier "desnoods op wijzen", zegt Leijten.
Ook is het belangrijk dat de Kamer niet zomaar onder tijdsdruk een wet erdoorheen drukt, omdat de coalitie dat graag wil. Rammelende wetten waren onderdeel van het probleem in het schandaal met de kinderopvangtoeslag. Dit is belangrijk nu er in de Tweede Kamer veel middelgrote en kleine partijen zijn, in plaats van enkele grotere partijen. Ook eenmansfracties of partijen die een groot aantal onderwerpen onder enkele Kamerleden moeten verdelen, moeten wetsvoorstellen goed kunnen bestuderen en beoordelen.
De huidige Kamervoorzitter Khadija Arib (PvdA) wil ook de komende regeerperiode op de stoel van de voorzitter blijven zitten. Onduidelijk is nog of er veel andere kandidaten zijn.
Meer uit Binnenland
STADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
9 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
9 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
10 uur geleden