Voorzitter moet Kamer helpen regering scherp te controleren
DEN HAAG (ANP) - Wie het ook wordt, de persoon die de komende jaren Kamervoorzitter is, moet ervoor zorgen dat de Tweede Kamer haar taak als controleur van de regering goed kan uitvoeren. De voorzitter moet de onafhankelijkheid van de Kamer, dus ook de coalitiepartijen "bevorderen", en ervoor zorgen dat het parlement de mogelijkheid krijgt wetsvoorstellen "zorgvuldig en gedegen te behandelen", heeft een ruime meerderheid van de partijen voorgesteld.
SP-Kamerlid Renske Leijten diende het voorstel in, mede namens vrijwel alle middelgrote partijen uit de oude Kamer. Aan de 'profielschets' voor een nieuwe voorzitter, wordt deze opdracht toegevoegd. Partijen hopen er zo voor te zorgen dat Kamerleden van coalitiepartijen gewoon hun taak kunnen doen, en niet vastzitten aan een regeerakkoord of andere afspraak in de coalitie. De voorzitter moet Kamerleden hier "desnoods op wijzen", zegt Leijten.
Ook is het belangrijk dat de Kamer niet zomaar onder tijdsdruk een wet erdoorheen drukt, omdat de coalitie dat graag wil. Rammelende wetten waren onderdeel van het probleem in het schandaal met de kinderopvangtoeslag. Dit is belangrijk nu er in de Tweede Kamer veel middelgrote en kleine partijen zijn, in plaats van enkele grotere partijen. Ook eenmansfracties of partijen die een groot aantal onderwerpen onder enkele Kamerleden moeten verdelen, moeten wetsvoorstellen goed kunnen bestuderen en beoordelen.
De huidige Kamervoorzitter Khadija Arib (PvdA) wil ook de komende regeerperiode op de stoel van de voorzitter blijven zitten. Onduidelijk is nog of er veel andere kandidaten zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima heeft haar bezoek van vrijdag aan Purmerend uitgesteld. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) is de koningin nog ziek. Máxima had donderdag haar bezoek aan Rotterdam ook afgezegd vanwege griep.
35 minuten geledenMIDDELBURG (ANP) - De Four Freedoms Awards gaan dit jaar onder meer naar Gisèle Pelicot en het Committee to Protect Journalists. Dat heeft de Nederlandse organisatie de Roosevelt Foundation bekendgemaakt. De prijzen zijn voor mensen of groepen met "uitzonderlijke inzet voor fundamentele vrijheden". Pelicot werd jarenlang door haar man gedrogeerd en door hem en tientallen andere mannen seksueel misbruikt. Ze koos voor een openbare rechtszaak en sprak er openlijk over.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar vroegen 24.000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, enkele duizenden minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Er kwamen juist meer gezinsleden van statushouders naar Nederland: ruim 16.000 mensen. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de metingen in 2013.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
9 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
13 uur geleden