Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter klimaattop tevreden over eerste dag

Voorzitter klimaattop tevreden over eerste dag

DUBAI (ANP) - De voorzitter van de internationale klimaattop in Dubai was donderdag erg tevreden over de eerste dag van COP28. "Het is opmerkelijk hoe enthousiast alle delegaties zijn om hier te zijn", zei sultan Ahmed Al-Jaber. Ook was hij in zijn nopjes dat de agenda is aangenomen "zonder enige vertraging". Daarbij stond hij overigens niet stil bij het feit dat hij en andere sprekers ruim anderhalf uur te laat aankwamen bij de persconferentie.

Op de eerste dag van de klimaattop probeerde de nieuwe voorzitter een duidelijke boodschap achter te laten: de opwarming van de aarde moet beperkt worden tot 1,5 graden ten opzichte van het pre-industriële tijdperk. "Alles moet eraan gedaan worden om dat doel binnen bereik te houden", zei Al-Jaber meermaals in het conferentiecentrum in de Verenigde Arabische Emiraten.

Hoe dat klimaatdoel binnen bereik blijft, daar weidde de voorzitter niet over uit. Wel zei Al-Jaber, die tevens topman is van het staatsoliebedrijf ADNOC in de VAE, dat alle onderwerpen besproken moeten worden, en dus ook "de rol van fossiele brandstoffen". VN-milieubureau UNEP berekende recentelijk dat de wereld met het huidige klimaatbeleid op pad is om eind deze eeuw zeker 3 graden warmer te zijn dan voor de industrialisatie.

Klimaatschadefonds

De eerste dag op de klimaattop in Dubai werd ook gebruikt om officieel het nieuwe klimaatschadefonds goed te keuren. Vorig jaar spraken landen in het Egyptische Sharm-el-Sheikh met elkaar af dat er zo'n fonds moet komen voor armere, kwetsbare landen. Hoe dat fonds eruit moest zien, wie er geld zou ontvangen en wie moet betalen werd echter nog niet afgesproken. Over die vraag heeft een werkgroep zich gebogen. De afspraken daaruit zijn nu door alle landen aangenomen. "Historisch", vond Al-Jaber dat.

Veel landen hebben al toegezegd geld bij te dragen aan de oprichting van het klimaatschadefonds. De VAE begonnen hier zelf mee en zegden 100 miljoen dollar toe. Dat werd verwelkomd door onder meer Greenpeace. In principe zijn bijdragen aan het fonds vrijwillig. De milieuorganisatie was blij met het leiderschap dat het gastland hiermee liet zien.

Vrijdag is de eerste dag waarop wereldleiders een toespraak zullen houden. Onder meer demissionair premier Mark Rutte zal dan spreken. Ook de Britse koning Charles zal speechen.

Meer uit Buitenland

Medewerker Iraanse Rode Halve Maan omgekomen bij reddingsoperatie

TEHERAN (ANP) - Een hulpverlener van de Iraanse Rode Halve Maan is omgekomen tijdens een zoek- en reddingsoperatie in de provincie Isfahan, meldt koepelorganisatie IFRC waar ook het Rode Kruis onder valt. Het incident gebeurde op 8 maart. Sinds het uitbreken van de oorlog in Iran hebben volgens de organisatie meerdere hulpverleners verwondingen opgelopen tijdens het uitvoeren van hun taken.

27 minuten geleden
Rusland beschuldigt Oekraïne van grote drone-aanval op Moskou

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland beschuldigt buurland Oekraïne van een grote droneaanval op Moskou. Burgemeester Sergej Sobjanin zei dat in de afgelopen dagen zo'n 250 onbemande toestellen zijn neergehaald die onderweg waren naar de Russische hoofdstad.

50 minuten geleden
Kallas: Straat van Hormuz moet snel open, mogelijk met Aspides

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas bespreekt maandag met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken opties om de Straat van Hormuz zo snel mogelijk open te krijgen. Een van die opties die ze aan de lidstaten voorlegt, is een wijziging van het mandaat van de EU-marinemissie Aspides.

1 uur geleden
Haven VAE schort olie-laadactiviteiten op na nieuwe droneaanval

ABU DHABI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De belangrijke haven van Fujairah in de Verenigde Arabische Emiraten schort de olie-laadactiviteiten op na een nieuwe droneaanval. Daardoor ontstond een brand in het belangrijke oliecomplex. Het zou gaan om een voorzorgsmaatregel; er zijn geen meldingen van gewonden. Afgelopen weekend lag de haven ook stil na een droneaanval.

1 uur geleden
Cyprus hervat EU-bijeenkomsten vanaf april na droneaanval

BRUSSEL (ANP) - De bijeenkomsten van EU-ministers gepland op Cyprus kunnen vanaf april weer doorgaan. Dat zei minister van Energie Michael Damianos voorafgaand aan overleg met EU-ministers in Brussel. Cyprus, dat tot juli voorzitter is van de EU, had alle bijeenkomsten in maart uitgesteld na een droneaanval op een Britse basis eerder deze maand.

1 uur geleden
Israël meldt vernietiging vliegtuig van gedode leider Khamenei

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zegt een vliegtuig te hebben vernietigd dat voorheen is gebruikt door de dode Iraanse leider Ali Khamenei. Iraanse topfiguren zouden met het toestel hebben gereisd in binnen- en buitenland.

1 uur geleden
Parlement Myanmar jaren na staatsgreep weer bijeen

NAYPYIDAW (ANP/AFP/DPA) - Het parlement van Myanmar is jaren na de militaire staatsgreep van 2021 voor het eerst weer bijeengekomen voor een normale bijeenkomst. De volksvertegenwoordiging is na omstreden verkiezingen gevuld met bondgenoten van het militaire regime.

1 uur geleden