Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter klimaattop tevreden over eerste dag

Voorzitter klimaattop tevreden over eerste dag

DUBAI (ANP) - De voorzitter van de internationale klimaattop in Dubai was donderdag erg tevreden over de eerste dag van COP28. "Het is opmerkelijk hoe enthousiast alle delegaties zijn om hier te zijn", zei sultan Ahmed Al-Jaber. Ook was hij in zijn nopjes dat de agenda is aangenomen "zonder enige vertraging". Daarbij stond hij overigens niet stil bij het feit dat hij en andere sprekers ruim anderhalf uur te laat aankwamen bij de persconferentie.

Op de eerste dag van de klimaattop probeerde de nieuwe voorzitter een duidelijke boodschap achter te laten: de opwarming van de aarde moet beperkt worden tot 1,5 graden ten opzichte van het pre-industriële tijdperk. "Alles moet eraan gedaan worden om dat doel binnen bereik te houden", zei Al-Jaber meermaals in het conferentiecentrum in de Verenigde Arabische Emiraten.

Hoe dat klimaatdoel binnen bereik blijft, daar weidde de voorzitter niet over uit. Wel zei Al-Jaber, die tevens topman is van het staatsoliebedrijf ADNOC in de VAE, dat alle onderwerpen besproken moeten worden, en dus ook "de rol van fossiele brandstoffen". VN-milieubureau UNEP berekende recentelijk dat de wereld met het huidige klimaatbeleid op pad is om eind deze eeuw zeker 3 graden warmer te zijn dan voor de industrialisatie.

Klimaatschadefonds

De eerste dag op de klimaattop in Dubai werd ook gebruikt om officieel het nieuwe klimaatschadefonds goed te keuren. Vorig jaar spraken landen in het Egyptische Sharm-el-Sheikh met elkaar af dat er zo'n fonds moet komen voor armere, kwetsbare landen. Hoe dat fonds eruit moest zien, wie er geld zou ontvangen en wie moet betalen werd echter nog niet afgesproken. Over die vraag heeft een werkgroep zich gebogen. De afspraken daaruit zijn nu door alle landen aangenomen. "Historisch", vond Al-Jaber dat.

Veel landen hebben al toegezegd geld bij te dragen aan de oprichting van het klimaatschadefonds. De VAE begonnen hier zelf mee en zegden 100 miljoen dollar toe. Dat werd verwelkomd door onder meer Greenpeace. In principe zijn bijdragen aan het fonds vrijwillig. De milieuorganisatie was blij met het leiderschap dat het gastland hiermee liet zien.

Vrijdag is de eerste dag waarop wereldleiders een toespraak zullen houden. Onder meer demissionair premier Mark Rutte zal dan spreken. Ook de Britse koning Charles zal speechen.

Meer uit Buitenland

Trump meldt mysterieus Iraans 'cadeau' rond Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.

51 minuten geleden
Iran laat 'niet-vijandige' schepen Straat van Hormuz passeren

TEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.

1 uur geleden
Exitpoll: partij Frederiksen de grootste bij Deense verkiezingen

KOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.

2 uur geleden
Trump beklemtoont dat VS in gesprek zijn met Iran

WASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.

2 uur geleden
Bolsonaro mag rest van straf onder huisarrest uitzitten

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.

2 uur geleden
Media: VS sturen 3000 militairen extra naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt volgens onder meer de Wall Street Journal nog eens 3000 militairen naar het Midden-Oosten. Het gaat volgens het gemelde plan om militairen van de 82e luchtlandingsdivisie die worden beschouwd als elitetroepen.

3 uur geleden
Iraanse raket zou boven Libanon zijn onderschept

BEIROET (ANP/RTR) - Een Iraanse raket is volgens bronnen bij Libanese veiligheidsdiensten onderschept in het luchtruim van Libanon. Het zou voor het eerst zijn in de huidige oorlog van de VS en Israël tegen Iran dat er een raket uit Iran boven Libanon is gesignaleerd en neergehaald.

5 uur geleden