Voorzitter klimaattop tevreden over eerste dag
DUBAI (ANP) - De voorzitter van de internationale klimaattop in Dubai was donderdag erg tevreden over de eerste dag van COP28. "Het is opmerkelijk hoe enthousiast alle delegaties zijn om hier te zijn", zei sultan Ahmed Al-Jaber. Ook was hij in zijn nopjes dat de agenda is aangenomen "zonder enige vertraging". Daarbij stond hij overigens niet stil bij het feit dat hij en andere sprekers ruim anderhalf uur te laat aankwamen bij de persconferentie.
Op de eerste dag van de klimaattop probeerde de nieuwe voorzitter een duidelijke boodschap achter te laten: de opwarming van de aarde moet beperkt worden tot 1,5 graden ten opzichte van het pre-industriële tijdperk. "Alles moet eraan gedaan worden om dat doel binnen bereik te houden", zei Al-Jaber meermaals in het conferentiecentrum in de Verenigde Arabische Emiraten.
Hoe dat klimaatdoel binnen bereik blijft, daar weidde de voorzitter niet over uit. Wel zei Al-Jaber, die tevens topman is van het staatsoliebedrijf ADNOC in de VAE, dat alle onderwerpen besproken moeten worden, en dus ook "de rol van fossiele brandstoffen". VN-milieubureau UNEP berekende recentelijk dat de wereld met het huidige klimaatbeleid op pad is om eind deze eeuw zeker 3 graden warmer te zijn dan voor de industrialisatie.
Klimaatschadefonds
De eerste dag op de klimaattop in Dubai werd ook gebruikt om officieel het nieuwe klimaatschadefonds goed te keuren. Vorig jaar spraken landen in het Egyptische Sharm-el-Sheikh met elkaar af dat er zo'n fonds moet komen voor armere, kwetsbare landen. Hoe dat fonds eruit moest zien, wie er geld zou ontvangen en wie moet betalen werd echter nog niet afgesproken. Over die vraag heeft een werkgroep zich gebogen. De afspraken daaruit zijn nu door alle landen aangenomen. "Historisch", vond Al-Jaber dat.
Veel landen hebben al toegezegd geld bij te dragen aan de oprichting van het klimaatschadefonds. De VAE begonnen hier zelf mee en zegden 100 miljoen dollar toe. Dat werd verwelkomd door onder meer Greenpeace. In principe zijn bijdragen aan het fonds vrijwillig. De milieuorganisatie was blij met het leiderschap dat het gastland hiermee liet zien.
Vrijdag is de eerste dag waarop wereldleiders een toespraak zullen houden. Onder meer demissionair premier Mark Rutte zal dan spreken. Ook de Britse koning Charles zal speechen.
Meer uit Buitenland
NIAMEY (ANP/AFP) - De gezamenlijke strijdmacht van Niger, Burkina Faso en Mali heeft luchtaanvallen uitgevoerd op rebellenposities in het noorden van Mali. Dat meldt de Nigerese regering na aanvallen van anti-jihadisten en Toeareg-rebellen op Malinese militairen.
22 minuten geledenHUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.
9 uur geleden