Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter klimaatberaad: kabinet moet wel wat doen met adviezen

Voorzitter klimaatberaad: kabinet moet wel wat doen met adviezen

DEN HAAG (ANP) - Deze week zijn 70.000 uitnodigingen gestuurd aan mensen die zich kunnen aanmelden voor het Nationale Burgerberaad Klimaat. Voorwaarde voor succes van zo'n beraad is volgens voorzitter Nienke Meijer dat de politiek "er echt wat mee gaat doen" en de adviezen op zijn minst deels overneemt.

Het klimaatberaad is volgens Meijer "echt een mogelijkheid voor mensen om mee te praten en daarmee de politiek te helpen ingewikkelde keuzes te maken". Het klimaatbeleid is een onderwerp "dat ons allemaal raakt", en daarmee een goed onderwerp voor een burgerberaad.

Uit de aanmeldingen die het burgerberaad ontvangt, worden 175 mensen geloot, die een afspiegeling moeten zijn van de samenleving: jong en oud, met en zonder migratieachtergrond, hoogopgeleid en praktisch geschoold. Ook moeten ze verschillend denken over het klimaatbeleid. Het streven is "groot Nederland in het klein" in gesprek te krijgen. Na zes weekenden wordt er een verslag gemaakt, dat vervolgens aan het kabinet moet worden aangeboden.

Veel kritiek

Verantwoordelijk ministers Sophie Hermans (Klimaat) en Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) zien volgens Meijer in dat de politiek de adviezen serieus moet nemen. "Anders werkt het instrument burgerberaad niet."

Er is evenwel veel kritiek op dat instrument. Critici vrezen dat de adviezen niet representatief zijn, dat er te veel onwetendheid is over het klimaat of juist dat de betrokken deskundigen het uiteindelijke rapport te veel beïnvloeden. Meijer ziet het juist als haar eigen taak als voorzitter om "iedereen evenveel ruimte te geven om deel te nemen aan het gesprek. Het gaat er niet om hoe mensen elkaar gaan overtuigen, maar elkaar juist begrijpen."

Eerste bijeenkomsten

Ook is er veel te doen om de vraag voor het beraad hoe Nederlanders "eten, spullen gebruiken en reizen". Die zou te veel op de consument zijn gericht en te weinig op beleid voor bijvoorbeeld het bedrijfsleven. De politiek heeft die vraag vastgesteld, en het beraad zelf zou deze nog kunnen aanscherpen, aldus Meijer.

Begin volgend jaar worden de eerste bijeenkomsten gehouden.

Meer uit Politiek

SGP ziet positieve punten in regeerakkoord, maar heeft ook zorgen

DEN HAAG (ANP) - In het vrijdag gepresenteerde regeerakkoord staan positieve punten, aldus SGP-leider Chris Stoffer. Maar hij heeft ook de nodige zorgen over het akkoord met de titel 'Aan de slag'.

2 dagen geleden
Groep Markuszower beschouwt regeerakkoord als openingsbod

DEN HAAG (ANP) - De Groep Markuszower beschouwt het regeerakkoord van D66, VVD en CDA als een "openingsbod naar de Tweede Kamer". De groep splitste zich eerder deze maand af van de PVV. De Groep Markuszower hoopt "dat wij, met onze 7 zetels, betere afspraken kunnen maken met deze minderheidsregering", schrijft ze in een eerste reactie op het akkoord.

2 dagen geleden
Coalitie wil naar Brussel voor stiller Schiphol

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet een nieuwe Europese procedure beginnen om maatregelen te treffen die Schiphol stiller maken. Dat schrijven D66, VVD en CDA in hun coalitieakkoord. Met die procedure willen de partijen vastleggen dat het vliegveld in 2030 de helft stiller wordt tussen 23.00 en 07.00 uur. Ook hebben ze het over een nachtsluiting tussen middernacht en 05.00 uur.

2 dagen geleden
Afbouw budget Palestijnse hulporganisatie UNRWA van de baan

DEN HAAG (ANP) - De bezuiniging op UNRWA, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen, wordt ongedaan gemaakt als het aan coalitiepartners D66, VVD en CDA ligt. "Binnen het budget voor hulp aan Palestijnen herstellen we de samenwerking met UNRWA", staat in het regeerakkoord.

2 dagen geleden
Coalitie houdt spreidingswet voorlopig in stand

DEN HAAG (ANP) - De coalitie houdt de spreidingswet "nu voorlopig in stand", schrijft ze in haar akkoord. Dat is volgens de partijen nodig "om zo een rechtvaardige verdeling over gemeenten te borgen". Dat de wet zou blijven, lekte al voor de publicatie van het akkoord uit via De Telegraaf.

2 dagen geleden
Coalitie wil leeftijdsgrens tabak en vapes naar 21 jaar

DEN HAAG (ANP) - De leeftijdsgrens voor tabak en vapes moet van 18 naar 21 jaar, vinden coalitiepartijen D66, VVD en CDA. De drie partijen willen daarmee verder inzetten op een "rookvrije generatie". De coalitie wil daarnaast dat het op voorraad houden van vapes met een smaakje, die illegaal zijn, strafbaar wordt.

2 dagen geleden
Coalitieplan: in totaal 7 miljard voor bouw betaalbare woningen

DEN HAAG (ANP) - Van 2029 tot en met 2035 gaat jaarlijks 1 miljard euro naar de bouw van betaalbare woningen. Dat voornemen hebben de coalitiepartijen in hun akkoord opgeschreven.

2 dagen geleden