Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter Europees Parlement maant EU-leiders budget te verhogen

Voorzitter Europees Parlement maant EU-leiders budget te verhogen

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van het Europees Parlement heeft de EU-regeringsleiders opgeroepen het budget van de Europese Unie te verhogen. Dat is nodig om geloofwaardig te blijven, en Oekraïne de komende jaren te kunnen blijven steunen en meer geld aan het asielbeleid te besteden, hield Roberta Metsola hen in Brussel op de eerste dag van hun top voor.

Sinds de vaststelling van de huidige meerjarenbegroting in 2020 is de wereld veranderd, aldus Metsola. "Het is daarom nodig om onze langetermijnbegroting aan te passen aan de huidige realiteit. Als we serieus willen zijn in het verwezenlijken van onze ambities, dan hebben we een budget nodig dat daarbij past."

Volgens de parlementsvoorzitter moet er ook extra geld worden uitgetrokken voor infrastructuurprojecten die kunnen helpen op het gebied van defensie en veiligheid. Zoals spoorwegen die ook dienst doen om essentieel militair materieel te verplaatsen. Het extra geld is bestemd voor de periode 2024 tot en met 2027.

Hongarije

Onlangs vroeg de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, de lidstaten 66 miljard euro extra bij te dragen aan de meerjarenbegroting. Zij wil onder meer 50 miljard euro in een fonds voor Oekraïne stoppen. Ook is er meer nodig om partnerschappen met landen buiten Europa te sluiten, die in ruil voor financiële hulp maatregelen treffen om de migrantenstroom te helpen beteugelen. Een deal daarover is in de maak met Tunesië.

Nederland en Duitsland hebben al te kennen gegeven geen extra geld naar Brussel te willen sturen, maar wel open te staan voor verdere hulp aan Oekraïne. De Hongaarse premier Viktor Orbán haalt in een video vanuit Brussel fel uit naar de plannen. "De EU wil 50 miljard van de lidstaten vragen dat ze aan Oekraïne kunnen geven, terwijl ze het geld dat we tot nu toe hebben gegeven niet eens kunnen verantwoorden", briest hij. "En ze willen nog meer geld van ons voor migratie, maar niet voor grensbewaking, maar om migranten binnen te halen", aldus Orbán.

De EU-top in Brussel duurt in totaal twee dagen. Vrijdag zal voornamelijk worden gesproken over China en economisch beleid.

Meer uit Financieel

Nederlanders geven meer uit aan eten en drinken buiten de deur

EDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.

3 uur geleden
Schiphol verwacht geen gestrande slapers meer, bedden weggehaald

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.

10 uur geleden
Maleisië beperkt toegang tot Grok om seksuele beelden

KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.

11 uur geleden
Duitse minister wil meer samenwerking rond zeldzame grondstoffen

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.

12 uur geleden
Egypte sluit duurzame energiedeals ter waarde van 1,8 miljard

CAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.

12 uur geleden
Ook zondag boerenblokkades in België tegen Mercosur-deal

NAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.

13 uur geleden
China wil zich in 2026 richten op verbeteren exportcontroles

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.

14 uur geleden