Voorzitter Europees Parlement maant EU-leiders budget te verhogen
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van het Europees Parlement heeft de EU-regeringsleiders opgeroepen het budget van de Europese Unie te verhogen. Dat is nodig om geloofwaardig te blijven, en Oekraïne de komende jaren te kunnen blijven steunen en meer geld aan het asielbeleid te besteden, hield Roberta Metsola hen in Brussel op de eerste dag van hun top voor.
Sinds de vaststelling van de huidige meerjarenbegroting in 2020 is de wereld veranderd, aldus Metsola. "Het is daarom nodig om onze langetermijnbegroting aan te passen aan de huidige realiteit. Als we serieus willen zijn in het verwezenlijken van onze ambities, dan hebben we een budget nodig dat daarbij past."
Volgens de parlementsvoorzitter moet er ook extra geld worden uitgetrokken voor infrastructuurprojecten die kunnen helpen op het gebied van defensie en veiligheid. Zoals spoorwegen die ook dienst doen om essentieel militair materieel te verplaatsen. Het extra geld is bestemd voor de periode 2024 tot en met 2027.
Hongarije
Onlangs vroeg de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, de lidstaten 66 miljard euro extra bij te dragen aan de meerjarenbegroting. Zij wil onder meer 50 miljard euro in een fonds voor Oekraïne stoppen. Ook is er meer nodig om partnerschappen met landen buiten Europa te sluiten, die in ruil voor financiële hulp maatregelen treffen om de migrantenstroom te helpen beteugelen. Een deal daarover is in de maak met Tunesië.
Nederland en Duitsland hebben al te kennen gegeven geen extra geld naar Brussel te willen sturen, maar wel open te staan voor verdere hulp aan Oekraïne. De Hongaarse premier Viktor Orbán haalt in een video vanuit Brussel fel uit naar de plannen. "De EU wil 50 miljard van de lidstaten vragen dat ze aan Oekraïne kunnen geven, terwijl ze het geld dat we tot nu toe hebben gegeven niet eens kunnen verantwoorden", briest hij. "En ze willen nog meer geld van ons voor migratie, maar niet voor grensbewaking, maar om migranten binnen te halen", aldus Orbán.
De EU-top in Brussel duurt in totaal twee dagen. Vrijdag zal voornamelijk worden gesproken over China en economisch beleid.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
13 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden