Voorzitter Europees Parlement maant EU-leiders budget te verhogen
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van het Europees Parlement heeft de EU-regeringsleiders opgeroepen het budget van de Europese Unie te verhogen. Dat is nodig om geloofwaardig te blijven, en Oekraïne de komende jaren te kunnen blijven steunen en meer geld aan het asielbeleid te besteden, hield Roberta Metsola hen in Brussel op de eerste dag van hun top voor.
Sinds de vaststelling van de huidige meerjarenbegroting in 2020 is de wereld veranderd, aldus Metsola. "Het is daarom nodig om onze langetermijnbegroting aan te passen aan de huidige realiteit. Als we serieus willen zijn in het verwezenlijken van onze ambities, dan hebben we een budget nodig dat daarbij past."
Volgens de parlementsvoorzitter moet er ook extra geld worden uitgetrokken voor infrastructuurprojecten die kunnen helpen op het gebied van defensie en veiligheid. Zoals spoorwegen die ook dienst doen om essentieel militair materieel te verplaatsen. Het extra geld is bestemd voor de periode 2024 tot en met 2027.
Hongarije
Onlangs vroeg de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, de lidstaten 66 miljard euro extra bij te dragen aan de meerjarenbegroting. Zij wil onder meer 50 miljard euro in een fonds voor Oekraïne stoppen. Ook is er meer nodig om partnerschappen met landen buiten Europa te sluiten, die in ruil voor financiële hulp maatregelen treffen om de migrantenstroom te helpen beteugelen. Een deal daarover is in de maak met Tunesië.
Nederland en Duitsland hebben al te kennen gegeven geen extra geld naar Brussel te willen sturen, maar wel open te staan voor verdere hulp aan Oekraïne. De Hongaarse premier Viktor Orbán haalt in een video vanuit Brussel fel uit naar de plannen. "De EU wil 50 miljard van de lidstaten vragen dat ze aan Oekraïne kunnen geven, terwijl ze het geld dat we tot nu toe hebben gegeven niet eens kunnen verantwoorden", briest hij. "En ze willen nog meer geld van ons voor migratie, maar niet voor grensbewaking, maar om migranten binnen te halen", aldus Orbán.
De EU-top in Brussel duurt in totaal twee dagen. Vrijdag zal voornamelijk worden gesproken over China en economisch beleid.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
44 minuten geledenDEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
3 uur geleden