Voorzitter EU-parlement waarschuwt leiders over begroting
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement gaat niet akkoord met zomaar elke meerjarenbegroting waar de EU-leiders het over eens worden. Er is adequate financiering van het toekomstige Europese beleid nodig. "De EU-leiders moeten hun verantwoordelijkheid nemen", waarschuwt parlementsvoorzitter David Sassoli. Het voorstel van EU-president Charles Michel dat nu als basis dient voor de onderhandelingen over het budget van 2021 tot en met 2027 is "simpelweg onvoldoende".
De Italiaan zei dit nadat hij de EU-leiders, die in Brussel bijeen zijn voor onderhandelingen over een nieuwe meerjarenbegroting, had toegesproken voor hun top begon. Het parlement moet de begroting uiteindelijk goedkeuren en eist een budget van 1,3 procent van het gezamenlijke Europese inkomen (bni). Michel stelt 1,074 procent voor terwijl de Europese Commissie 1,11 procent voor ogen heeft. Vier landen waaronder Nederland willen niet verder dan het huidige niveau van 1 procent gaan.
Sassoli wees erop dat de EU onder andere de digitalisering van de maatschappij als prioriteit heeft en in 2050 klimaatneutraal wil zijn. Die ambities vragen een aanpak die de komende zeven jaar financieel overstijgt. "Er zijn drempels waar we niet onder kunnen. We hebben niet minder Europa nodig, maar een sterker Europa met een sterke begroting in het belang van de burgers."
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - Ryanair heeft dinsdag 260 vluchten moeten annuleren door de storing bij de Britse luchtverkeersleiding. Dat heeft tot een direct verlies van 2,5 tot 3 miljoen pond (zo'n 3 tot 3,5 miljoen euro) geleid, zegt topman Michael O'Leary. De topman verwacht ook woensdag nog tientallen vluchten te moeten annuleren doordat bemanningen zich op verkeerde locaties bevinden.
22 minuten geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de miljardair en oprichter van gamegigant Smilegate veroordeeld tot het betalen van een schikking van 2,55 biljoen won (omgerekend 1,6 miljard euro) aan zijn vrouw. Daarmee lijkt de grootste echtscheiding in de geschiedenis van het land aanstaande. Beide partijen kunnen nog in beroep gaan tegen het vonnis.
37 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie is weer gestegen tot boven de 100 dollar. Dat is voor het eerst sinds eind juli. De prijs is deze maand opgelopen doordat de Verenigde Staten en Iran elkaar blijven aanvallen.
1 uur geledenCAIRO (ANP/BLOOMBERG) - Egypte is van plan zijn eerste grootschalige datacenter voor kunstmatige intelligentie (AI) te bouwen. Het gaat om een faciliteit ter waarde van 1 miljard dollar, waarbij gebruik wordt gemaakt van de technologie van het Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft terecht de overname van onlinereisbureau Etraveli door reisgigant Booking Holdings geblokkeerd, concludeert het Hof van Justitie van de Europese Unie woensdag. De Europese Commissie gaf in 2023 geen toestemming voor de overname van 1,6 miljard euro voor Etraveli. Het zou Booking te machtig maken, beargumenteerde het dagelijks bestuur van de EU.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Lufthansa gaat vanaf eind oktober weer naar Dubai vliegen. Dat meldt het bedrijf in een woensdag uitgegeven verklaring. Daarmee volgt de luchtvaartmaatschappij de lijn van zijn dochterbedrijf Eurowings, dat enkele weken geleden eveneens bekendmaakte eind oktober weer directe vluchten naar Dubai aan te bieden. Lufthansa en Eurowings waren gestopt met vliegen naar Dubai na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google gaat 13 miljard euro investeren in de bouw van nieuwe AI-datacenters en digitale infrastructuur in Finland. Volgens het Amerikaanse techbedrijf is dat de grootste Europese investering ooit door Google.
3 uur geleden