Voorzitter EU-parlement waarschuwt leiders over begroting
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement gaat niet akkoord met zomaar elke meerjarenbegroting waar de EU-leiders het over eens worden. Er is adequate financiering van het toekomstige Europese beleid nodig. "De EU-leiders moeten hun verantwoordelijkheid nemen", waarschuwt parlementsvoorzitter David Sassoli. Het voorstel van EU-president Charles Michel dat nu als basis dient voor de onderhandelingen over het budget van 2021 tot en met 2027 is "simpelweg onvoldoende".
De Italiaan zei dit nadat hij de EU-leiders, die in Brussel bijeen zijn voor onderhandelingen over een nieuwe meerjarenbegroting, had toegesproken voor hun top begon. Het parlement moet de begroting uiteindelijk goedkeuren en eist een budget van 1,3 procent van het gezamenlijke Europese inkomen (bni). Michel stelt 1,074 procent voor terwijl de Europese Commissie 1,11 procent voor ogen heeft. Vier landen waaronder Nederland willen niet verder dan het huidige niveau van 1 procent gaan.
Sassoli wees erop dat de EU onder andere de digitalisering van de maatschappij als prioriteit heeft en in 2050 klimaatneutraal wil zijn. Die ambities vragen een aanpak die de komende zeven jaar financieel overstijgt. "Er zijn drempels waar we niet onder kunnen. We hebben niet minder Europa nodig, maar een sterker Europa met een sterke begroting in het belang van de burgers."
Meer uit Financieel
DEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis vreest dat het verzorgen van het openbaar vervoer in de provincie Utrecht op de lange termijn onhoudbaar wordt. Het bedrijf en de provincie onderzoeken hoe het ov onder de concessie Utrecht Buiten op de lange termijn "betrouwbaar, toegankelijk en financieel houdbaar kan blijven", bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van de Volkskrant.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag vrijwel vlak begonnen, ondanks het stevige herstel op Wall Street. Ook de olieprijzen gingen verder omlaag, na de stevige opmars aan het begin van de week. Beleggers bleven echter voorzichtig na de renteverhogingen van de grote centrale banken om de inflatie te bestrijden. De chipbedrijven wisten daarentegen verder te herstellen na de eerdere onrust over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Openbaar aanklagers in Parijs hebben een onderzoek geopend naar mogelijke seksuele intimidatie waarbij slimme brillen een rol speelden. Het gaat om klachten rondom een trend op sociale media waarbij vrouwen op straat zonder hun toestemming worden gefilmd met camerabrillen, meldt het Franse OM aan persbureau Reuters.
1 uur geledenTERNEUZEN (ANP/BELGA) - De droogte deze zomer en de gevolgen daarvan voor de scheepvaart in het Kanaal Gent-Terneuzen leiden tot miljoenen euro's aan schade bij bedrijven. Dat heeft topman Cas König van North Sea Port, het bedrijf achter de havens van Terneuzen, Vlissingen en Gent, gezegd in een interview met persbureau Belga.
1 uur geledenVEVEY (ANP) - Nestlé zal alle noodzakelijke stappen zetten om in Rusland zijn rechten te beschermen, meldt het voedingsmiddelenconcern. De Zwitserse multinational reageert op het decreet waarmee president Poetin bedrijfsonderdelen in het land tijdelijk onder beheer van een Russische entiteit zet.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau sinds 1995. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen zullen volgen om de stijgende consumentenprijzen in het land aan te pakken, die worden aangewakkerd door hogere energieprijzen en een zwakke Japanse yen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het effect op de economie van een Nationale Investeringsinstelling (NII) is waarschijnlijk beperkt. Dat stellen deskundigen van het Centraal Planbureau (CPB), slechts enkele dagen nadat het kabinet plannen naar buiten bracht voor de oprichting van zo'n instelling.
4 uur geleden