Voorzitter EU-parlement 'optimistisch' over migratieakkoord EU
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet er de komende maanden toch in kunnen slagen om het eindelijk eens te worden over het migratiebeleid, meent de voorzitter van het Europees Parlement. Roberta Metsola is "optimistisch", ook al dreigen de slepende onderhandelingen opnieuw vast te lopen.
Het toelaten, opvangen en terugsturen van migranten verdeelt de EU-landen al jaren. Maar aan het begin van de zomer leek warempel een doorbraak aanstaande. Er gloorde een compromis tussen 'landen van aankomst' als Italië en Griekenland en 'landen van bestemming' westelijker en noordelijker in Europa. Tot de lidstaten toch weer ruzie kregen over de verdeling van de lasten in crisissituaties, en het Europees Parlement uit ergernis daarover weigerde verder te gaan met nieuwe regels voor screening en registratie aan de buitengrens.
Metsola, die voor ze voorzitter werd migratiespecialist was in het Europees Parlement, blijft toch optimistisch en vol vertrouwen. "Ik zou niet kunnen uitleggen dat het ons na een ambtstermijn van vijf jaar niet is gelukt om een oplossing te vinden", zegt ze in gesprek met het ANP en andere persbureaus die samenwerken in de European Newsroom. "Met een van de beste wetsvoorstellen die we ooit hebben gezien."
De tijd dringt wel, want de Europese verkiezingen van juni komen in zicht en EU-politici schieten in campagnestand. Metsola's politieke geestverwant Ursula von der Leyen streeft naar een tweede termijn, weten veel EU-bronnen zeker. Ze wil als Europees campagneboegbeeld van de christendemocraten echter niet op een kandidatenlijst voor het Europees Parlement, melden Duitse media eerder. Dat ligt gevoelig in het parlement, omdat het probeert greep te krijgen op de kandidaten voor de topfuncties in de EU.
Maar Metsola vindt het niet nodig dat Von der Leyen op een lijst belandt. "Idealiter is dat natuurlijk het geval", beaamt ze. Maar we praten over de huidige commissievoorzitter die door zou willen. Dat is ook "een positie die in aanmerking wordt genomen", aldus Metsola.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Justitie heeft in Frankrijk een onderzoek ingesteld nadat bij een protest in Parijs een molotovcocktail werd gegooid naar agenten. Het Openbaar Ministerie (OM) spreekt over een "poging tot moord op personen met openbaar gezag". Er is nog geen arrestatie voor verricht. In totaal werden door heel Frankrijk 779 mensen opgepakt voor de rellen van zaterdag.
10 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen op Gaza zijn zondag acht mensen gedood, melden noodhulpdiensten en plaatselijke ziekenhuizen. Onder de slachtoffers is een kind.
27 minuten geledenLONDEN (ANP) - Bij een protest van Palestine Action zijn in Londen zaterdag 325 arrestaties verricht, meldt de Britse politie. Zaterdagavond werden nog 139 arrestaties gemeld. De pro-Palestijnse organisatie is verboden in het Verenigd Koninkrijk en wordt aangemerkt als terroristisch.
57 minuten geledenKYIV (ANP) - De energie-infrastructuur van vier Oekraïense regio's is in de nacht van zaterdag op zondag aangevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem waren de aanvallen gericht op het verstoren van de levering van elektriciteit aan woningen. "Honderdduizenden gezinnen zitten momenteel nog zonder stroom", aldus Zelensky.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse politie is nog steeds aanwezig in Frankfurt, waar zaterdagavond laat rellen uitbraken. De situatie in het centrum kalmeerde volgens Bild pas rond 03.00 uur. Een woordvoerder van de politie meldt dat de schade aanzienlijk is, maar nog niet in kaart kan worden gebracht.
3 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - De Boliviaanse president Rodrigo Paz heeft zaterdag de noodtoestand afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de droogtes en overstromingen als gevolg van "el Súper Niño". De maatregel maakt het mogelijk om meer economische middelen en hulpdiensten in te zetten in de kritieke gebieden.
8 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat de Verenigde Staten nog één of twee doelen in Iran moeten "aanpakken", met name de berg Kolang, waarvan wordt vermoed dat daar een nucleair complex is gevestigd. Dat zei hij in gesprek met journalisten in zijn resort Mar-a-Lago.
8 uur geleden