
Voorzitter EU-parlement 'optimistisch' over migratieakkoord EU
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet er de komende maanden toch in kunnen slagen om het eindelijk eens te worden over het migratiebeleid, meent de voorzitter van het Europees Parlement. Roberta Metsola is "optimistisch", ook al dreigen de slepende onderhandelingen opnieuw vast te lopen.
Het toelaten, opvangen en terugsturen van migranten verdeelt de EU-landen al jaren. Maar aan het begin van de zomer leek warempel een doorbraak aanstaande. Er gloorde een compromis tussen 'landen van aankomst' als Italië en Griekenland en 'landen van bestemming' westelijker en noordelijker in Europa. Tot de lidstaten toch weer ruzie kregen over de verdeling van de lasten in crisissituaties, en het Europees Parlement uit ergernis daarover weigerde verder te gaan met nieuwe regels voor screening en registratie aan de buitengrens.
Metsola, die voor ze voorzitter werd migratiespecialist was in het Europees Parlement, blijft toch optimistisch en vol vertrouwen. "Ik zou niet kunnen uitleggen dat het ons na een ambtstermijn van vijf jaar niet is gelukt om een oplossing te vinden", zegt ze in gesprek met het ANP en andere persbureaus die samenwerken in de European Newsroom. "Met een van de beste wetsvoorstellen die we ooit hebben gezien."
De tijd dringt wel, want de Europese verkiezingen van juni komen in zicht en EU-politici schieten in campagnestand. Metsola's politieke geestverwant Ursula von der Leyen streeft naar een tweede termijn, weten veel EU-bronnen zeker. Ze wil als Europees campagneboegbeeld van de christendemocraten echter niet op een kandidatenlijst voor het Europees Parlement, melden Duitse media eerder. Dat ligt gevoelig in het parlement, omdat het probeert greep te krijgen op de kandidaten voor de topfuncties in de EU.
Maar Metsola vindt het niet nodig dat Von der Leyen op een lijst belandt. "Idealiter is dat natuurlijk het geval", beaamt ze. Maar we praten over de huidige commissievoorzitter die door zou willen. Dat is ook "een positie die in aanmerking wordt genomen", aldus Metsola.
Meer uit Buitenland
FLORENCE (ANP/DPA) - In meerdere Italiaanse steden is de stroom uitgevallen door de extreme hitte. In het centrum van de toeristenstad Florence zaten tal van winkels tijdelijk zonder stroom, meldde het Italiaanse persbureau Ansa. Geldautomaten en roltrappen werkten niet.
1 uur geledenMOSKOU/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben voor het eerst in jaren weer met elkaar gebeld. De laatste keer dat ze met elkaar spraken was in september 2022, ruim een halfjaar nadat Rusland aan een grootschalig offensief in Oekraïne was begonnen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de voormalige onderminister van Defensie Timoer Ivanov veroordeeld tot dertien jaar opsluiting in een strafkolonie vanwege corruptie. Het is de zwaarste straf die tot dusver is opgelegd in een serie fraudezaken tegen hoge defensieambtenaren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse meerderheid in de Senaat van het Amerikaanse parlement heeft na een marathonzitting ingestemd met de belangrijkste uitgavenwet van de Republikeinse president Donald Trump. De Democraten uitten felle kritiek op de bezuinigingen op sociale welzijnsprogramma's en omdat de staatsschuld gigantisch stijgt.
3 uur geledenWERCHTER (ANP) - Het Belgische festival Rock Werchter neemt maatregelen in verband met de verwachte hitte op woensdag. Het muziekfestival begint donderdag, maar de camping gaat al op woensdag open. Ook in België worden temperaturen ruim boven de 30 graden verwacht en daarom verloopt de check-in anders dan voorgaande jaren, laat het festival weten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zinspeelt op de deportatie van Tesla-baas Elon Musk, die in Zuid-Afrika is geboren. Het is de jongste escalatie in het conflict tussen de voormalige bondgenoten.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Bijna 20.000 migranten zijn de afgelopen zes maanden in kleine bootjes het Kanaal overgestoken naar het Verenigd Koninkrijk. Dat is een record voor de eerste helft van een jaar.
5 uur geleden