Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorzitter EU-leiders verzekert Oekraïne geld voor 2026 en 2027

Voorzitter EU-leiders verzekert Oekraïne geld voor 2026 en 2027

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de EU-leiders António Costa heeft Oekraïne toegezegd het land te voorzien in zijn financiële behoeften voor 2026 en 2027. "Daarover nemen we vandaag een politieke beslissing", zei Costa voor het begin van de EU-top, terwijl de Oekraïense president Volodymyr Zelensky naast hem stond. Het is echter nog onduidelijk waar dat geld vandaan moet komen.

Op tafel ligt het plan van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een renteloze lening van 141 miljard euro aan Oekraïne. Dat geld staat bij de in België gevestigde financiële instelling Euroclear. België is daar fel op tegen en eist harde garanties. Diverse EU-bronnen hebben de afgelopen dagen gezegd dat er geen plan B is. De lidstaten kunnen vanuit hun eigen begroting geen extra geld aan Oekraïne geven, dat het geld wel hard nodig heeft.

Oekraïne moet volgens Costa de financiële capaciteit hebben "om hun strijd voor een rechtvaardige en duurzame vrede voort te zetten".

Risico's

Het politieke besluit dat later donderdag wordt genomen, houdt in dat de Europese Commissie wordt gevraagd met een concreet voorstel te komen dat "in overeenstemming is met het EU-recht en het internationaal recht", staat in het conceptbesluit. In dat voorstel moet ook worden vastgelegd dat de risico's evenredig door alle EU-lidstaten worden gedragen, iets wat Nederland heel belangrijk vindt.

Rusland waarschuwt voor de gevolgen van confiscatie van zijn bevroren tegoeden in België. Dat zal leiden tot een "pijnlijke reactie" van Rusland, aldus woordvoerster Maria Zakharova van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag, meldt Reuters. Rusland spreekt over 'diefstal'.

Volgens de Commissie worden de tegoeden niet geconfisqueerd.

Meer uit Buitenland

Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

21 minuten geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

29 minuten geleden
Lichamen gevonden bij doorzoeking uitgebrande veerboot Filipijnen

MANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.

56 minuten geleden
Opmars Houthi's in Jemen, bereiken zeestraat Bab al-Mandeb

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.

2 uur geleden
Wereldleiders staan stil bij de aanslagen van 11 september 2001

NEW YORK (ANP) - Wereldleiders hebben de aanslagen van 11 september 2001 herdacht op sociale media. Vrijdag is het 25 jaar geleden dat in New York en Washington terroristen met vliegtuigen in het World Trade Center en het Pentagon vlogen. Daarbij vonden circa 3000 mensen de dood.

2 uur geleden
België moet overvolle gevangenissen aanpakken, boete dreigt

GENT (ANP/BELGA) - De Belgische staat moet nu echt iets doen aan de structureel overvolle gevangenissen, specifiek in Gent. Dat heeft de rechtbank in Gent beslist. Als dat niet binnen een half jaar gebeurt, wordt een dwangsom opgelegd van 500 euro per dag per gedetineerde, met een maximum van 45 miljoen euro.

3 uur geleden
China boos over bezoek Taiwanese vicepresident aan Italië

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft protest aangetekend bij Italië en de Europese Unie vanwege het bezoek van de Taiwanese vicepresident Hsiao Bi-khim aan Italië. Het betreft een zeldzaam bezoek van een topfunctionaris uit Taiwan aan Europa.

3 uur geleden