Voorzitter Catalaans parlement denkt dat Spanje hem afluisterde
BARCELONA (ANP/RTR) - De voorzitter van het regionale parlement van Catalonië denkt dat zijn telefoon is afgeluisterd door de Spaanse staat. Dat heeft een woordvoerder van Roger Torrent dinsdag verklaard.
Torrent werd, samen met twee andere politici die voor afscheiding van Spanje zijn, gewaarschuwd door onderzoekers bij de berichtenservice WhatsApp. Die meldden dat er was ingebroken in hun telefoons met de spyware Pegasus gemaakt door het Israëlische bedrijf NSO Group.
"Alles wijst er op dat de Spaanse staat hier achter zit", aldus de woordvoerder van Torrent. "Het is duidelijk dat de heer Torrent niet betrokken was bij criminele activiteiten, zoals terrorisme of drugsmokkel, die een order van justitie zouden rechtvaardigen om in zijn telefoon in te breken".
Medeplichtig
Torrent verklaarde dinsdag dat de Spaanse staat medeplichtig is aan een criminele daad als deze wist van het afluisteren. Het vermoedelijke afluisteren maakt volgens hem duidelijk dat spionage van politieke tegenstanders in Spanje bestaat.
Het kantoor van de Spaanse premier Pedro Sánchez liet dinsdag weten dat de regering "niet op de hoogte is" van dergelijke spionage.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/BELGA) - De onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta heeft aangekondigd te stoppen. De sluiting vindt onder Russische druk plaats, aldus hoofdredacteur Sergej Sokolov.
1 uur geledenOLESJKY (ANP/RTR) - Het humanitaire bestand in de Oekraïense stad Olesjky houdt nog steeds stand, aldus de Russische mensenrechtencommissaris. Ze meldt verder dat twee personen zijn omgekomen bij een ontmijningsoperatie.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un wil dat zijn land een "absolute superioriteit" in dronetechnologie verwerft. Dat zei hij bij een tentoonstelling en wapendemonstratie, meldt staatspersbureau KCNA vrijdag. Geavanceerde kunstmatige intelligentie (AI) in onbemande wapensystemen moet volgens Kim de hoogste prioriteit krijgen.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.
9 uur geledenMADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.
11 uur geleden