Voorzichtige winsten op beurzen na koersval
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen lieten donderdag kleine winsten zien. Beleggers bleven voorzichtig na de koersval een dag eerder, die volgde op de nieuwe lockdowns in Duitsland en Frankrijk. Daarnaast werd uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), dat later op de dag bekend wordt gemaakt. Ook kwamen veel grote Europese bedrijven met kwartaalcijfers. Op het Damrak vielen de handelsberichten van Shell en ASMI in goede aarde.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur vrijwel vlak op 533,86 punten. De MidKap klom 0,4 procent tot 774,17 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,3 procent.
Zwaargewicht Shell won 2 procent in de AEX. Het olie- en gasconcern boekte afgelopen kwartaal weer winst, na een megaverlies in de voorgaande periode. Shell verhoogde ook zijn dividend en kondigde aan in februari met een strategische update te komen.
Adyen
ASMI deed het nog beter en was koploper bij de hoofdfondsen, met een plus van 4,4 procent. De chiptoeleverancier kende naar eigen zeggen een sterk derde kwartaal en profiteerde van de toegenomen vraag naar chips door het vele thuiswerken. Adyen (min 1,5 procent) behoorde tot de staartgroep. Het betalingsbedrijf zag afgelopen kwartaal de markt verder herstellen, maar de verwerkte betalingen op reisgebied bleven achter.
In de MidKap stond Arcadis (plus 5,4 procent) bovenaan. Het advies- en ingenieursbureau wist dankzij besparingen de marges te verbeteren en bracht de schuld verder terug. Pharming verloor 2 procent. Het biotechnologiebedrijf liet in een handelsupdate weten een tweede notering aan de Amerikaanse beurs Nasdaq na te streven.
AB InBev
In Helsinki kelderde Nokia 16 procent na teleurstellende resultaten en vooruitzichten van de Finse maker van netwerkapparatuur. AB InBev won 3 procent in Brussel. De grootste brouwer ter wereld wist de voorbije crisismaanden meer bier te verkopen.
Volkswagen klom dik 2 procent in Frankfurt. De Duitse automaker boekte in het derde kwartaal weer winst, na het verlies een kwartaal eerder, dankzij de aantrekkende markt in China. In Zürich zakte Credit Suisse 5,7 procent na tegenvallende resultaten van de Zwitserse bank. Het Britse telecomconcern BT, dat ook met cijfers kwam, klom 5,8 procent in Londen.
De euro was 1,1727 dollar waard, tegenover 1,1758 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen opnieuw onderuit. Een vat Amerikaanse olie kostte 4,2 procent minder op 35,83 dollar. Brentolie werd 3,9 procent goedkoper op 37,58 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.
9 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.
10 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
13 uur geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.
14 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.
15 uur geleden