Voorzichtige groei industrie China, export blijft nog zwak
HONGKONG (ANP) - De bedrijvigheid in de industrie in China toonde in mei voorzichtige groei na de krimp van een maand eerder. Dat melden marktonderzoekers Markit en Caixin op basis van hun inkoopmanagersindex. De omvangrijke Chinese industrie ziet in eigen land de vraag aantrekken nu de coronacrisis daar over het hoogtepunt heen is, maar de buitenlandse vraag staat nog onder druk vanwege de virusuitbraak in belangrijke exportmarkten.
De graadmeter ging vorige maand licht omhoog naar een stand van 50,7 van 49,4 in april. Een stand van 50 of meer wijst op groei, daaronder op krimp. De officiële inkoopmanagersindex van de Chinese overheid die zondag naar buiten kwam noteerde een stand van 50,6, wat iets lager is dan een maand eerder. De cijfers van de overheid richten zich meer op de grote Chinese staatsbedrijven, terwijl Caixin en Markit zich meer richten op private kleinere ondernemingen.
In Japan gaat het nog steeds slecht met de industrie. De inkoopmanagersindex van Jibun Bank voor de Japanse industrie stond in mei op 38,4 tegen 41,9 in april. Dat is de laagste stand sinds 2009. Ook voor de industrie van Zuid-Korea was er nog krimp te zien, met een niveau van 41,3. Dat gold ook voor andere landen in Azië, zoals Taiwan en Vietnam.
Economen denken dat de komende tijd de export van China weer geleidelijk kan gaan aantrekken nu in steeds meer landen de quarantainemaatregelen tegen het coronavirus langzaam worden versoepeld. Dit herstel zal waarschijnlijk wel langere tijd gaan duren vanwege de zware klappen die de coronacrisis heeft veroorzaakt in grote economieën zoals bijvoorbeeld de Europese Unie en de Verenigde Staten.
Meer uit Financieel
HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
12 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is zaterdag iets duurder geworden aan de pomp, na de flinke prijsstijging van ruim 10 eurocent op vrijdag. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,799 euro bedraagt, tegen 2,793 euro vrijdag.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.
16 uur geledenROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
1 dag geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
1 dag geleden