
Voorwaardelijke celstraf voor oud-topman Audi in dieselschandaal
MÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De voormalige topman van Audi, Rupert Stadler, heeft een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar en negen maanden gekregen voor zijn rol in het grootschalig gesjoemel met dieselauto's van het Duitse merk. De regionale rechtbank van München heeft hem dinsdag schuldig bevonden aan fraude.
Het vonnis was in overeenstemming met een overeenkomst die vorige maand al was beklonken. Stadler bekende toen dat hij de verkoop van voertuigen die mogelijk waren uitgerust met manipulerende software niet snel genoeg had beëindigd, zelfs nadat de zwendel met emissies in 2015 openbaar werd.
Stadler, die in 2018 werd gearresteerd, had jarenlang volgehouden onschuldig te zijn en beweerde zelf te zijn misleid door ingenieurs binnen het bedrijf over het gebruik van sjoemelsoftware. Met die software werden de metingen van de stikstofuitstoot van diesels misleid. Daarmee leken de diesels minder schadelijke stoffen uit te stoten dan ze werkelijk deden.
Schuldbekentenis
In mei had Stadler al schuld bekend voor zijn rol in het dieselschandaal. De rechtbank had Stadler in maart een voorwaardelijke celstraf in het vooruitzicht gesteld als hij een schuldbekentenis zou afleggen en een boete van 1,1 miljoen euro zou betalen.
Ook de twee medeverdachten, voormalig chef motorontwikkeling en later Porsche-bestuurslid Wolfgang Hatz en een ingenieur van Audi, kregen voorwaardelijke straffen wegens fraude. Hatz kreeg een voorwaardelijke celstraf van twee jaar en een boete van 400.000 euro. De ingenieur kreeg een voorwaardelijke celstraf van 21 maanden en een boete van 50.000 euro.
30 miljoen
Het zijn de eerste strafrechtelijke uitspraken in Duitsland in het dieselschandaal dat in 2015 aan het licht kwam bij Volkswagen, het moederbedrijf van Audi. Later werd duidelijk dat ook bij andere autoconcerns sjoemelsoftware is gebruikt. Voormalig topman van Volkswagen Martin Winterkorn zou ook terecht moeten staan vanwege het schandaal, maar zijn zaak is voor onbepaalde tijd uitgesteld vanwege zijn slechte gezondheid.
Het schandaal heeft VW al zo'n 30 miljard euro gekost aan boetes, juridische kosten en schadevergoedingen aan autobezitters, voornamelijk in de Verenigde Staten. In Nederland hebben meerdere stichtingen ook zaken lopen tegen autofabrikanten. Car Claim, dat ook samenwerkt met de Consumentenbond, wist vorig jaar al een Nederlandse rechter te overtuigen dat kopers van sjoemeldiesels van VW recht hebben op compensatie. Maar de fabrikant tekende beroep aan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - London Tunnels wil na een jaar alweer van het Damrak verdwijnen. Het Britse bedrijf maakte in juni vorig jaar zijn debuut op de Amsterdamse beurs om geld op te halen om in Londen een ondergronds tunnelcomplex uit de Tweede Wereldoorlog open te stellen voor toeristen. Nu denkt de onderneming dat Beursplein 5 toch niet de meest effectieve of kostenefficiënte weg is om de benodigde financiering veilig te stellen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De manier waarop Houthi-rebellen het vrachtschip Magic Seas tot zinken hebben gebracht in de Rode Zee is enorm schrikken, zegt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR). "Ik schrik daarvan, het ziet er zo professioneel uit", vindt KVNR-directeur Annet Koster over verspreide beelden van de aanval op de Magic Seas.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is Stichting Massaschade & Consument niet gelukt om met een rechtszaak tegen ABN AMRO compensatie af te dwingen voor een groep zakelijke klanten die jarenlang te veel rente zou hebben betaald. De organisatie stelde dat veel mkb'ers met een doorlopend krediet met variabel rentetarief zijn gedupeerd doordat de bank hun rente na 2008 niet liet meedalen met de marktrente. De rechtbank in Amsterdam oordeelt dat de ondernemers namens wie de claim is ingediend te veel van elkaar verschillen voor zo'n collectieve zaak en verklaart Stichting Massaschade & Consument niet-ontvankelijk.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw importheffingen aangekondigd voor een reeks landen. Het gaat om landen die de afgelopen maanden geen handelsdeals met de Verenigde Staten wisten te sluiten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair economieminister Vincent Karremans omarmt grotendeels het woensdag verschenen OESO-rapport over de Nederlandse economie. Vooral het advies om een zuinig begrotingsbeleid te blijven voeren, spreekt de VVD-bewindsman aan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met winsten gesloten, ondanks de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om tarieven in te voeren op koper en medicijnen. Beleggers leken hun zorgen over de handelsoorlog daarmee enigszins terzijde te schuiven, nu ook duidelijk is dat Washington andere landen nog tot 1 augustus geeft om hoge importheffingen via handelsdeals te voorkomen.
3 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Budgetkledingwinkelketen Zeeman heeft vorig jaar minder kleding en andere artikelen verkocht, mede door logistieke problemen. Daardoor lukte het ook niet om winst in de boeken te schrijven, heeft de onderneming naar buiten gebracht in zijn maatschappelijk jaarverslag.
3 uur geleden