
'Vooruitzichten bij uitgezaaide kanker amper verbeterd'
UTRECHT (ANP) - In de behandeling van kanker is het afgelopen decennium weinig vooruitgang geboekt als de kanker is uitgezaaid. Het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) meldt in een nieuw rapport dat de helft van de mensen bij wie de kanker bij de diagnose al is uitgezaaid, slechts zes maanden of korter leeft. Dat is één maand langer dan tien jaar geleden.
Jaarlijks krijgen 38.000 mensen in Nederland te horen dat ze uitgezaaide kanker hebben. Bij een op de vijf kankerpatiënten is de kanker al uitgezaaid bij de diagnose. Dat zijn 21.000 patiënten per jaar. Van hen leeft de helft nog maximaal een half jaar.
De vooruitzichten verschillen wel per type kanker. De meesten hebben longkanker. Voor hen zijn de overlevingskansen amper vergroot in de afgelopen tien jaar. Bij uitgezaaide slokdarmkanker en blaaskanker is de overleving helemaal niet verbeterd, aldus het IKNL in het rapport Uitgezaaide kanker in beeld. Voor mensen met uitgezaaide prostaatkanker, borstkanker of melanoom is er wel meer perspectief. Zo kunnen patiënten bij prostaat- of borstkanker soms nog vele jaren een goede kwaliteit van leven ervaren.
Omdat het vooraf niet zeker is of een behandeling zal aanslaan, is het volgens het IKNL van belang dat de wensen rondom de zorg worden besproken. "Door te vragen wat de patiënt belangrijk vindt kan de zorgverlener samen met de patiënt bepalen hoelang hij/zij doorbehandeld wil worden en tegen welke prijs. Voor patiënten met uitgezaaide kanker kan leven en dood dicht bij elkaar liggen", aldus het IKNL. "Als artsen en verpleegkundigen samen met de patiënt vooruit denken, lukt het vaker om de patiënt in de laatste levensfase thuis te verzorgen en om te zorgen dat de patiënt minder klachten zoals benauwdheid en pijn ervaart."
Meer uit Binnenland
VAL BUËCH-MÉOUGE (ANP/AFP) - Een ongeluk met een deltavlieger in de Franse Alpen heeft een Nederlander van 65 jaar het leven gekost. De man deed met zijn deltavlieger mee aan een wedstrijd waarbij de deelnemers afdaalden van de berg Chabre.
6 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft tientallen tips binnengekregen over het zedenmisdrijf in het bos bij Zeist, bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van RTV Utrecht. Daar werd vrijdag een vrouw slachtoffer van ernstig seksueel geweld. Alle tips worden onderzocht, aldus de woordvoerster.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het landelijk dekenberaad hebben zich "enkele strafrechtadvocaten" gemeld die de verdediging van topcrimineel Ridouan Taghi op zich willen nemen. Dat bevestigt een woordvoerder van de toezichthouder na berichtgeving in Het Financieele Dagblad.
9 uur geledenMAARN (ANP) - In Maarn (Utrecht) hebben enkele tientallen mensen gedemonstreerd voor het welzijn van wolf GW3237m, ook wel wolf Bram genoemd. Vorige maand bepaalde een rechter dat deze wolf mag worden afgeschoten, nadat hij in mei tot twee keer toe een wandelaarster in haar been had gebeten.
12 uur geledenDROUWENERMOND (ANP) - StukTV heeft excuses aangeboden voor het ongeluk zaterdagavond op festival Boerenrock. Een bezoeker raakte lichtgewond toen een confettikanon ontplofte tijdens het optreden van de mannen van StukTV.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met een ceremoniële handeling is de poppenkast op de Dam, met Jan Klaassen en Katrijn, zondag officieel bestempeld tot Nederlands Cultureel Erfgoed. De Amsterdamse erfgoedwethouder Alexander Scholtes overhandigde de bijbehorende oorkonde aan drie generaties poppenkastspelers van de Dam: de vroegere speler Wim Kerkhove, de huidige speler Egon Adel en de toekomstige speler Jimi de Jongh.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland levert op verzoek van Spanje twee helikopters om te helpen bij de bestrijding van de natuurbranden. De inzet met zestig Nederlandse militairen begint naar verwachting dinsdag en duurt volgens planning tot 1 september.
15 uur geleden