Vooruitstrevende Amerikaanse beeldhouwer Richard Serra overleden
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beeldhouwer Richard Serra, beroemd om zijn vooruitstrevende en vooral ook heel grote constructies, is dinsdag op 85-jarige leeftijd overleden in zijn huis in Long Island, ten oosten van New York. Dat melden diverse media, waaronder The New York Times (NYT).
Serra had schilder willen worden, maar werd in plaats daarvan een van de grootste beeldhouwers van zijn tijd. Hij maakte vanaf de jaren zestig furore met de "monumentale omgevingen" die hij uitvond, vol "immense kantelende gangen, ellipsen en spiralen van staal" die zijn werken een "abstracte grandeur en fysieke intimiteit gaven", aldus de NYT.
Serra's beroemdste werken combineerden de schaal van oude tempels met de ondoorgrondelijkheid van monumenten als Stonehenge. Zijn werk stond echter los van religie, zei hij meermaals. Het ging Serra erom ruimtes te vervormen, bijvoorbeeld door het gebruik van scheve, gebogen of cirkelende muren. Zelf zei hij over zijn werk dat het "veel lopen en kijken" vereiste.
Bruggen en kranen
Zijn vaak gigantische beeldhouwwerken werden samengesteld uit enorme platen koudgewalst staal, gemaakt in fabrieken die normaliter scheepsrompen maakten. Ze waren soms zo zwaar dat ze met bruggen en kranen op de door Serra gewenste plek moesten worden geplaatst.
Ook in Nederland staan meerdere werken van Serra. In Museum Voorlinden kunnen bezoekers door zijn stalen constructie Open Ended (2007-2008) lopen en in Zeewolde heeft hij in 1996 twee betonnen wanden van 200 meter geplaatst. Het kunstwerk heet Sea Level en herinnert aan hoe hoog de zeespiegel van de Zuiderzee stond voordat die werd drooggelegd voor de aanleg van Flevoland.
Enkele jaren geleden kreeg Serra van zijn artsen te horen dat hij kanker aan het traankanaal in zijn linkeroog had. De remedie was eenvoudig, werd hem verteld: het oog moest worden verwijderd. Dat weigerde hij, want het zou zijn gezichtsvermogen en dus zijn werk als kunstenaar in gevaar brengen. Uiteindelijk bezweek hij aan de gevolgen van een longontsteking.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
4 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
7 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
8 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
8 uur geleden