Vooruitstrevende Amerikaanse beeldhouwer Richard Serra overleden
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beeldhouwer Richard Serra, beroemd om zijn vooruitstrevende en vooral ook heel grote constructies, is dinsdag op 85-jarige leeftijd overleden in zijn huis in Long Island, ten oosten van New York. Dat melden diverse media, waaronder The New York Times (NYT).
Serra had schilder willen worden, maar werd in plaats daarvan een van de grootste beeldhouwers van zijn tijd. Hij maakte vanaf de jaren zestig furore met de "monumentale omgevingen" die hij uitvond, vol "immense kantelende gangen, ellipsen en spiralen van staal" die zijn werken een "abstracte grandeur en fysieke intimiteit gaven", aldus de NYT.
Serra's beroemdste werken combineerden de schaal van oude tempels met de ondoorgrondelijkheid van monumenten als Stonehenge. Zijn werk stond echter los van religie, zei hij meermaals. Het ging Serra erom ruimtes te vervormen, bijvoorbeeld door het gebruik van scheve, gebogen of cirkelende muren. Zelf zei hij over zijn werk dat het "veel lopen en kijken" vereiste.
Bruggen en kranen
Zijn vaak gigantische beeldhouwwerken werden samengesteld uit enorme platen koudgewalst staal, gemaakt in fabrieken die normaliter scheepsrompen maakten. Ze waren soms zo zwaar dat ze met bruggen en kranen op de door Serra gewenste plek moesten worden geplaatst.
Ook in Nederland staan meerdere werken van Serra. In Museum Voorlinden kunnen bezoekers door zijn stalen constructie Open Ended (2007-2008) lopen en in Zeewolde heeft hij in 1996 twee betonnen wanden van 200 meter geplaatst. Het kunstwerk heet Sea Level en herinnert aan hoe hoog de zeespiegel van de Zuiderzee stond voordat die werd drooggelegd voor de aanleg van Flevoland.
Enkele jaren geleden kreeg Serra van zijn artsen te horen dat hij kanker aan het traankanaal in zijn linkeroog had. De remedie was eenvoudig, werd hem verteld: het oog moest worden verwijderd. Dat weigerde hij, want het zou zijn gezichtsvermogen en dus zijn werk als kunstenaar in gevaar brengen. Uiteindelijk bezweek hij aan de gevolgen van een longontsteking.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de Verenigde Staten met Iran hebben onderhandeld over de doorgang van twintig olietankers door de Straat van Hormuz. De blokkade van deze belangrijke vaarroute sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten heeft de olieprijzen flink doen stijgen.
13 minuten geledenMELBOURNE (ANP/AFP) - De voortvluchtige Dezi Freeman, de Australiër die naar verluidt verantwoordelijk is voor de dood van twee agenten in de Australische plaats Porepunkah, is na een zeven maanden durende klopjacht doodgeschoten door de politie. Dat gebeurde in het noordoosten van deelstaat Victoria, meldt de politie in een verklaring. Bij het incident raakte niemand anders gewond.
2 uur geledenADSHIT AL-QUSAYR (ANP/RTR) - Een vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is om het leven gekomen toen een projectiel ontplofte in de omgeving van Adshit al-Qusayr in het zuiden van Libanon, meldt de VN-vredesmacht in een verklaring.
4 uur geledenADSHIT AL-QUSAYR (ANP) - Bij een aanval op Zuid-Libanon zijn meerdere vredeshandhavers van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) gewond geraakt. Dat meldt de woordvoerder van UNIFIL aan het door de staat gerunde Nationale Nieuwsagentschap van Libanon.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan is bereid in de komende dagen gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran te organiseren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ishaq Dar, verklaard. De oorlog van Israël en de VS tegen Iran gaat zijn tweede maand in.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Een Russische olietanker arriveert naar verwachting maandag in Cuba, ondanks de door de Verenigde Staten opgelegde olieblokkade van het eiland. Dat blijkt uit gegevens van het maritieme monitorbedrijf Kpler.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen op Libanon hebben sinds 2 maart 1238 mensen het leven gekost, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Israël zegt de aanvallen uit te voeren om Hezbollah uit te schakelen.
8 uur geleden