Vooruitstrevende Amerikaanse beeldhouwer Richard Serra overleden
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beeldhouwer Richard Serra, beroemd om zijn vooruitstrevende en vooral ook heel grote constructies, is dinsdag op 85-jarige leeftijd overleden in zijn huis in Long Island, ten oosten van New York. Dat melden diverse media, waaronder The New York Times (NYT).
Serra had schilder willen worden, maar werd in plaats daarvan een van de grootste beeldhouwers van zijn tijd. Hij maakte vanaf de jaren zestig furore met de "monumentale omgevingen" die hij uitvond, vol "immense kantelende gangen, ellipsen en spiralen van staal" die zijn werken een "abstracte grandeur en fysieke intimiteit gaven", aldus de NYT.
Serra's beroemdste werken combineerden de schaal van oude tempels met de ondoorgrondelijkheid van monumenten als Stonehenge. Zijn werk stond echter los van religie, zei hij meermaals. Het ging Serra erom ruimtes te vervormen, bijvoorbeeld door het gebruik van scheve, gebogen of cirkelende muren. Zelf zei hij over zijn werk dat het "veel lopen en kijken" vereiste.
Bruggen en kranen
Zijn vaak gigantische beeldhouwwerken werden samengesteld uit enorme platen koudgewalst staal, gemaakt in fabrieken die normaliter scheepsrompen maakten. Ze waren soms zo zwaar dat ze met bruggen en kranen op de door Serra gewenste plek moesten worden geplaatst.
Ook in Nederland staan meerdere werken van Serra. In Museum Voorlinden kunnen bezoekers door zijn stalen constructie Open Ended (2007-2008) lopen en in Zeewolde heeft hij in 1996 twee betonnen wanden van 200 meter geplaatst. Het kunstwerk heet Sea Level en herinnert aan hoe hoog de zeespiegel van de Zuiderzee stond voordat die werd drooggelegd voor de aanleg van Flevoland.
Enkele jaren geleden kreeg Serra van zijn artsen te horen dat hij kanker aan het traankanaal in zijn linkeroog had. De remedie was eenvoudig, werd hem verteld: het oog moest worden verwijderd. Dat weigerde hij, want het zou zijn gezichtsvermogen en dus zijn werk als kunstenaar in gevaar brengen. Uiteindelijk bezweek hij aan de gevolgen van een longontsteking.
Meer uit Buitenland
PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
11 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het staakt-het-vuren geschonden door de zuidelijke Iraanse provincie Hormozgan aan te vallen. Dat zegt het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De VS vielen eerder deze week naar eigen zeggen mijnenleggers en raketlanceerinstallaties aan in het aan de Straat van Hormuz grenzende gebied.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische politici hebben afschuw, rouw en medeleven geuit om het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Daardoor kwamen tot nu toe vier mensen om het leven, onder wie twee tieners.
13 uur geleden