
Voortvluchtige verdachte in Wirecard-schandaal doorbreekt stilte
MÜNCHEN (ANP/AFP) - Jan Marsalek, de voortvluchtige oud-leidinggevende bij het failliete Wirecard, heeft voor het eerst sinds het omvallen van het Duitse betaalbedrijf van zich laten horen. Via zijn Duitse advocaat heeft de voormalige operationeel topman een schriftelijke verklaring afgegeven bij de rechtbank van München, bevestigt een rechtbankwoordvoerder na een eerder bericht van WirtschaftsWoche. Marsalek ontvluchtte Duitsland toen Wirecard omviel en staat sindsdien op de lijst van meest gezochte personen van Europol.
Het is niet precies bekend wat in de verklaring van de Oostenrijker staat. Zijn advocaat, Frank Eckstein, wil slechts kwijt dat hij over "verscheidene facetten en personen" heeft gesproken met zijn cliënt. Het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche meldt dat de 43-jarige Marsalek met name beschuldigingen uitte aan het adres van Oliver Bellenhaus, de voormalige directeur van een Wirecard-onderdeel in Dubai die nu kroongetuige is in een strafzaak over de boekhoudfraude.
Wirecard viel om nadat het bedrijf had toegegeven dat bijna 2 miljard euro op de balans van het bedrijf niet bestond. Oud-topman Markus Braun staat terecht op verdenking van fraude, marktmanipulatie en verduistering. Hij ontkent daar schuldig aan te zijn. Naast Braun en Bellenhaus vervolgen Duitse aanklagers ook de voormalige hoofdaccountant Stephan von Erffa.
Misdrijven
Marsalek wordt als voormalige rechterhand van Braun verdacht van ernstige fraude, verduistering en een reeks economische misdrijven. Vermoedelijk vluchtte hij in juni 2020 uit Duitsland, dezelfde maand waarin Wirecard faillissement aanvroeg. Een internationale groep onderzoeksjournalisten onthulde in 2022 dat hij in Moskou woonde onder een valse identiteit, waarbij hij hulp zou krijgen van Russische inlichtingendiensten.
Volgens WirtschaftsWoche volgt Marsalek de rechtszaak op afstand. Mogelijk geeft hij later nieuwe verklaringen af in de strafzaak, zo heeft hij volgens het blad laten weten.
Voor Duitsland was het omvallen van Wirecard een grote schok. Het bedrijf begon in 1999 met het verwerken van creditcardbetalingen voor voornamelijk porno- en goksites, maar groeide vervolgens uit tot een fintechbedrijf dat tot de waardevolste bedrijven op de beurs in Frankfurt werd gerekend. Sinds 2019 schreef zakenkrant Financial Times over boekhoudkundige onregelmatigheden bij de Duitse onderneming. Een jaar later vonden accountants ook bewijs voor het geknoei met de cijfers.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Gokaanbieder Unibet moet de transactiegegevens verstrekken van consumenten als die het bedrijf daarom vragen. Dat heeft de rechtbank Amsterdam vrijdag geoordeeld in een kort geding dat door een consument was aangespannen tegen Unibet.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Mark Nuvelstijn van cryptoplatform Bitvavo legt zijn functie als topman definitief neer. Dit doet hij omdat het bedrijf samen met een advocatenkantoor een onderzoek naar hem is begonnen. Donderdag legde hij zijn taken al tijdelijk neer, maar nu treedt hij definitief terug en geeft aan ook niet terug te willen keren in een bestuursrol bij Bitvavo.
9 minuten geledenEPE (ANP) - Wibra heeft een goed jaar achter de rug. De Nederlandse budgetwinkelketen zag de inkomsten vorig jaar naar recordhoogte stijgen en opende tientallen nieuwe winkels. Het concern speelt naar eigen zeggen in op de "groeiende vraag naar toegankelijke, betaalbare winkels".
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China neemt maatregelen tegen vermeende dumpingpraktijken van Europese brandy, voornamelijk cognac uit Frankrijk. Na maandenlang onderzoek hebben de Chinese autoriteiten besloten voor een periode van vijf jaar invoerheffingen tot 34,9 procent op te leggen. Deze gaan zaterdag in. Grote cognacproducenten als Rémy Cointreau, Pernod Ricard en Hennessy krijgen evenwel een vrijstelling.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het grote Amerikaanse levensmiddelenconcern Mondelēz, bekend van merken als Milka, Toblerone, Oreo, Côte d'Or en Cadbury, wil dat de invoering van de Europese ontbossingswet opnieuw met een jaar wordt uitgesteld. Het bedrijf steunt volgens Massimiliano Di Domenico, vicepresident bedrijfs- en overheidszaken van Mondelēz, de EU-ontbossingswet, maar dringt er bij beleidsmakers op aan rekening te houden met de "realiteit".
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Medewerkers van bijvoorbeeld KLM hoeven niet te vrezen voor hun baan door de overname van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS. Volgens topman Ben Smith van Air France-KLM streeft het luchtvaartconcern juist naar verdere groei met de toevoeging van SAS.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) is begonnen met een strafrechtelijk onderzoek naar "een groothandel in onder meer scheepsbenodigdheden in de omgeving van Rotterdam". Het bedrijf zou goederen en diensten hebben geleverd die in strijd zijn met Europese sancties tegen Rusland. De dienst zegt niet om welk bedrijf het precies gaat.
3 uur geleden