
Voortvluchtige verdachte genocide Rwanda is al in 2006 gestorven
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Protais Mpiranya, die al jaren gezocht wordt vanwege zijn vermeende rol in de Rwandese genocide van 1994, blijkt in 2006 te zijn gestorven in Zimbabwe. Dat meldt de openbaar aanklager van het Internationaal Restmechanisme voor Straftribunalen (IRMCT), een internationaal strafhof in Den Haag dat het werk van het Rwanda-tribunaal (ICTR) in de Tanzaniaanse stad Arusha afrondt.
Mpiranya zou een vooraanstaande leider zijn geweest van de Rwandese genocide van 1994 tegen de Tutsi-bevolking en werd in 2000 door het ICTR aangeklaagd. Hij werd beschuldigd van genocide, medeplichtigheid aan genocide, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Hij werd ook verantwoordelijk geacht voor de moorden op onder anderen de Rwandese premier Agathe Uwilingiyimana en tien Belgische VN-vredeshandhavers. Door zijn dood is de zaak tegen hem nu gesloten, aldus het IRMCT.
Het IRMCT vervolgt nog steeds andere vermeende hoofdrolspelers in de Rwandese genocide. Zo is het proces tegen Felicien Kabuga, aangeklaagd voor genocide en het aanmoedigen daarvan via een radiozender, nog altijd gaande. Met de bevestiging van de dood van Mpiranya zijn er slechts vijf voortvluchtige verdachten over die onder de jurisdictie van het IRMCT vallen.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de overstroming in de Amerikaanse staat Texas is opgelopen naar 27. Onder de doden zijn negen kinderen, maakte de politie bekend.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk herstelt de diplomatieke betrekkingen met Syrië. De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Lammy zei dat na een ontmoeting met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa in Damascus.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP/BELGA) - Turkije wil dat de Verenigde Staten ingrijpen bij de dodelijke incidenten rond de hulpverlening in de Gazastrook, onder meer bij de Amerikaanse particuliere organisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De Turkse president Erdogan zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft gevraagd een einde te maken aan de schietpartijen bij distributiecentra, meldt het Turkse staatspersagentschap Anadolu.
3 uur geledenGAZA (ANP/RTR/AFP) - Een omstreden, door Israël gesteunde Amerikaanse hulporganisatie voor Palestijnen in de Gazastrook meldt dat twee Amerikaanse hulpverleners gewond zijn geraakt bij een gerichte terroristische aanslag. Twee mensen zouden twee handgranaten hebben gegooid bij een verdeelpunt in het zuidelijke Khan Younis. De Amerikanen raakten gewond, maar zijn niet in levensgevaar, aldus de particuliere, eerder dit jaar opgerichte Gaza Humanitarian Foundation (GHF).
6 uur geledenMELBOURNE (ANP/RTR) - De Australische autoriteiten hebben zaterdag scherp gereageerd op een vermoedelijke brandstichting bij een synagoge in Melbourne vrijdagavond, terwijl zich op dat moment ongeveer twintig mensen in het gebouw bevonden. De politie vermoedt dat het gaat om een doelgerichte aanval met een antisemitisch motief.
6 uur geledenPALMA DE MALLORCA (ANP/DPA) - De brandmelding die leidde tot een evacuatie aan boord van een vliegtuig van Ryanair op Mallorca was volgens de luchtvaartmaatschappij loos alarm. De mensen die gewond raakten, zouden verwondingen hebben opgelopen tijdens de evacuatie, zegt het Ierse bedrijf.
8 uur geledenDHARAMSHALA (ANP/RTR) - De dalai lama hoopt naar eigen zeggen nog zeker veertig jaar te leven. Deze week zette de spiritueel leider van de Tibetaanse boeddhisten uiteen wat er gebeurt als hij overlijdt, in aanloop naar zijn 90ste verjaardag, zondag. Dat was niet omdat hij snel denkt te overlijden, verzekerde hij honderden toehoorders.
11 uur geleden