Voorstel voor sancties VS tegen Nord Stream 2 sneuvelt in Senaat
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Republikeins voorstel om sancties in te stellen tegen de gaspijpleiding Nord Stream 2 heeft het niet gehaald in de Amerikaanse Senaat. Om verder te kunnen met het wetsvoorstel waren zestig voorstemmen nodig, maar het aantal senatoren dat zich achter het plan van de conservatieve Ted Cruz schaarde bleef steken op 55.
De leiding Nord Stream 2, die van Rusland naar Duitsland gaat, is al lange tijd omstreden. De Amerikanen vrezen dat Rusland zijn greep op Europa versterkt met het infrastructuurproject. De VS zijn ook bezorgd om de gevolgen voor Oekraïne. Dat land verdient nu nog aan de doorvoer van gas via andere Russische pijpleidingen die over Oekraïens grondgebied lopen, maar doordat Nord Stream 2 door de Oostzee gaat loopt het buurland deze inkomsten mis.
Cruz en enkele andere Republikeinen wilden daarom personen en bedrijven die betrokken zijn bij de exploitatie van Nord Stream 2 bestoken met strafmaatregelen, zoals het weigeren van inreisvisa of het bevriezen van hun bezittingen. De regering van president Joe Biden sprak zich al uit tegen dit voorstel voor sancties. Het zou de diplomatieke banden met Duitsland en andere NAVO-bondgenoten te zeer onder druk zetten. Dat komt erg slecht uit nu Rusland bezig is met het verzamelen van troepen bij de grens met Oekraïne.
Filibuster-regel
Toch stemden vijf Democratische partijgenoten van Biden voor het voorstel van Cruz, waarmee feitelijk een meerderheid was behaald. Dat er meer voorstemmen nodig zijn komt door de zogenaamde filibuster-regel. Die geeft senatoren de mogelijkheid een oneindig lange speech te houden om een wetsvoorstel op te houden tot een meerderheid van zestig senatoren een stemming afdwingt.
Het Witte Huis steunt wel een Democratisch voorstel voor eventuele sancties tegen Nord Stream 2, die pas van kracht worden als de spanningen tussen Rusland en Oekraïne escaleren. Het is nog niet bekend wanneer de Senaat over dat voorstel stemt.
Meer uit Financieel
NYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.
3 uur geleden