Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorstel: meer belasting op vermogen, minder op arbeid

Voorstel: meer belasting op vermogen, minder op arbeid

DEN HAAG (ANP) - De hoge belastingdruk op arbeid kan economische groei flink in de weg zitten. Daarom zou een volgend kabinet moeten overwegen de lasten op arbeid te verlichten en de belasting op vermogen, zoals spaargeld en een koophuis, te verhogen. Dat stelt het ministerie van Financiën, dat samen met andere departementen problemen in het belastingstelsel onderzocht.

De ambtenaren zien zeven grote problemen met het huidige stelsel. Naar aanleiding van elf onderzoeken is het ministerie gekomen met 169 'bouwstenen' voor het nieuwe stelsel. Dat zijn vooral wijzigingen aan bestaande regelingen, zodat eventuele plannen vanuit de politiek uitvoerbaar blijven voor de Belastingdienst.

De steeds hogere lastendruk op arbeid voor werkenden is een van de grootste problemen van het belastingstelsel. De opkomst van platformbedrijven als Airbnb vraagt daarnaast om een aanpassing van de wet, en er zou een groter prijskaartje moeten hangen aan het aanbrengen van schade aan het klimaat en de gezondheid. De politiek zou de belasting dus meer moeten inzetten om gedrag te veranderen. Over het algemeen moet het belastingstelsel overigens vooral eenvoudiger worden ingericht, blijkt uit de onderzoeken.

Uitgewerkt

Het stelsel raakt bovendien "uitgewerkt", stellen zij. Mensen met lage inkomens kunnen niet verder worden geholpen met belastingregelingen, onder meer omdat mensen pas vanaf een hoger bedrag inkomensbelasting hoeven te betalen. Daarnaast houdt het stelsel niet genoeg rekening met de vergrijsde samenleving. Het verschil in belastingdruk tussen zelfstandigen, werknemers en gepensioneerden moet kleiner worden. Tegenover stijgende zorgpremies moet een lastenverlaging op werk staan. Om de stijgende zorgkosten te blijven betalen, zou de belasting op vermogen omhoog moeten. Een hogere btw is een "toekomstbestendige belastingsoort" omdat zowel gepensioneerden als werkers dit betalen over de goederen en diensten die ze kopen.

Het onderzoek is overigens gedaan vóór het coronatijdperk. Die crisis zorgt voor een nieuwe situatie, waarin bijvoorbeeld op korte termijn andere maatregelen nodig zijn. Maar, zo stellen de onderzoekers, op lange termijn blijven de problemen staan.

Meer uit Financieel

Aandelenbeurzen New York sluiten lager na speech Powell

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers verwerkten onder andere een toespraak van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell. Hij waarschuwde dat er nog altijd een risico bestaat dat een te sterke verlaging van de rente de inflatie te veel aanjaagt.

3 uur geleden
Wereldbank versnelt hulp aan Argentinië

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank verleent Argentinië sneller financiële hulp, maakt het instituut uit Washington bekend. De bank voor ontwikkelingssamenwerking wil de komende maanden 4 miljard dollar inzetten voor het Zuid-Amerikaanse land, dat kampt met een snelle waardedaling van de nationale munt en staatsobligaties.

3 uur geleden
Fed-baas Powell wijst op risico van te lage rente

WARWICK (ANP) - Het blijft risicovol om de rente te verlagen in de Verenigde Staten, omdat dit de inflatie te sterk kan aanjagen. Daarvoor waarschuwde Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve, in een toespraak in de staat Rhode Island. Tegelijkertijd benadrukte hij dat de Amerikaanse arbeidsmarkt zwakker is geworden, wat juist weer een reden kan zijn om de economie te stimuleren met lagere leenkosten.

5 uur geleden
Onlinebank Revolut investeert ruim 11 miljard euro in uitbreiding

LONDEN (ANP) - Revolut investeert de komende vijf jaar 11,5 miljard euro, maakt de onlinebank bekend. Het Brits-Litouwse bedrijf steekt onder andere geld in de uitbreiding naar dertig nieuwe landen.

7 uur geleden
ASMI nipt lager na omzetwaarschuwing, Damrak zet opmars voort

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen dinsdag opnieuw over een breed front omhoog, ondanks een omzetwaarschuwing van chiptoeleverancier ASMI. Het bedrijf werd negatiever over de inkomsten in de tweede jaarhelft door een zwakker dan verwachte vraag.

7 uur geleden
DHL hervat pakketbezorging naar de VS

BONN (ANP/DPA) - DHL stuurt vanaf donderdag weer pakketten naar de Verenigde Staten. Het Duitse postbedrijf verzond vier weken geen pakketten naar het land als gevolg van nieuwe regelgeving rondom invoerrechten. De pakketbezorging wordt nu hervat voor zakelijke klanten. Particulieren kunnen zogeheten cadeauzendingen - pakketten zonder commercieel doel - tot een waarde van maximaal 100 dollar sturen.

9 uur geleden
AI-chipbedrijf Nvidia daalt op Wall Street na sterke opmars

NEW YORK (ANP) - Nvidia (min 1,4 procent) ging dinsdag omlaag op de beurzen in New York. Het aandeel van de belangrijke ontwikkelaar van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) bereikte een dag eerder een nieuw recordniveau na een megadeal met OpenAI. Nvidia, dat inmiddels een beurswaarde heeft van bijna 4,5 biljoen dollar, gaat 100 miljard dollar investeren in het bedrijf achter chatbot ChatGPT.

10 uur geleden