Voorstanders natuurherstelwet tevreden, verzet klinkt minder fel
BRUSSEL (ANP) - De voorvechters van de natuurherstelwet in het Europees Parlement zijn tevreden met het compromis dat de EU-landen en het parlement hebben bereikt, al hadden sommigen dat liever wat ambitieuzer gezien. De belangrijkste tegenstanders willen nog niet zeggen of ze de wet nu wel gaan steunen, maar slaan wel een positiever toon aan.
PvdA'er Mohammed Chahim is "blij dat er na een stormachtig proces een akkoord is bereikt. Het akkoord is niet zo ambitieus als ik in eerste instantie wilde, maar al met al vormt het een goed startpunt om de natuur te herstellen en de biodiversiteit te verhogen." Zijn GroenLinks-collega Bas Eickhout wijst erop dat het parlement de wet zelfs nog verder wilde afzwakken. "Heel goed dat deze deal er nu ligt. Deze wet is cruciaal om de natuur in Europa, die in deplorabele staat is, de komende jaren te verbeteren." D66'er Samira Rafaela, die vooral "de wet graag ambitieuzer had gezien", kiest iets zuiniger bewoordingen.
De machtige christendemocraten, de grootste fractie met ook CDA en ChristenUnie, zeggen er nog niet uit te zijn of ze nu wel kunnen voorstemmen. Maar in een eerste reactie sommen ze alleen pluspunten op van het compromis. Het CDA sluit zich daarbij aan.
Rigide regels
Ook de VVD houdt de kaarten nog op de borst. Europarlementariër Jan Huitema is blij met enkele versoepelingen, maar maakt zich nog wel "grote zorgen over een mogelijke laag rigide regels bovenop de stikstofcrisis".
De rechterflank van het parlement blijft zich verzetten. Ook het donderdagavond bereikte compromis is volgens SGP'er Bert-Jan Ruissen "onrealistisch. We gaan naar stikstofcrisis 2.0".
Finale stemming
De finale stemming van het Europees Parlement over het akkoord dat de onderhandelaars van lidstaten en het parlement hebben gesloten, vindt waarschijnlijk plaats in januari.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie komt met een nieuw sanctiepakket tegen Rusland, het twintigste. De nieuwe sancties richten zich onder meer op Russische energie, financiële diensten en handel, laat voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen weten.
35 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft excuses aangeboden voor haar "vriendschap met Epstein". Het Noorse hof deelde vrijdag een verklaring van de kroonprinses. "Het is belangrijk voor mij om mijn excuses aan te bieden aan iedereen die ik teleurgesteld heb", schrijft Mette-Marit. De vrouw van kroonprins Haakon biedt ook haar excuses aan "voor de situatie waarin ik de koninklijke familie heb gebracht, vooral de koning en koningin".
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De activisten die afgelopen jaar met een scheepsvloot probeerden Gaza te bereiken maar werden gestopt door Israël, gaan een nieuwe poging ondernemen. Dat zegt een van de destijds gearresteerde opvarenden, Thiago Avila. De flotilla zal op dezelfde dag als de eerdere missie vertrekken, 29 maart. Tegelijkertijd zal een groep over land vertrekken in een poging Gaza te bereiken.
1 uur geledenMILAAN (ANP) - In Milaan zijn ongeveer duizend mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse immigratiedienst ICE tijdens de Olympische Spelen. Volgens nieuwssite Rai News organiseerden studenten een mars en droegen ze borden met leuzen als 'ICE out'.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Rusland eist dat ook kernmachten Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk meedoen aan onderhandelingen over nieuwe afspraken om hun nucleaire slagkracht aan banden te leggen. De Verenigde Staten en Rusland zeggen te willen praten over een vervanger voor het kernwapenbeheersingsverdrag dat donderdag verliep, maar de VS staan erop dat ook rivaal China deelneemt.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zegt dat Oekraïne achter de aanslag op een generaal in Moskou zit. Hij sprak van een "terroristische daad", die volgens hem is bedoeld om "het vredesproces te verstoren".
3 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Door vrijdag een consulaat in Nuuk te openen, wil Frankrijk beter naar Groenlanders kunnen luisteren en hen steunen in de crisis die is ontstaan door pogingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het gebied over te nemen. Dat zei Jean-Noël Poirier, die het consulaat gaat leiden, voor zijn vertrek naar Nuuk tegen persbureau AFP.
3 uur geleden