Voorstanders natuurherstelwet tevreden, verzet klinkt minder fel
BRUSSEL (ANP) - De voorvechters van de natuurherstelwet in het Europees Parlement zijn tevreden met het compromis dat de EU-landen en het parlement hebben bereikt, al hadden sommigen dat liever wat ambitieuzer gezien. De belangrijkste tegenstanders willen nog niet zeggen of ze de wet nu wel gaan steunen, maar slaan wel een positiever toon aan.
PvdA'er Mohammed Chahim is "blij dat er na een stormachtig proces een akkoord is bereikt. Het akkoord is niet zo ambitieus als ik in eerste instantie wilde, maar al met al vormt het een goed startpunt om de natuur te herstellen en de biodiversiteit te verhogen." Zijn GroenLinks-collega Bas Eickhout wijst erop dat het parlement de wet zelfs nog verder wilde afzwakken. "Heel goed dat deze deal er nu ligt. Deze wet is cruciaal om de natuur in Europa, die in deplorabele staat is, de komende jaren te verbeteren." D66'er Samira Rafaela, die vooral "de wet graag ambitieuzer had gezien", kiest iets zuiniger bewoordingen.
De machtige christendemocraten, de grootste fractie met ook CDA en ChristenUnie, zeggen er nog niet uit te zijn of ze nu wel kunnen voorstemmen. Maar in een eerste reactie sommen ze alleen pluspunten op van het compromis. Het CDA sluit zich daarbij aan.
Rigide regels
Ook de VVD houdt de kaarten nog op de borst. Europarlementariër Jan Huitema is blij met enkele versoepelingen, maar maakt zich nog wel "grote zorgen over een mogelijke laag rigide regels bovenop de stikstofcrisis".
De rechterflank van het parlement blijft zich verzetten. Ook het donderdagavond bereikte compromis is volgens SGP'er Bert-Jan Ruissen "onrealistisch. We gaan naar stikstofcrisis 2.0".
Finale stemming
De finale stemming van het Europees Parlement over het akkoord dat de onderhandelaars van lidstaten en het parlement hebben gesloten, vindt waarschijnlijk plaats in januari.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.
38 minuten geledenNEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
6 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
9 uur geleden