Voorman Viruswaarheid Willem Engel blijft in de cel
ROTTERDAM (ANP) - Willem Engel blijft in de cel. Zijn voorarrest is met twee weken verlengd. Dat besliste de rechter-commissaris van de rechtbank in Rotterdam vrijdag. De 45-jarige voorman van Viruswaarheid werd woensdag aangehouden voor opruiing.
Engel zou gedurende een lange periode - tussen juni 2020 en december 2021 - "opruiende coronagerelateerde berichten" hebben geplaatst op sociale media. "Deze berichten hebben ertoe geleid dat andere mensen strafbare feiten hebben gepleegd of daartoe zijn aangezet", aldus het Openbaar Ministerie. Het OM had de rechter-commissaris gevraagd Engel langer in voorarrest te houden, onder meer uit vrees dat hij opnieuw opruiende berichten op sociale media zou plaatsen "waardoor de gezondheid of veiligheid van personen in gevaar kan worden gebracht". Meer informatie kan het OM niet geven, omdat het onderzoek nog loopt.
Het OM benadrukt dat vrijheid van meningsuiting een fundamenteel recht is in Nederland. "Maar aan die vrijheid van meningsuiting zijn grenzen gesteld. Een van die grenzen is dat uitingen anderen nooit mogen aanzetten tot het plegen van strafbare feiten. Als dat wel gebeurt heeft het OM de taak, als handhaver van de wet, om op te treden."
Collectieve aangifte
Eind vorig jaar werd een collectieve aangifte, die door 22.581 mensen was ondertekend, tegen Engel ingediend bij het OM in Rotterdam. Ze vinden dat Engel zich schuldig maakt aan opruiing, verspreiding van medische desinformatie, oplichting, uitingen met een terroristisch oogmerk en bedreiging. Volgens Engel is de aangifte vals en staan er geen strafbare feiten in.
Los van deze zaak staat Engel woensdag 30 maart voor de politierechter in Den Haag. Dan staat hij terecht voor het negeren van een bevel van de politie tijdens een demonstratie in Den Haag, op 10 oktober 2020. Engel moet zich dan ook verantwoorden voor opruiing via Facebook. Hij riep op om agenten te arresteren middels burgerarrest. Dat deed hij tijdens een livestream.
Demonstratie
Aanhangers van Engel hebben zondagmiddag een demonstratie in Amsterdam gepland, onder meer uit onvrede tegen zijn arrestatie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Voormalig hoofdinspecteur en inspecteur-generaal van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd Marina Eckenhausen spreekt het niet tegen dat ziekenhuizen tijdens de coronacrisis code zwart hebben ervaren. Ze benadrukte tijdens een verhoor van de parlementaire enquêtecommissie corona dat er echter geen sprake is geweest van code zwart.
28 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS bevestigt dat door de staking van FNV woensdagochtend geen treinen rijden tussen 04.00 en 08.00 uur. Daarna moet de dienstregeling weer worden opgestart en kunnen ritten de rest van de ochtend ook anders lopen dan reizigers gewend zijn, waarschuwt NS.
35 minuten geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft besloten niet in hoger beroep te gaan in de zaak over de kunstroof in het Drents Museum. De rechtbank legde twee weken geleden celstraffen op van drie jaar en elf maanden aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden uit het museum in Assen roofden.
1 uur geledenKAMPEN (ANP) - Een man heeft in een onlinevideo bedreigingen geuit naar de Prisma-school in Kampen, bevestigt de politie vrijdag na berichtgeving van De Gelderlander en RTV Oost. De politie is "zichtbaar en onzichtbaar" aanwezig bij de school, maar ziet op dit moment nog geen reden om de school te ontruimen. Ook bedreigt de man een aantal andere mensen in de video. Het is onbekend of zij gelieerd zijn aan de school.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Opnieuw dreigt een boete voor Tata Steel omdat het staalbedrijf te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft Tata Steel een zogeheten last onder dwangsom opgelegd. Het bedrijf krijgt tot 1 april volgend jaar de tijd om de uitstoot van stikstofoxiden terug te brengen tot onder de norm. Lukt dat niet, dan volgen boetes die kunnen oplopen tot 1 miljoen euro.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Voor het eerst sinds 20 mei heeft geen enkele asielzoeker de nacht doorgebracht in de nachtnoodopvang. Dat meldt het Rode Kruis vanuit Westerbork, waar de opvang tot en met komende maandag is gehuisvest.
3 uur geledenBERKEL-ENSCHOT (ANP) - De politie heeft woensdag een voortvluchtige man aangehouden die een straf van dertien jaar moet uitzitten voor het misbruiken en mishandelen van de kinderen van zijn ex-partner. Dat meldt de politie vrijdag. De 42-jarige Congolese Nederlander moest in het Verenigd Koninkrijk zijn straf uitzitten, maar werd in het Brabantse Berkel-Enschot aangehouden.
3 uur geleden