Voorman LTO: stikstofdictaat kan echt niet
DEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet kunnen echt niet. Dat zei voorzitter van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland Sjaak van der Tak bij tv-programma Buitenhof. Van der Tak repte van een dictaat dat van tafel moet. Volgens de LTO-voorman van CDA-huize zijn de plannen aan de tekentafel bedacht. "Er wordt niet gemeten, niet in en om de boerenbedrijven, niet in de stal en niet in de Natura 2000-gebieden", aldus Van der Tak.
Het kabinet maakte afgelopen week bekend dat de stikstofuitstoot in veel regio's drastisch omlaag moet om herstel van de kwetsbare natuur een kans te geven. Dat zal ten koste gaan van een groot aantal boerenbedrijven. De uitvoering van de plannen zal voor een groot deel bij de provincies liggen.
Van der Tak ging onder andere in discussie met D66-Kamerlid Tjeerd de Groot, die de plannen van het kabinet verdedigde. Volgens De Groot is het bestaande landbouwmodel failliet. Van der Tak counterde die stellingname door te stellen dat boeren de laatste jaren al maatregel op maatregel voor de kiezen hebben gekregen. De LTO-voorman sprak van tunnelvisie bij D66. Hij meent dat ingezet moet worden op innovatie, zoals ook in andere sectoren gebeurt. Volgens Van der Tak worden niet alle sectoren gelijk behandeld.
De Groot meent dat alle partijen hun verantwoordelijkheid moeten nemen, gelet ook op de slechte staat van het milieu. Zeker omdat Van der Tak, als CDA-lid, zijn partijgenoten in de provincies opriep om voor de stikstofplannen te gaan liggen. Daarmee zou hij volgens De Groot de broodnodige aanpak van de stikstofcrisis nodeloos vertragen. Van der Tak wees het Kamerlid op zijn beurt op het plan vanuit de sector om de stikstofuitstoot te verminderen. Dat plan dat vorig jaar is gepresenteerd is volgens Van der Tak uitgebreid doorgerekend. Dat is volgens hem bij de kabinetsplannen niet het geval.
Volgens de LTO-voorman is er onder de achterban momenteel sprake van verdriet en diepe rouw. "Maar ook enorme boosheid". Over de ophanden zijnde acties van de boeren, zeker als het kabinet zijn poot stijf houdt, zei Van der Tak dat deze waardig moeten plaatsvinden. Dat is dus niet voor de deur van het huis van de minister zoals afgelopen week gebeurde.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is akkoord gegaan met een grote zuivelsamensmelting waarbij ook het Nederlandse DOC Kaas is betrokken. De Zweeds-Deense zuivelcoöperatie Arla Foods mag van Brussel het Duitse DMK en het uit 1895 stammende DOC Kaas inlijven. De commissie ziet geen reden om voorwaarden te stellen omdat er geen gevaren zijn voor de concurrentie.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Ferrari was donderdag een stevige winnaar op de beurs in Milaan na geruststellende woorden van topman Benedetto Vigna. Hij verklaarde dat er al bestellingen binnen zijn voor het eerste volledig elektrische model van het Italiaanse bedrijf. Eerder deze week kreeg de beurskoers nog een knauw na een golf aan kritiek op de gepresenteerde Ferrari Luce die 550.000 euro kost.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Snowflake ging donderdag hard omhoog op de beurzen in New York. De clouddienstverlener en softwareontwikkelaar verhoogde de omzetverwachting voor het hele jaar na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Ook tekende het bedrijf een meerjarige overeenkomst van 6 miljard dollar met Amazon voor het gebruik van de clouddiensten en chips van Amazon Web Services, de clouddivisie van het tech- en webwinkelconcern. Het aandeel Snowflake werd bijna 34 procent meer waard.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is kritisch op prijsverhogingen die telecomaanbieders KPN en Ziggo hebben aangekondigd. De belangenbehartiger betwijfelt of die rechtmatig zijn en wil beide bedrijven erover spreken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriële afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.
6 uur geleden