Voorman LTO: stikstofdictaat kan echt niet
DEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet kunnen echt niet. Dat zei voorzitter van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland Sjaak van der Tak bij tv-programma Buitenhof. Van der Tak repte van een dictaat dat van tafel moet. Volgens de LTO-voorman van CDA-huize zijn de plannen aan de tekentafel bedacht. "Er wordt niet gemeten, niet in en om de boerenbedrijven, niet in de stal en niet in de Natura 2000-gebieden", aldus Van der Tak.
Het kabinet maakte afgelopen week bekend dat de stikstofuitstoot in veel regio's drastisch omlaag moet om herstel van de kwetsbare natuur een kans te geven. Dat zal ten koste gaan van een groot aantal boerenbedrijven. De uitvoering van de plannen zal voor een groot deel bij de provincies liggen.
Van der Tak ging onder andere in discussie met D66-Kamerlid Tjeerd de Groot, die de plannen van het kabinet verdedigde. Volgens De Groot is het bestaande landbouwmodel failliet. Van der Tak counterde die stellingname door te stellen dat boeren de laatste jaren al maatregel op maatregel voor de kiezen hebben gekregen. De LTO-voorman sprak van tunnelvisie bij D66. Hij meent dat ingezet moet worden op innovatie, zoals ook in andere sectoren gebeurt. Volgens Van der Tak worden niet alle sectoren gelijk behandeld.
De Groot meent dat alle partijen hun verantwoordelijkheid moeten nemen, gelet ook op de slechte staat van het milieu. Zeker omdat Van der Tak, als CDA-lid, zijn partijgenoten in de provincies opriep om voor de stikstofplannen te gaan liggen. Daarmee zou hij volgens De Groot de broodnodige aanpak van de stikstofcrisis nodeloos vertragen. Van der Tak wees het Kamerlid op zijn beurt op het plan vanuit de sector om de stikstofuitstoot te verminderen. Dat plan dat vorig jaar is gepresenteerd is volgens Van der Tak uitgebreid doorgerekend. Dat is volgens hem bij de kabinetsplannen niet het geval.
Volgens de LTO-voorman is er onder de achterban momenteel sprake van verdriet en diepe rouw. "Maar ook enorme boosheid". Over de ophanden zijnde acties van de boeren, zeker als het kabinet zijn poot stijf houdt, zei Van der Tak dat deze waardig moeten plaatsvinden. Dat is dus niet voor de deur van het huis van de minister zoals afgelopen week gebeurde.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
2 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
5 uur geleden