Voorman links front Mélenchon: enorme opluchting voor Frankrijk
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een van de leiders van de linkse alliantie Nieuw Volksfront, Jean-Luc Mélenchon, noemt de voorlopige uitslag van de parlementsverkiezingen een enorme opluchting voor Frankrijk. De linkse coalitie, waar zijn uiterste linkse partij La France insoumise deel van uitmaakt, haalt volgens de exitpoll de hoogste score.
"Het is een resultaat waarvan mensen dachten dat het onmogelijk was", zegt Mélenchon. Kiezers hebben volgens hem een worstcasescenario verworpen, het gevolg van een "prachtige mobilisatie".
Volgens Mélenchon is het nu aan president Emmanuel Macron om het Nieuw Volksfront (Nouveau Front Populaire, of NFP) te vragen een nieuwe regering te vormen. De huidige premier Gabriel Attal, die door Emmanuel Macron werd aangesteld, moet volgens de linkse leider aftreden.
Nederlaag
Mélenchon noemt de voorlopige uitslag een "nederlaag" voor Macron, ook al kreeg de coalitie van de president meer stemmen dan was voorspeld. Volgens de exitpoll eindigt het linkse front op de eerste plaats met 172 tot 215 zetels, gevolgd door Ensemble van Macron met 150 tot 180 zetels en als derde het Rassemblement National van Marine Le Pen met 115 tot 155 zetels.
Ook de leider van de Franse socialisten (Parti socialiste), Olivier Faure, vindt dat met dit resultaat het beleid van Macron niet mag worden voortgezet. De Parti socialiste maakt eveneens deel uit van de alliantie NFP.
In een toespraak voor zijn volgers riep Faure op de omstreden pensioenhervorming van Macron terug te draaien. De president heeft vorig jaar de pensioenleeftijd opgetrokken van 62 naar 64 jaar, wat leidde tot grote protesten. "We zullen maar één kompas hebben: het programma van het Nieuw Volksfront", zei Faure.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.
49 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand gaat alcoholverkoop voor het eerst in decennia 's middags weer toestaan. Deze versoepeling van de strenge Thaise alcoholregelgeving geldt voor een proefperiode van zes maanden.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het stoffelijk overschot dat Hamas dinsdag heeft overgedragen aan Israël is niet van een van de gijzelaars, meldt het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Een forensisch instituut heeft geprobeerd de overblijfselen te identificeren, maar kwam tot de conclusie dat die niet behoorden tot een van de twee gijzelaars waar Israël nog op wacht.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - CARE gaat de komende weken de hulpverlening in de Gazastrook uitbreiden naar het noorden van het Palestijnse gebied. De hulporganisatie zegt dat er nu genoeg goederen beschikbaar zijn om medische basiszorg te bieden in het noorden van Gaza. Volgens CARE is de nood daar het hoogst.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP) - De zoektocht naar vlucht MH370 van Malaysia Airlines wordt op 30 december hervat, meldt het Maleisische ministerie van Transport. De meest recente zoektocht in de zuidelijke Indische Oceaan, waar het wrak van het vliegtuig zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt, werd in april van dit jaar stopgezet vanwege slechte weersomstandigheden.
4 uur geledenSEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung kiest geen partij in het onlangs gerezen diplomatieke conflict tussen China en Japan. Dat zei Lee woensdag tijdens zijn persconferentie ter gelegenheid van de herdenking van de staat van beleg op 3 december in Zuid-Korea. Exact een jaar geleden riep Lee's voorganger, de inmiddels afgezette Yoon Suk-yeol, die af.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Raad heeft woensdag een akkoord bereikt met het Europees Parlement over de geleidelijke afschaffing van de Russische gasimport tegen 2027. Het akkoord past in breder Europees beleid om de afhankelijkheid van Russische energie te beëindigen.
5 uur geleden