Voorman links front Mélenchon: enorme opluchting voor Frankrijk
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een van de leiders van de linkse alliantie Nieuw Volksfront, Jean-Luc Mélenchon, noemt de voorlopige uitslag van de parlementsverkiezingen een enorme opluchting voor Frankrijk. De linkse coalitie, waar zijn uiterste linkse partij La France insoumise deel van uitmaakt, haalt volgens de exitpoll de hoogste score.
"Het is een resultaat waarvan mensen dachten dat het onmogelijk was", zegt Mélenchon. Kiezers hebben volgens hem een worstcasescenario verworpen, het gevolg van een "prachtige mobilisatie".
Volgens Mélenchon is het nu aan president Emmanuel Macron om het Nieuw Volksfront (Nouveau Front Populaire, of NFP) te vragen een nieuwe regering te vormen. De huidige premier Gabriel Attal, die door Emmanuel Macron werd aangesteld, moet volgens de linkse leider aftreden.
Nederlaag
Mélenchon noemt de voorlopige uitslag een "nederlaag" voor Macron, ook al kreeg de coalitie van de president meer stemmen dan was voorspeld. Volgens de exitpoll eindigt het linkse front op de eerste plaats met 172 tot 215 zetels, gevolgd door Ensemble van Macron met 150 tot 180 zetels en als derde het Rassemblement National van Marine Le Pen met 115 tot 155 zetels.
Ook de leider van de Franse socialisten (Parti socialiste), Olivier Faure, vindt dat met dit resultaat het beleid van Macron niet mag worden voortgezet. De Parti socialiste maakt eveneens deel uit van de alliantie NFP.
In een toespraak voor zijn volgers riep Faure op de omstreden pensioenhervorming van Macron terug te draaien. De president heeft vorig jaar de pensioenleeftijd opgetrokken van 62 naar 64 jaar, wat leidde tot grote protesten. "We zullen maar één kompas hebben: het programma van het Nieuw Volksfront", zei Faure.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De renovatie van het Justitiepaleis in Brussel dreigt meer dan 600 miljoen euro te gaan kosten. Dat blijkt uit cijfers van minister Vanessa Matz, die over modernisering van de overheid gaat. Het Justitiepaleis is ruim 140 jaar oud en staat al meer dan 40 jaar in de steigers.
33 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De Verenigde Naties zien steeds meer ernstige mensenrechtenschendingen tijdens het aanhoudende conflict in Zuid-Soedan, meldt VN-mensenrechtenchef Volker Türk in een verklaring. De afgelopen weken zijn meer dan 160 burgers gedood door gewapende groepen en regeringsstrijders.
1 uur geledenBAKOE (ANP/AFP) - Azerbeidzjan heeft na een periode van oplopende spanningen hulp aangeboden aan Iran. Er gaan tonnen voedsel en medicijnen naar het buurland, heeft het ministerie van Noodsituaties aangekondigd. Dat besluit volgt op een telefoongesprek tussen de presidenten van de landen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De oorlog in Iran kent tot nu toe Rusland als enige winnaar, waarschuwde voorzitter van de EU-leiders António Costa dinsdag. De stijgende energieprijzen leveren Rusland veel geld op voor de oorlogskas. De militaire capaciteiten die nu naar het Midden-Oosten worden verplaatst, hadden in Oekraïne kunnen worden ingezet. Ook de aandacht voor het Oekraïense front vermindert nu het conflict in het Midden-Oosten centraal staat, zei hij op de conferentie van EU-ambassadeurs.
2 uur geledenHAIFA (ANP/DPA) - De Iraanse krijgsmacht claimt aanvallen te hebben uitgevoerd op raffinaderijen en brandstofdepots in de Israëlische havenstad Haifa. Delen van de olie- en gasindustrie werden volgens een verklaring de afgelopen uren aangevallen met drones. Het is niet bekend of er schade aan de infrastructuur is toegebracht.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Een luchtaanval in het noorden van Irak heeft aan vier strijders van de groep Kata'ib al-Imam Ali het leven gekost, heeft de groep zelf bekendgemaakt. De aanval zou het werk zijn geweest van de Verenigde Staten.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran gaat door met aanvallen zolang dat nodig is. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Amerikaanse PBS News. Ook gaf hij aan dat onderhandelingen met de Verenigde Staten over de oorlog niet langer op de agenda staan.
5 uur geleden