Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voorman links front Mélenchon: enorme opluchting voor Frankrijk

Voorman links front Mélenchon: enorme opluchting voor Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een van de leiders van de linkse alliantie Nieuw Volksfront, Jean-Luc Mélenchon, noemt de voorlopige uitslag van de parlementsverkiezingen een enorme opluchting voor Frankrijk. De linkse coalitie, waar zijn uiterste linkse partij La France insoumise deel van uitmaakt, haalt volgens de exitpoll de hoogste score.

"Het is een resultaat waarvan mensen dachten dat het onmogelijk was", zegt Mélenchon. Kiezers hebben volgens hem een worstcasescenario verworpen, het gevolg van een "prachtige mobilisatie".

Volgens Mélenchon is het nu aan president Emmanuel Macron om het Nieuw Volksfront (Nouveau Front Populaire, of NFP) te vragen een nieuwe regering te vormen. De huidige premier Gabriel Attal, die door Emmanuel Macron werd aangesteld, moet volgens de linkse leider aftreden.

Nederlaag

Mélenchon noemt de voorlopige uitslag een "nederlaag" voor Macron, ook al kreeg de coalitie van de president meer stemmen dan was voorspeld. Volgens de exitpoll eindigt het linkse front op de eerste plaats met 172 tot 215 zetels, gevolgd door Ensemble van Macron met 150 tot 180 zetels en als derde het Rassemblement National van Marine Le Pen met 115 tot 155 zetels.

Ook de leider van de Franse socialisten (Parti socialiste), Olivier Faure, vindt dat met dit resultaat het beleid van Macron niet mag worden voortgezet. De Parti socialiste maakt eveneens deel uit van de alliantie NFP.

In een toespraak voor zijn volgers riep Faure op de omstreden pensioenhervorming van Macron terug te draaien. De president heeft vorig jaar de pensioenleeftijd opgetrokken van 62 naar 64 jaar, wat leidde tot grote protesten. "We zullen maar één kompas hebben: het programma van het Nieuw Volksfront", zei Faure.

Meer uit Buitenland

Trump op dit moment niet bereid om deal te sluiten met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.

1 uur geleden
Iraanse Revolutionaire Garde zweert Netanyahu te zullen doden

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog tussen Israël en de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Oegandese oppositieleider Bobi Wine ontvlucht land

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.

14 uur geleden
Trump wil dat meer landen oorlogsschepen naar Golfregio sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.

14 uur geleden
Meer dan zestig doden bij aanhoudende overstromingen in Kenia

NAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.

15 uur geleden
Haaretz: Israël en Libanon praten komende dagen over aanvallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.

17 uur geleden
Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas (96) overleden

STARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.

18 uur geleden