Voorman Europees Parlement: België moet dood Slowaak ophelderen
BRUSSEL (ANP) - België moet de onderste steen bovenhalen in de zaak van de Slowaak die twee jaar geleden omkwam in een politiecel, vindt voorzitter David Sassoli van het Europees Parlement. Het parlement zal de zaak nauwgezet volgen, verklaarde hij.
De dood van Jozef Chovanec op de luchthaven van Charleroi in 2018 houdt België weer bezig sinds er bedenkelijke beelden opdoken van de behandeling van de 38-jarige Slowaak tijdens diens laatste uren. Een politieman zat minutenlang lachend bovenop de arrestant en een agente bracht de Hitlergroet.
De beelden brachten onder anderen de Vlaamse minister-president Jan Jambon, die de zaak destijds als verantwoordelijk minister niet serieus genoeg zou hebben genomen, in verlegenheid. Maar het vergrootglas ligt nu vooral op het optreden van politie en justitie. Het onderzoek daarnaar loopt nog. Nabestaanden vrezen een doofpot.
Volledig onderzoek
Sassoli onderstreepte "nog eens dat respect voor de mensenrechten en de rechtstaat een sleutelwaarde is van de EU. We steunen de roep om een volledig onderzoek dat opheldering moet verschaffen".
De Slowaakse regering toonde zich eerder ook bezorgd en bood aan een eigen deskundige te sturen om bij het onderzoek te helpen.
Sassoli sprak bij de opening van de nieuwe zitting van het parlement, dat eigenlijk in Straatsburg had moeten bijeenkomen. Door het oplaaien van de coronapandemie besloot het toch in Brussel te blijven.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nog steeds is er geen oplossing in zicht voor het opheffen van de blokkade van Hongarije voor de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. EU-buitenlandchef Kaja Kallas hoopt dat de EU-leiders de Hongaarse premier Viktor Orbán kunnen bewegen zich aan de gemaakte afspraak te houden, zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nieuwe "grootschalige" aanvallen uit te voeren op verschillende steden in Iran. Doelwitten zijn Teheran, Shiraz en Tabriz. In meerdere steden zijn explosies gehoord.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO betrekt het verzoek van de Verenigde Staten om hulp bij het openen van de Straat van Hormuz niet op zichzelf, maar verwijst voorlopig door naar de individuele NAVO-landen. De Amerikaanse president Donald Trump maant de bondgenoten om te komen assisteren bij het doorbreken van de Iraanse blokkade en waarschuwt dat "het heel slecht voor de toekomst van de NAVO" zou zijn als ze dat niet doen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Duitsland ziet geen rol voor de NAVO in de Straat van Hormuz, zei de Duitse minister Johann Wadephul van Buitenlandse Zaken maandag bij aankomst in Brussel. "Ik zie niet dat de NAVO een besluit in deze richting heeft genomen of verantwoordelijk zou kunnen worden voor de Straat van Hormuz. Als dat het geval was, zouden de NAVO-organen zich daarmee bezighouden", zei Wadephul voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Een hulpverlener van de Iraanse Rode Halve Maan is omgekomen tijdens een zoek- en reddingsoperatie in de provincie Isfahan, meldt koepelorganisatie IFRC waar ook het Rode Kruis onder valt. Het incident gebeurde op 8 maart. Sinds het uitbreken van de oorlog in Iran hebben volgens de organisatie meerdere hulpverleners verwondingen opgelopen tijdens het uitvoeren van hun taken.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland beschuldigt buurland Oekraïne van een grote droneaanval op Moskou. Burgemeester Sergej Sobjanin zei dat in de afgelopen dagen zo'n 250 onbemande toestellen zijn neergehaald die onderweg waren naar de Russische hoofdstad.
2 uur geleden