Voorman Europees Parlement: België moet dood Slowaak ophelderen
BRUSSEL (ANP) - België moet de onderste steen bovenhalen in de zaak van de Slowaak die twee jaar geleden omkwam in een politiecel, vindt voorzitter David Sassoli van het Europees Parlement. Het parlement zal de zaak nauwgezet volgen, verklaarde hij.
De dood van Jozef Chovanec op de luchthaven van Charleroi in 2018 houdt België weer bezig sinds er bedenkelijke beelden opdoken van de behandeling van de 38-jarige Slowaak tijdens diens laatste uren. Een politieman zat minutenlang lachend bovenop de arrestant en een agente bracht de Hitlergroet.
De beelden brachten onder anderen de Vlaamse minister-president Jan Jambon, die de zaak destijds als verantwoordelijk minister niet serieus genoeg zou hebben genomen, in verlegenheid. Maar het vergrootglas ligt nu vooral op het optreden van politie en justitie. Het onderzoek daarnaar loopt nog. Nabestaanden vrezen een doofpot.
Volledig onderzoek
Sassoli onderstreepte "nog eens dat respect voor de mensenrechten en de rechtstaat een sleutelwaarde is van de EU. We steunen de roep om een volledig onderzoek dat opheldering moet verschaffen".
De Slowaakse regering toonde zich eerder ook bezorgd en bood aan een eigen deskundige te sturen om bij het onderzoek te helpen.
Sassoli sprak bij de opening van de nieuwe zitting van het parlement, dat eigenlijk in Straatsburg had moeten bijeenkomen. Door het oplaaien van de coronapandemie besloot het toch in Brussel te blijven.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn zeker 201 mensen om het leven gekomen. Dat melden Iraanse media op basis van hulporganisatie de Rode Halve Maan. Zeker 747 mensen zouden gewond zijn geraakt bij de aanvallen in 24 Iraanse provincies.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Europa veroordeelt de "onrechtvaardige Iraanse aanvallen" waaronder die op de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) "ten zeerste", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. "Deze aanvallen vormen een flagrante schending van de soevereiniteit van de VAE en een duidelijke schending van het internationaal recht", voegt ze eraan toe.
7 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft bekendgemaakt dat het ongeveer tweehonderd gevechtsvliegtuigen heeft ingezet bij de aanvallen op Iran. Daarmee zouden vrijwel gelijktijdig honderden militaire doelen zijn bestookt.
21 minuten geledenAMMAN (ANP/AFP) - De Jordaanse strijdkrachten zeggen sinds zaterdagochtend dertien ballistische raketten te hebben neergehaald. Er zou sprake zijn van materiële schade door aanvallen, maar niet van slachtoffers.
26 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De VN-Veiligheidsraad wordt bijeengeroepen voor een spoedoverleg na de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran. De bijeenkomst staat gepland voor 22.00 uur Nederlandse tijd.
50 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Hezbollah heeft solidariteit uitgesproken met bondgenoot Iran. De Libanese groep waarschuwt in een verklaring dat de Amerikaanse en Israëlische aanvallen "ernstige gevolgen" zullen hebben voor iedereen in de regio als niet wordt ingegrepen. Hezbollah stelt echter niet of het zich gaat mengen in de strijd.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Getuigen hebben een explosie gehoord bij de Palmeilanden in Dubai, een bekende locatie in de stad. Daar zou rook zijn opgestegen bij een hotel.
2 uur geleden