Voorman EU-parlement: gebruik Russische tegoeden voor vluchteling
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet overwegen de wegens haar sancties bevroren tegoeden van de Russische centrale bank of van oligarchen te gebruiken voor Oekraïense vluchtelingen, vindt de fractievoorzitter van de christendemocraten in het Europees Parlement. Op die manier zouden het Russische regime en de handlangers van president Vladimir Poetin "financieel verantwoordelijk worden gesteld" voor de oorlog in Oekraïne, stelt Manfred Weber.
"Er is meer druk op Poetin nodig. Zijn acties tegen de Oekraïense burgerbevolking en de oorlogsmisdaden zijn totaal onaanvaardbaar", zegt de Duitser. "De westerse landen kunnen bijvoorbeeld de bevroren fondsen van de Russische Nationale Bank of van oligarchen die leven van Poetins systeem gebruiken."
De EU heeft sinds de Russische invasie in Oekraïne strafmaatregelen ingesteld tegen tientallen Russische oliemagnaten, industriëlen en andere miljardairs met banden met Poetin. Zij kunnen niet meer bij hun Europese banktegoeden en mogen de EU niet meer in. Verschillende lidstaten hebben ook beslag gelegd op hun huizen en superjachten.
"De EU moet ook stoppen met het kopen van Russische olie en steenkool. Die energiebronnen kunnen relatief snel worden vervangen door leveringen uit andere regio's", zegt Weber.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
2 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
2 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.
4 uur geleden