Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voormalige oliebaas Mexico beticht oud-president van corruptie

Voormalige oliebaas Mexico beticht oud-president van corruptie

MEXICO-STAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oud-president Enrique Peña Nieto van Mexico zette de voormalige topman van het Mexicaanse staatsoliebedrijf Pemex aan tot omkoping. Dat heeft Emilio Lozoya, die tussen 2012 en en 2016 aan het roer stond bij het bedrijf, volgens Mexicaanse openbaar aanklagers in een getuigenis verklaard.

Lozoya wordt er zelf van verdacht omgerekend ruim 10 miljoen dollar aan smeergeld te hebben aangenomen van Odebrecht, een Braziliaans bouwbedrijf dat de spil is in een groot corruptieschandaal in Latijns-Amerika. In ruil daarvoor zou Pemex opdrachten aan Odebrecht hebben gegund.

Nu stelt Lozoya dat in ieder geval een deel van de steekpenningen in opdracht van Peña Nieto naar diens campagneteam werden doorgesluisd, zegt openbaar aanklager Alejandro Gertz. Nadat Peña Nieto in 2012 werd verkozen tot president van Mexico zou Lozoya van de regeringsleider opdracht hebben gekregen parlementariërs om te kopen. Die steekpenningen waren bedoeld om volksvertegenwoordigers achter hervormingen te krijgen die de energiesector verder moest openstellen voor private investeerders, en een vernieuwing van de kieswet.

Kantelpunt

Naast Peña Nieto wees Lozoya ook met de beschuldigende vinger naar de voormalige minister van Financiën Luis Videgaray. Beide politici ontkenden eerder schuldig te zijn aan welke vorm van fraude dan ook.

Het grote corruptieproces tegen Pemex en Lozoya is door de linkse opvolger van Peña Nieto, Andrés Manuel Lopez Obrador, aangeduid als kantelpunt voor de Mexicaanse politiek. Het schandaal rond het staatsoliebedrijf is volgens hem tekenend voor de corruptie waaraan politieke elites onder voorgaande regeringen zich schuldig maken. De Pemex-zaak biedt nu een kans om daarmee af te rekenen.

Meer uit Buitenland

Spanje houdt rekening met stijging dodental treinbotsing

MADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.

33 minuten geleden
Trump koppelt bedreigen Groenland aan mislopen Nobelprijs

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."

35 minuten geleden
Dodental door treincrash Spanje verder opgelopen

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de treincrash in Spanje is opgelopen tot 39. Ook raakten zeker 152 personen gewond, zeggen bronnen tegen omroep RTVE.

2 uur geleden
Trump over Groenland: het is tijd en het zal gebeuren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social zijn dreigement richting Groenland herhaald. "De NAVO zegt al twintig jaar lang tegen Denemarken dat 'ze de Russische dreiging bij Groenland moet weghouden'. Helaas is Denemarken er niet in geslaagd er iets aan te doen. Nu is het tijd en het zal gebeuren!", schrijft Trump op Truth Social.

3 uur geleden
Noodtoestand in Guatemala om bendegeweld

GUATEMALA-STAD (ANP) - De president van Guatemala, Bernardo Arévalo, heeft zondag de noodtoestand afgekondigd in heel het land voor een periode van dertig dagen. Het besluit volgt op een weekend vol bendegeweld in gevangenissen in en rondom de hoofdstad Guatemala-Stad.

6 uur geleden
Dodental treinbotsing Spanje loopt verder op

MADRID (ANP/AFP/RTR) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden tien doden gemeld.

8 uur geleden
Doden na ontsporing hogesnelheidstreinen bij Spaanse stad Córdoba

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.

11 uur geleden