Voormalige ministers en Fed-voorzitters in de bres voor Cook
WASHINGTON (ANP) - Een groep oud-bestuurders van de Federal Reserve en voormalige ministers van Financiën heeft zich tegen het onmiddellijke ontslag van Lisa Cook gekeerd. In een brief aan het Hooggerechtshof verzoeken ze de negen rechters niet mee te gaan in de wens van president Donald Trump om Cook uit haar functie van Fed-bestuurder te zetten.
De voormalige voorzitters van de Federal Reserve Ben Bernanke en Alan Greenspan horen bij de briefschrijvers. Ook oud-ministers van Financiën en economisch adviseurs van zowel de Democratische als Republikeinse partij verzetten zich tegen Cooks ontslag, onder wie Larry Summers en Hank Paulson.
Ze beargumenteren dat de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank in gevaar komt als Trump zijn zin krijgt en Cook per direct mag ontslaan. Dat bedreigt volgens hen ook het vermogen van de Fed om prijzen te stabiliseren en maximale werkgelegenheid te creëren, omdat onafhankelijke centrale banken effectiever kunnen werken.
Hooggerechtshof
De regering-Trump maakte vorige week bekend naar het Hooggerechtshof te stappen om de zaak. Lagere rechtbanken blokkeerden het ontslag van Cook. Zij vinden dat de Fed-bestuurder eerst gehoord moet worden in de rechtszaak waarmee ze haar ontslag aanvecht en geven haar een goede kans voor een overwinning. Trump, die Cook beschuldigt van hypotheekfraude, ging daartegen in beroep.
Volgens de briefschrijvers zou een beslissing om Cook toch direct uit functie te zetten de Fed "blootstellen aan politieke invloeden, wat het vertrouwen van het brede publiek in de onafhankelijkheid van de Fed aantast en daarmee de geloofwaardigheid en effectiviteit van het monetair beleid in gevaar brengt."
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Webwinkelconcern Zalando wordt onderzocht voor het schenden van boekhoudregels. Dat maakt de Duitse Federale Autoriteit voor Financieel Toezicht (BaFin) bekend. Het gaat om een transactie rond de overname van About You.
1 uur geledenDELHI (ANP/RTR) - De Indiase regering haalt vloeibaar petroleumgas (lpg) van het rantsoen. Door de Iranoorlog en de sluiting van de Straat van Hormuz kampte 's werelds meest bevolkte land met tekorten aan de brandstof, dus beperkte de regering de levering van lpg aan bepaalde bedrijfstakken en zakelijke afnemers. Nu de toevoer dankzij een voorlopige vredesdeal weer toeneemt, heft India die beperkingen weer op.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders en energieleveranciers gaan samenwerken om ook huishoudens te sturen om minder stroom te gebruiken tijdens piekuren. Bij bedrijven gebeurde dit al. Daarmee hopen de energieleveranciers het overvolle stroomnet in Nederland te ontlasten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Medewerkers van verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuis- en jeugdgezondheidszorg krijgen de komende twee jaar een loonstijging van 7,4 procent. Dat zijn de vakbonden met de werkgevers overeengekomen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met wisselende uitslagen gesloten. Apple verloor flink op Wall Street na de bekendmaking dat de verkoopprijzen van onder meer MacBooks en iPads worden verhoogd vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology was juist een uitblinker dankzij goed ontvangen cijfers en vooruitzichten.
11 uur geledenCUPERTINO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Apple gaat zijn wereldwijde verkoopprijzen voor onder meer MacBooks en iPads verhogen om de sterk gestegen kosten voor geheugenchips door de AI-hausse te compenseren. De prijs van de iPhone blijft wel gelijk.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine winst gesloten. De chipbedrijven ASMI en ASML behoorden tot de winnaars op het Damrak, geholpen door positieve cijfers en sterke vooruitzichten van de Amerikaanse geheugenchipfabrikant Micron Technology.
15 uur geleden