Voormalig kunstrijdster Dijkstra (82) overleden
SOMEREN (ANP) - Voormalig kunstrijdster Sjoukje Dijkstra is op 82-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar dochter Katja Kossmayer gemeld. Dijkstra, geboren in het Friese Akkrum, werd in 1964 in Innsbruck olympisch kampioene. Ook veroverde ze drie wereldtitels en werd ze zesmaal gekozen tot sportvrouw van het jaar in Nederland.
Dijkstra overleed donderdagmiddag in de Brabantse plaats Someren, waar zij woonde. Volgens haar dochter "heeft haar hart het begeven". Dijkstra is vredig ingeslapen.
In februari overleed Joan Haanappel, een ander icoon uit het Nederlandse kunstrijden. Dijkstra reageerde destijds diep geroerd. De twee waren goede vriendinnen.
Afscheid
"Lieve allemaal, met heel veel pijn en verdriet heb ik afscheid moeten nemen van mijn lieve moeder Sjoukje Kossmayer Dijkstra. Mijn moeder en ik waren mooi samen tot het eind", schrijft haar dochter op Facebook.
Dijkstra, opgegroeid in Amstelveen, behoort tot de legendes in een sport waarin Nederland sinds haar gloriedagen eigenlijk nooit meer een rol van betekenis speelde. Als kunstrijdster op de schaats was ze in de jaren zestig wereldtop. Wereldkampioen in 1962, 1963 en 1964, vijf maal Europees kampioen.
Maar bovenal winnares van olympisch goud op de Winterspelen van 1964 in Innsbruck, zilver in Squaw Valley in 1960. In 1956 in Cortina d'Ampezzo debuteerde ze al op olympisch niveau, op 14-jarige leeftijd. Later verklaarde ze daar de basis te hebben gelegd voor de grote successen.
Gouden optreden
Haar gouden optreden in Oostenrijk in 1964 had nog een bijzonder tintje. Ze was de eerste Nederlander die goud won op de Winterspelen. In 1968 volgde drie keer goud bij het langebaan schaatsen, voor Carry Geijssen, Kees Verkerk en Ans Schut. In een discipline buiten het langebaan schaatsen om was er pas in 2010, Vancouver, goud dankzij snowboardster Nicolien Sauerbreij.
Na haar 'gouden' olympische optreden koos Dijkstra voor een andere richting. Ze trad in dienst bij de ijsrevue Holiday on ice. Dat leverde geld op, wat ze in haar sportloopbaan niet had verdiend. Ze was daar tot 1972 actief.
Vanwege haar grote verdienste voor de Nederlandse sport werd Dijkstra in 2005 in Turijn door sportkoepel NOC*NSF onderscheiden met de Fanny Blankers-Koen Trofee.
Meer uit Sport
AMSTELVEEN (ANP) - De roeiers van de mannenacht hebben zich geplaatst voor de finale op de WK in eigen land. Op de Bosbaan in het Amsterdamse Bos won de Nederlandse boot, regerend wereldkampioen, zondagochtend zijn halve finale voor de boten uit Groot-Brittannië en Duitsland. De finale is zondagmiddag om 13.38 uur.
1 uur geledenMONTERREY (ANP/RTR) - Tennisster Diane Parry heeft op het toernooi van Monterrey haar eerste WTA-titel veroverd. De 23-jarige Française versloeg Elise Mertens uit België in drie sets: 6-4 0-6 6-3.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Ethiopiër Addisu Gobena heeft de marathon van Sydney gewonnen. De zege bij de vrouwen ging naar de Keniaanse Peres Jepchirchir.
3 uur geledenXERACO (ANP) - Wielrenner Tadej Pogačar heeft een hersenschudding, een gebroken sleutelbeen en een gebroken nekwervel overgehouden aan zijn valpartij in de achtste etappe van de Vuelta. Dat heeft zijn ploeg UAE Team Emirates zaterdagavond bekendgemaakt via X. De Sloveense wereldkampioen viel zaterdag in een vlakke etappe in de rode leiderstrui en moest de koers verlaten.
15 uur geledenXERACO (ANP) - Enric Mas, de nieuwe Spaanse leider in de Vuelta, heeft zaterdag bij de podiumceremonie geweigerd de rode leiderstrui aan te trekken. Hij nam de leiding over van Tadej Pogačar, die tijdens de achtste etappe hard ten val kwam en de koers moest verlaten. Voorafgaand aan de rit stond Mas 3.50 minuten achter de Sloveense wereldkampioen en leek de Vuelta al beslist.
16 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Bondscoach Raoul Ehren van de Nederlandse hockeyvrouwen vindt dat zijn speelsters "veel te weinig" hebben gecreëerd tijdens de WK-finale tegen Argentinië. Zijn ploeg verloor uiteindelijk na shoot-outs.
17 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Hockeyster Yibbi Jansen (26) baalt van de verloren WK-finale in eigen land. Argentinië bleek in het Wagener Stadion na shoot-outs te sterk en hield Oranje daarmee af van een vierde wereldtitel op rij.
17 uur geleden