Voormalig kunstrijdster Dijkstra (82) overleden
SOMEREN (ANP) - Voormalig kunstrijdster Sjoukje Dijkstra is op 82-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar dochter Katja Kossmayer gemeld. Dijkstra, geboren in het Friese Akkrum, werd in 1964 in Innsbruck olympisch kampioene. Ook veroverde ze drie wereldtitels en werd ze zesmaal gekozen tot sportvrouw van het jaar in Nederland.
Dijkstra overleed donderdagmiddag in de Brabantse plaats Someren, waar zij woonde. Volgens haar dochter "heeft haar hart het begeven". Dijkstra is vredig ingeslapen.
In februari overleed Joan Haanappel, een ander icoon uit het Nederlandse kunstrijden. Dijkstra reageerde destijds diep geroerd. De twee waren goede vriendinnen.
Afscheid
"Lieve allemaal, met heel veel pijn en verdriet heb ik afscheid moeten nemen van mijn lieve moeder Sjoukje Kossmayer Dijkstra. Mijn moeder en ik waren mooi samen tot het eind", schrijft haar dochter op Facebook.
Dijkstra, opgegroeid in Amstelveen, behoort tot de legendes in een sport waarin Nederland sinds haar gloriedagen eigenlijk nooit meer een rol van betekenis speelde. Als kunstrijdster op de schaats was ze in de jaren zestig wereldtop. Wereldkampioen in 1962, 1963 en 1964, vijf maal Europees kampioen.
Maar bovenal winnares van olympisch goud op de Winterspelen van 1964 in Innsbruck, zilver in Squaw Valley in 1960. In 1956 in Cortina d'Ampezzo debuteerde ze al op olympisch niveau, op 14-jarige leeftijd. Later verklaarde ze daar de basis te hebben gelegd voor de grote successen.
Gouden optreden
Haar gouden optreden in Oostenrijk in 1964 had nog een bijzonder tintje. Ze was de eerste Nederlander die goud won op de Winterspelen. In 1968 volgde drie keer goud bij het langebaan schaatsen, voor Carry Geijssen, Kees Verkerk en Ans Schut. In een discipline buiten het langebaan schaatsen om was er pas in 2010, Vancouver, goud dankzij snowboardster Nicolien Sauerbreij.
Na haar 'gouden' olympische optreden koos Dijkstra voor een andere richting. Ze trad in dienst bij de ijsrevue Holiday on ice. Dat leverde geld op, wat ze in haar sportloopbaan niet had verdiend. Ze was daar tot 1972 actief.
Vanwege haar grote verdienste voor de Nederlandse sport werd Dijkstra in 2005 in Turijn door sportkoepel NOC*NSF onderscheiden met de Fanny Blankers-Koen Trofee.
Meer uit Sport
MOSKOU (ANP) - Russische ijshockeyteams mogen weer aan internationale toernooien deelnemen. Dat heeft het internationaal sporttribunaal CAS bepaald.
58 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - De schaatsteams bepalen op de slotdag van het kwalificatietoernooi voor de wereldbeker in Thialf wie er bij de ploegenachtervolging van de mannen naar de eerste wereldbekerwedstrijden mag. Niet een door bondscoach Rintje Ritsma geselecteerd drietal krijgt dat ticket, maar de winnaar van het NK ploegenachtervolging, zo is de nieuwe opzet van de schaatsbond.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - Elena Rybakina heeft zich met een blessure afgemeld voor de kwartfinale op het tennistoernooi van Tokio. De Kazachse nummer 1 van de wereld kampt, een week voor de WTA Finals, met nekklachten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Abdi Nageeye (37) hoopt na een hardnekkige blessure op een klassering in de top 5 bij de marathon van New York. De winnaar van olympisch zilver in 2021 kende twijfels, maar hervond vertrouwen en staat zondag naar eigen zeggen 85 procent fit aan de start.
3 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/RTR) - De Dakar Rally van 2027 vindt plaats in Portugal en Marokko, melden de organisatoren. De race zou aanvankelijk worden verreden in Saudi-Arabië. Vorige week maakten de Franse organisator Amaury Sport Organisation (ASO) en de lokale Saudi Motorsport Company (SMC) bekend hier vanaf te zien vanwege de situatie in het Midden-Oosten.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Max Verstappen ziet de strijd om de tweede plaats in de WK-stand niet als zijn prioriteit. Dat legde de viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 van Red Bull uit op een persconferentie in aanloop naar de Grote Prijs van Mexico dit weekend.
5 uur geledenBAZEL (ANP) - Novak Djokovic is donderdagavond in de achtste finales van het ATP-toernooi van Bazel uitgeschakeld door Jan-Lennard Struff. De Servische 24-voudige grandslamwinnaar verloor in drie sets van de Duitser: 7-6 (4) 5-7 6-7 (5).
15 uur geleden