Voormalig hoofd Duitse centrale bank aan de slag bij Commerzbank
FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het voormalige hoofd van de Duitse centrale bank Jens Weidmann is voorgedragen als president-commissaris van de Commerzbank. Dat is een van de grootste commerciële banken in Duitsland en die haalt met Weidmann volgens kenners een van de belangrijkste economen van het land in huis.
De 54-jarige Weidmann was van 2011 tot 2021 president van de Bundesbank en was in die periode tegelijk een van de beleidsbepalers bij de Europese Centrale Bank (ECB). Hij kreeg er de bijnaam Dr. No omdat hij zich intern lang verzette tegen het beleid van ECB-baas Mario Draghi om de rente flink te verlagen en massaal schuldpapier te gaan opkopen.
Daarvoor was Weidmann, die naar verwachting in mei volgend jaar bij Commerzbank aan de slag gaat, vijf jaar een van de belangrijkste economische adviseurs van de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Dat was ook tijdens de financiële crisis van 2008. Destijds besloot de Duitse regering nog om Commerzbank te behoeden voor een mogelijke ondergang. Met de ingreep was meer dan 18 miljard euro belastinggeld gemoeid.
Het komt vaker voor dat een centralebankpresident na zijn vertrek bij die instelling gaat werken voor een 'normale' bank. Zo was voormalig president van De Nederlandsche Bank (DNB) Nout Wellink jaren commissaris bij banken in China. Eerder dit jaar stapte Wellink daar op, want het zat hem niet lekker hoe in China werd omgegaan met de Russische inval in Oekraïne.
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
2 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
4 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
7 uur geleden