Voormalig ECB-voorzitter Draghi probeert zakenkabinet Italië
ROME (ANP/AFP) - Op verzoek van de Italiaanse president Sergio Mattarella gaat de voormalige voorzitter van de Europese Centrale Bank (ECB) Mario Draghi proberen een regering te vormen. Het moet een zakenkabinet worden volgens Italiaanse media. Een kabinet van gerespecteerde mensen die net als Draghi niet aan partijpolitiek doen, zou het land in crisis beter een uitweg kunnen bieden. Het zou de wederom vastgelopen Italiaanse politiek lostrekken en leiding kunnen geven tot de komende parlementsverkiezingen. Die moeten uiterlijk eind mei 2023 worden gehouden.
Draghi verwierf als ECB-bankdirecteur in de jaren 2011-2019 grote faam en werd in Italië gezien als de redder van de euro. Als 'Super Mario' bij de centrale bank zou hij ook Italië, dat in financieel zwaar weer zat, hebben gered. Maar de 73-jarige Draghi is geen politicus en moet wel op een meerderheid in de twee Kamers van het parlement kunnen rekenen. Hij zou deze opdracht van de president naar verluidt liever niet hebben gehad. De grootste partij, de Vijfsterrenbeweging (M5S), heeft al laten doorschemeren geen technocratenregering van Draghi te steunen.
Draghi moet nu steun uit alle hoeken en gaten van het parlement gaan werven, want zonder duidelijke meerderheid in zowel de Italiaanse Tweede Kamer (Kamer van Afgevaardigden) als in de Senaat kan hij niet aan het verzoek van de president voldoen. Als het wel lukt, wordt hij de leider van de 67e Italiaanse regering sinds 1946.
Nog niet duidelijk
Maar of het zover komt is nog niet duidelijk. Het parlement is verdeeld over het nut van een regering van technocraten. Maar weinig politici zien uit naar vervroegde verkiezingen tijdens de coronacrisis, waarin de economie over 2020 bijna 9 procent kromp en er nog altijd 450.000 inwoners het coronavirus onder de leden hebben. Draghi zou mogelijk toch voldoende gezag kunnen uitstralen om het vertrouwen te krijgen van de volksvertegenwoordiging.
Italië heeft ooit om een nieuwe Mussolini-dictatuur (1922-1943) te voorkomen vastgelegd dat de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden vrijwel dezelfde bevoegdheden hebben om het parlement extra machtig te maken. Maar het land heeft zo eigenlijk twee Tweede Kamers. Dat is de achilleshiel geworden van veel regeringscoalities, omdat de meerderheden in de twee Kamers vaak verschillend zijn. De laatste regering van de nu demissionaire premier Conte verloor eind januari de meerderheid in de Senaat, nadat een kleine partij haar steun aan de coalitie introk. In de Italiaanse Tweede Kamer behield Conte wel de meerderheid. Het was Conte's tweede regering sinds 2018.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
18 minuten geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
28 minuten geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.
2 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
9 uur geleden