Voormalig ECB-voorzitter Draghi probeert zakenkabinet Italië
ROME (ANP/AFP) - Op verzoek van de Italiaanse president Sergio Mattarella gaat de voormalige voorzitter van de Europese Centrale Bank (ECB) Mario Draghi proberen een regering te vormen. Het moet een zakenkabinet worden volgens Italiaanse media. Een kabinet van gerespecteerde mensen die net als Draghi niet aan partijpolitiek doen, zou het land in crisis beter een uitweg kunnen bieden. Het zou de wederom vastgelopen Italiaanse politiek lostrekken en leiding kunnen geven tot de komende parlementsverkiezingen. Die moeten uiterlijk eind mei 2023 worden gehouden.
Draghi verwierf als ECB-bankdirecteur in de jaren 2011-2019 grote faam en werd in Italië gezien als de redder van de euro. Als 'Super Mario' bij de centrale bank zou hij ook Italië, dat in financieel zwaar weer zat, hebben gered. Maar de 73-jarige Draghi is geen politicus en moet wel op een meerderheid in de twee Kamers van het parlement kunnen rekenen. Hij zou deze opdracht van de president naar verluidt liever niet hebben gehad. De grootste partij, de Vijfsterrenbeweging (M5S), heeft al laten doorschemeren geen technocratenregering van Draghi te steunen.
Draghi moet nu steun uit alle hoeken en gaten van het parlement gaan werven, want zonder duidelijke meerderheid in zowel de Italiaanse Tweede Kamer (Kamer van Afgevaardigden) als in de Senaat kan hij niet aan het verzoek van de president voldoen. Als het wel lukt, wordt hij de leider van de 67e Italiaanse regering sinds 1946.
Nog niet duidelijk
Maar of het zover komt is nog niet duidelijk. Het parlement is verdeeld over het nut van een regering van technocraten. Maar weinig politici zien uit naar vervroegde verkiezingen tijdens de coronacrisis, waarin de economie over 2020 bijna 9 procent kromp en er nog altijd 450.000 inwoners het coronavirus onder de leden hebben. Draghi zou mogelijk toch voldoende gezag kunnen uitstralen om het vertrouwen te krijgen van de volksvertegenwoordiging.
Italië heeft ooit om een nieuwe Mussolini-dictatuur (1922-1943) te voorkomen vastgelegd dat de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden vrijwel dezelfde bevoegdheden hebben om het parlement extra machtig te maken. Maar het land heeft zo eigenlijk twee Tweede Kamers. Dat is de achilleshiel geworden van veel regeringscoalities, omdat de meerderheden in de twee Kamers vaak verschillend zijn. De laatste regering van de nu demissionaire premier Conte verloor eind januari de meerderheid in de Senaat, nadat een kleine partij haar steun aan de coalitie introk. In de Italiaanse Tweede Kamer behield Conte wel de meerderheid. Het was Conte's tweede regering sinds 2018.
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
3 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
6 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
7 uur geleden